Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

AKTUALNOŚCI:

Z Obcojęzyczną online. Dyskusja: "Normalni ludzie" Sally Rooney

Utworzono dnia 20.04.2020

Drodzy Czytelnicy!

Jest kolejna okazja, aby spotkać online naszych Bibliotekarzy! Zosia oraz Kamil z Wypożyczalni Zbiorów Obcojęzycznych organizują wirtualne spotkanie dyskusyjne dotyczące bestsellerowej książki Sally Rooney "Normalni ludzie". Wydarzenie odbędzie się 24 kwietnia o godz. 17.00 na platformie Google Meet.
Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/2878694002219332/

 

 

czytaj dalej na temat: Z Obcojęzyczną online. Dyskusja: "Normalni ludzie" Sally Rooney

Rok Leopolda Tyrmanda

Utworzono dnia 14.04.2020

Warto pamiętać, że w 2020 r. świętujemy... setną rocznicę urodzin Leopolda Tyrmanda! Obok dzieł tego pisarza i wielbiciela jazzu do dziś nie przechodzi się obojętnie. Szczególnie, gdy jest się mieszkanką lub mieszkańcem Warszawy. Publikujemy porcję przydatnych linków dla tych, którzy chcieliby sobie postać Tyrmanda przypomnieć.

 

Książka "Zły" oraz napis "Rok Leopolda Tyrmanda"

czytaj dalej na temat: Rok Leopolda Tyrmanda

Żonkile pamięci 2020 r.

Utworzono dnia 16.04.2020

Drodzy Czytelnicy!

Mamy przyjemność ogłosić, że w tym roku nasza Biblioteka dołącza do akcji "Żonkile" w związku z 77. rocznicą powstania w getcie warszawskim! Serdecznie zachęcamy do złożenia własnych żonkili. Poniżej publikujemy szablony do druku (najlepiej na żółtym papierze) oraz instrukcję ich składania. #ŁączyNasPamięć #AkcjaŻonkile


SZABLON

 INSTRUKCJA

czytaj dalej na temat: Żonkile pamięci 2020 r.

Sant Jordi - książka i róża | film z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich

Utworzono dnia 23.04.2020

Drodzy Czytelnicy!
Dziś Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich! Z tej okazji publikujemy świetny filmik dla dzieci w formie teatrzyku kamishibai stworzony przez naszą bibliotekarkę Julię Woźniak z Obcojęzyczna / Foreign Languages Library

W Hiszpanii, szczególnie w Katalonii, 23 kwietnia łączy się z obchodami dnia św. Jerzego (Sant Jordi). Obdarowuje się wówczas bliskie osoby książką i różą.  Film wyjaśnia pochodzenie tej tradycji.

Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=1ad7Pu6TmIA

czytaj dalej na temat: Sant Jordi - książka i róża | film z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich

#podróże

Utworzono dnia 18.05.2020

Od czasu do czasu będziemy wyruszać na wirtualne wyprawy z naszymi ulubionymi podróżnikami. Dzisiejszy przystanek: Alaska!

Przewodnikiem będzie Tomek Tulak, organizator podróży w Om Tramping Klub oraz mieszkaniec Pragi-Południe! Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia FB Om Tramping Klub oraz strony https://omtramping.pl/

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć dostępnych w niniejszym poście.

czytaj dalej na temat: #podróże

Konkurs "Portret pani Wiosny"

Utworzono dnia 15.04.2020

Drodzy Czytelnicy!

Mamy wielką przyjemność ogłosić, że zwycięzcami konkursu "Portret pani Wiosny" są ex aequo: 

- Magdalena (5 lat, praca w prawym górnym rogu)
- Patryk (10 lat, praca w prawym dolnym rogu)
- Gabrysia (12 lat, praca po lewej stronie)

Nasza decyzja wynika z ogromnego podziwu dla tej trójki. Gratulujemy Uczestnikom ich wyobraźni, kreatywności, wrażliwości. Wyrazy podziwu należą się również Rodzicom! 
Nagrody książkowe oraz dyplomy będą do odbioru po ponownym otwarciu Biblioteki dla Czytelników.       

 

czytaj dalej na temat: Konkurs "Portret pani Wiosny"

Żonkile pamięci 2020 r.

Utworzono dnia 17.04.2020

Drodzy Czytelnicy!

W nawiązaniu do rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim 1943 r. publikujemy link do filmu "Nie było żadnej nadziei". Film został poszerzony o relacje świadków tego wydarzenia. Zachęcamy również do zapoznania się z biogramami uczestników powstania - Mordechaja Anielewicza, Marka Edelmana, Celiny Lubetkin, Tosi Altman oraz Symchy Ratajzera. 

FILM

  BIOGRAMY

 

czytaj dalej na temat: Żonkile pamięci 2020 r.

Kobiety kobietom - pierwsza wystawa #online Biblioteki

Utworzono dnia 19.05.2020

"Kobiety dla kobiet". Internetowa wystawa prac Katarzyny Czajka, Olgi Bukowskiej, Iwony Ostrowskiej i Marty Zawadzkiej.

