Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

AKTUALNOŚCI:

Powstanie Warszawskie - miniwystawa

Utworzono dnia 30.07.2020

Drodzy Czytelnicy,

nadchodzi wyjątkowy dzień - 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. My również wspominamy uczestników tego ważnego wydarzenia! W naszych placówkach bibliotecznych znajdują się książkowe miniwystawy nawiązujące do Powstania Warszawskiego (oraz setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, która już niedługo!). Publikujemy filmik ukazujący ekspozycję w filiach przy ul. Paca.

Film prezentujący wystawę "63 dni walczącej Warszawy"

Zdjęcie otwartej książki. Widać uczestników Powstania Warszawskiego.

czytaj dalej na temat: Powstanie Warszawskie - miniwystawa

Bitwa Warszawska 1920 r.

Utworzono dnia 30.07.2020

Słynna Bitwa Warszawska, zwana również Cudem nad Wisłą, miała miejsce dokładnie 100 lat temu!

W niniejszym poście publikujemy listę książek dotyczących tego ważnego wydarzenia, które można wypożyczyć w południowopraskich Bibliotekach. Dostępne są również rebusy dla dzieci, przygotowanę przez Luizę Rojek z Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 55 oraz Sonię Wąsowską z Zespołu ds. Edukacji Kulturalnej. Jak widać każdy tu znajdzie coś dla siebie!

Katalog Centralny 

czytaj dalej na temat: Bitwa Warszawska 1920 r.

Ogólnopolski konkurs familijny - 75. urodziny Pippi

Utworzono dnia 31.07.2020

Edyta Jungowska zaprasza do udziału w konkursie z okazji 75. urodzin Pippi! My również zachęcamy do uczestnictwa, na Wasze prace czekamy do 7 września!

W niniejszym poście znajdziecie także łamigłówki i kolorowanki od Wydawnictwa Jung-off-ska.

Szczegóły na stronie Wydawnictwa Jung-off-ska

czytaj dalej na temat: Ogólnopolski konkurs familijny - 75. urodziny Pippi

Projekt "Bezpieczeństwo w sieci"

Utworzono dnia 15.07.2020

W ramach programu "Bezpieczeństwo w sieci" prowadzonego przez Fundację Metropolia Dzieci otrzymaliśmy ciekawe książki dla dorosłych i dzieci.

"Społeczeństwo nadzorowane" znajdziecie w gmachu Biblioteki przy ul. Meissnera 5, z kolei egzemplarze "Netykiety i cyberbezpieczeństwa dla najmłodszych" będą dostępne w filii przy ul. Majdańskiej 5 i ul. Egipskiej 7.

czytaj dalej na temat: Projekt "Bezpieczeństwo w sieci"

Ogólnopolski konkurs familijny - 75. urodziny Pippi

Utworzono dnia 14.07.2020

W tym roku wypadają 75. urodziny słynnej Pippi!
Z tej okazji zapraszamy do udziału w konkursie organizowanym przez Wydawnictwo Jung-Off-Ska. Ambasadorem tej inicjatywy jest Biblioteka na Egipskiej i na Majdańskiej!

Na Wasze prace czekamy do 7 września 2020 r.

Więcej informacji: http://jungoffska.pl/konkurs

czytaj dalej na temat: Ogólnopolski konkurs familijny - 75. urodziny Pippi

Filmowa Stolica Lata

Utworzono dnia 13.07.2020

Mamy świetną wiadomość dla wielbicieli filmów!

Rusza Filmowa Stolica Lata! Jest to projekt realizowany przez Fundację Rozwoju Sztuki Filmowej i współfinansowany przez Urząd Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy. Wydarzenie jest organizowane przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego. W programie przewidziano: komediowe wtorki w Parku nad Balatonem, środy z kinem francuskim na kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych, a w czwartki filmy w Parku Polińskiego. Zapraszamy!

 

 

czytaj dalej na temat: Filmowa Stolica Lata

Poza chaosem - wystawa Ireny Iris Szewczyk

Utworzono dnia 17.06.2020

Dla tych, którzy nie mogą odwiedzić gmachu Biblioteki na Gocławiu przygotowaliśmy... wystawę online! "Poza chaosem" w wersji wirtualnej mogą Państwo obejrzeć pod poniższym linkiem:
https://issuu.com/bppragapoludnie/docs/poza-chaosem2

 

"Poza chaosem". Wystawa fotografii Ireny Iris Szewczyk. 22.06 - 28.08.2020 Biblioteka, ul. Meissnera 5

 

czytaj dalej na temat: Poza chaosem - wystawa Ireny Iris Szewczyk

Otwieramy ponownie Czytelnię Naukową nr V!

Utworzono dnia 09.06.2020

Mamy dobrą wiadomość! Otwieramy ponownie Czytelnię Naukową nr V w gmachu Biblioteki przy ul. Meissnera 5.
Przed wizytą pamiętajcie jednak o paru ważnych zasadach:

- Na sali może przebywać do sześciu osób (maksymalnie pięcioro Czytelników oraz bibliotekarz).
- Każda osoba odwiedzająca powinna nosić maseczkę. Prasa oraz księgozbiór podręczny będą dostępne dla Czytelników, jednak podczas przeglądania należy korzystać z rękawiczek.

 

czytaj dalej na temat: Otwieramy ponownie Czytelnię Naukową nr V!

Grzegorz Kasdepke - Ambasador Dobrej Książki 2020/2021

Utworzono dnia 25.05.2020

Drodzy Czytelnicy,
mamy dla Was wspaniałą nowinę! Ogłaszamy, że Pan Grzegorz Kasdepke właśnie został Ambasadorem Dobrej Książki 2020/2021! Oznacza to, że przez rok nasza Biblioteka będzie współpracować z tym znakomitym Autorem książek dla dzieci i młodzieży.

Grzegorz Kasdepke jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich m.in. Nagrody im. Kornela Makuszyńskiego. Do najbardziej znanych książek pisarza zaliczamy serię o Detektywie Pozytywce, "Kacperiadę", "Najpiękniejsze mity dla dzieci", "Kubę i Bubę, czyli Awanturę do kwadratu".

 

Grzegorz Kasdepke

czytaj dalej na temat: Grzegorz Kasdepke - Ambasador Dobrej Książki 2020/2021

"Przepis na książkę. Czytelnicy gotują" - nabór przepisów

Utworzono dnia 28.04.2020

Drodzy Czytelnicy! 

Motto tegorocznego Tygodnia Bibliotek, przypadającego na 8-15 maja, brzmi „Zasmakuj w bibliotece”. W nawiązaniu do tego hasła Biblioteka Publiczna im. Z. J. Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy ma przyjemność ogłosić nabór przepisów do pierwszej stołecznej książki kucharskiej! Nasza wspólna publikacja będzie nosiła tytuł "Przepis na książkę. Czytelnicy gotują" i ukaże się w wersji elektronicznej. Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkich mieszkańców naszego miasta. Być może istnieją przepisy, które były przekazywane w Waszych rodzinach z pokolenia na pokolenie. A może są Waszym autorskim pomysłem i zawsze chcieliście się nimi podzielić? Albo wymyśliliście coś pysznego w ramach akcji #zostańwdomu? Jeśli tak, to śmiało wysyłajcie nam swoje przepisy na:

- przetwory,
- przystawki,
- zupy,
- dania główne,
- desery.

Ta inicjatywa odnosi się również do hasła dorocznego festiwalu czytelniczego PRAGnienie CzytaniA 2019 - „Czytamy ze smakiem”. Jak wiecie, wydarzenie w tym roku (z mottem „Czytaj na zdrowie”) musiało zostać przełożone z powodu pandemii. W związku z tym postanowiliśmy zainicjować działanie, które połączy tematykę kulinariów i zdrowia oraz przede wszystkim… mieszkańców Warszawy! Zatem zachęcamy serdecznie do #zostaniawdomu, celebrowania wspólnych posiłków z rodziną i tworzenia razem z nami wyjątkowej publikacji.

Wasze przepisy (składniki oraz sposób wykonania) można wysyłać do 30 czerwca do godz. 23.59 za pośrednictwem poniższego formularza.

 

FORMULARZ

czytaj dalej na temat: "Przepis na książkę. Czytelnicy gotują" - nabór przepisów

Odnośnik do strony www.facebook.com/Biblioteka.Praga.Poludnie/Odnośnik do strony www.youtube.com BibliotekiOdnośnik do profilu Biblioteki na portalu Instagram

GODZINY OTWARCIA

Od 11 maja 2020 r. filie i oddziały Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy będą czynne w nowych godzinach:

  • poniedziałek, wtorek, środa 14:00-19:00
  • czwartek, piątek 11:00-16:00

Placówki biblioteczne przy ul. Abrahama 10 (Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110) będą czynne w godzinach:

  • poniedziałek, wtorek, czwartek 14:00-19:00
  • środa, piątek 9:00-14:00

KOMUNIKATY

Uprzejmie informujemy, że Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110, znajdujące się przy ul. Abrahama 10, w dniach 27.07-14.08.2020 będą nieczynne z powodu przerwy wakacyjnej.

Przepraszamy za utrudnienia!

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki


link do strony Warszawskich Dni Seniora


 

link do strony z informacją o funkcjonowaniu Punktu Cyfrowego Wsparcia Seniora

Mężczyzna czytający gazetę
Wykaz prenumerowanej
prasy 2020 r. - czytaj


WOLONTARIAT​

link do podstrony z informacjami o wolontariacie w bibliotece

link do strony Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

link do podstrony Praskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

link do strony Bibliotecznego Punktu Informacji Kulturalnej

link do strony Dzielnicowego Informatora Kulturalnego

link do strony Urzędu Dzielnicy na Pradze-Południe
link do podstrony Dyskusyjnego Klubu Książki 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.