Na początku marca w gmachu Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy pojawiła się niezwykła wystawa czterech wspaniałych artystek. Niestety z powodu pandemii wiele osób nie miało możliwości zapoznania się z nią. W związku z tym postanowiliśmy stworzyć wystawę "Kobiety kobietom" w wersji wirtualnej.

Link do wystawy: https://issuu.com/bppragapoludnie/docs/wystawa

Wydarzenie jest współorganizowane z Fundacją "Godnie Żyć" i galerią Dom ze sztuką.

 

Wystawa online "Kobiety kobietom". Autorki Katarzyna Czajka, Iwona Ostrowska, Marta Zawadzka. Link do wystawy: https://issuu.com/bppragapoludnie/docs/wystawa

czytaj dalej na temat: Kobiety kobietom - pierwsza wystawa #online Biblioteki

Ogólnopolski Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek - 8 maja

Utworzono dnia 08.05.2020

Drodzy Czytelnicy,
8 maja to Ogólnopolski Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek, a także pierwszy dzień Tygodnia Bibliotek, wydarzenia trwającego do 15 maja. Hasłem tegorocznej edycji jest "Zasmakuj w bibliotece". Warto wiedzieć, że Święto zostało zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w 1985 r.

Każdemu pracownikowi książnicy życzymy wszystkiego dobrego! A jeśli chodzi o Was, drodzy Czytelnicy, to cieszymy się, że już niedługo do nas wrócicie! W końcu bez Was nie byłoby ani jednej biblioteki!

czytaj dalej na temat: Ogólnopolski Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek - 8 maja

PRAGnienie czytaniA – przełożenie terminu imprezy

Utworzono dnia 24.03.2020

Szanowni Państwo,

zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn. 20 marca 2020 roku w okresie od 20 marca 2020 r. do odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ogłoszony został stan epidemii (Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 marca 2020 r. poz. 491).

W związku z koniecznością zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2, Biblioteka Publiczna im. Z.J. Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy podjęła decyzję o przełożeniu terminu festiwalu czytelniczego PRAGnienie czytaniA, który planowany był na 9 maja 2020 roku w Parku nad Balatonem.

Wszystkim Państwu, którzy zgłosili swój udział w imprezie, przyjęli propozycję świadczenia usług lub zgodzili się objąć patronat nad wydarzeniem, serdecznie dziękujemy. Mocno wierzymy w to, że zaplanowane wspólne działania będą mogły być zrealizowane podczas organizacji festiwalu czytelniczego w innym terminie.

Jednocześnie informujemy o niewielkiej, w porównaniu z latami ubiegłymi, liczbie zgłoszeń nadesłanych przez placówki oświatowe. Decyzja Dyrektorów szkół i przedszkoli Pragi-Południe, którzy w związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną zrezygnowali z udziału dzieci i młodzieży w dzielnicowym festiwalu czytelniczym, jest dla nas w pełni zrozumiała. Również nasza decyzja, polegająca na przełożeniu terminu organizacji tegorocznej imprezy, wynika z odpowiedzialności i jest podyktowana troską o bezpieczeństwo zdrowotne jej uczestników.

Serdecznie Państwa zapraszamy do współtworzenia festiwalu PRAGnienie czytaniA w innym terminie, o którym zostaną Państwo powiadomieni tak szybko, jak to możliwe.

WSPÓŁPRACA

 

Miejsce Przyjazne SenioromEuropejskie Centrum Uniwersytetów Drugiego i Trzeciego Wieku Grochowski Uniwersytet Trzeciego WiekuKids in the CityFundacja Metropolia Dzieci
Stowarzyszenie Bibliotekarzy PolskichCała Polska Czyta DzieciomZ książką na startKsięgarnia internetowa BookMasterTeatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich

 

ZASOBY ONLINE

ACADEMICA - Cyfrowa Czytelnia Publikacji Naukowychwarszawskie biblioteki w jednym miejscu - biblioteki warszawy.plMazowiecka Biblioteka CyfrowaCyfrowa Biblioteka Urzędu m.st. Warszawywolnelektury.pl

FacebookYouTubeInstagram

GODZINY OTWARCIA

Od 11 maja 2020 r. filie i oddziały Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy będą czynne w nowych godzinach:

  • poniedziałek, wtorek, środa 14:00-19:00
  • czwartek, piątek 11:00-16:00

Placówki biblioteczne przy ul. Abrahama 10 (Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110) będą czynne w godzinach:

  • poniedziałek, wtorek, czwartek 14:00-19:00
  • środa, piątek 9:00-14:00

KOMUNIKATY

Uprzejmie informujemy, że Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110, znajdujące się przy ul. Abrahama 10, w dniach 27.07-14.08.2020 będą nieczynne z powodu przerwy wakacyjnej.

Przepraszamy za utrudnienia!

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy


Warszawskie Dni Seniora


 

Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora

Wykaz prenumerowanej prasy 2017 r.
Wykaz prenumerowanej
prasy 2020 r. - czytaj


WOLONTARIAT​

Zostań wolontariuszem

Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

Praskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Biblioteczny Punkt Informacji Kulturalnej

Dzielnicowy Informator Kulturalny

Zakochaj się w Warszawie na Pradze-Południe
Dyskusyjny Klub Ksiązki 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.