Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

AKTUALNOŚCI:

Bibliotekarze polecają #3

Utworzono dnia 14.04.2020

Część trzecia polecajek książkowych od naszych Bibliotekarzy! Obszerną listę rekomendacji przysłały ostatnio panie z Wypożyczalni nr 78. Niektóre tytuły są do pobrania w usłudze Legimi.

czytaj dalej na temat: Bibliotekarze polecają #3

recenzje #2

Utworzono dnia 14.04.2020

Postanowiliśmy regularnie publikować recenzje książek przeczytanych przez naszych bibliotekarzy. Tym razem pani Iwonna z filii nr 44 w niniejszym poście poleca „Załogę” autorstwa Grzegorza Kalinowskiego (książkę dostępną dla Czytelników w usłudze Legimi). 

czytaj dalej na temat: recenzje #2

Szyjemy maseczki!

Utworzono dnia 09.04.2020

Drodzy Czytelnicy, pomagamy tworzyć maseczki! 
Publikujemy w poście krótką instrukcję.

czytaj dalej na temat: Szyjemy maseczki!

#recenzje

Utworzono dnia 06.04.2020

Postanowiliśmy, że od czasu do czasu będziemy opowiadać Wam o niektórych książkach bardziej szczegółowo. Tak jak to zrobił pan Paweł z filii nr 100. 

Zachęcamy do zapoznania się z recenzją książki Michaela Pollana pt. "W obronie jedzenia. Manifest wszystkożerców".

czytaj dalej na temat: #recenzje

Bibliotekarze polecają #2

Utworzono dnia 06.04.2020

Druga część cyklu #bibliotekarzepolecają!
Dzisiejsza porcja polecajek została zaproponowana przez p. Paulinę z filii nr 24 (przy ul. Grochowskiej 279). 

W czasach, kiedy jesteśmy zmuszeni siedzieć w domu, ograniczeni do czterech ścian, nic nie stoi na przeszkodzie by podróżować po świecie z książką. Możemy przenieść się w dowolny rejon świata korzystając z naszej wyobraźni oraz tekstu i zdjęć, które mamy do swojej dyspozycji.

czytaj dalej na temat: Bibliotekarze polecają #2

#czytamwdomu cz. 2

Utworzono dnia 03.04.2020

#NieZostawiamyCzytelnika, to już oczywiste. W tym poście publikujemy nową porcję linków (związanych nie tylko z literaturą), dzięki którym można urozmaicić sobie i bliskim czas spędzony w domu.

 

czytaj dalej na temat: #czytamwdomu cz. 2

Biblioteka przy ul. Abrahama już po remoncie!

Utworzono dnia 02.04.2020

Drodzy Czytelnicy,

przekazujemy wspaniałą wiadomość od zespołu z Biblioteki przy ul. Abrahama! Więcej informacji w poście.

#bppragapoludnie

 

Fotografie przedstawiające pomieszczenia biblioteki nr 67 po zakończonym remoncie.

 

czytaj dalej na temat: Biblioteka przy ul. Abrahama już po remoncie!

Bibliotekarze polecają

Utworzono dnia 31.03.2020

#bibliotekarzepolecają

Gdyby nagle zabrakło Wam pomysłów, po którą książkę sięgnąć w następnej kolejności, to rzućcie okiem na spis przygotowany przez nasze Bibliotekarki i Bibliotekarzy! Pierwszą listę przysłała pani Marta z filii nr 66 przy ul. Angorskiej. Podobne polecajki będziemy publikować regularnie!

czytaj dalej na temat: Bibliotekarze polecają

IBUK Libra

Utworzono dnia 31.03.2020

Kolejny tydzień narodowej kwarantanny za nami, wszystkie zaległe lektury już przeczytane. Co teraz? Choć drzwi biblioteki są zamknięte, to wciąż możesz korzystać z książek w wersji on-line. 

Wydawnictwo Naukowe PWN poleca IBUKA Librę – e-czytelnię czynną całą dobę, w której do czytania e-booków nie potrzebujesz żadnej aplikacji. Wystarczy urządzenie z przeglądarką internetową obsługujące HTML5.

Weź tablet lub laptop, rozsiądź się wygodnie w fotelu i oddaj lekturze, korzystając z zasobów IBUK Libra. Potrzebujesz tylko kodu PIN, który zdobędziesz, pisząc na adres e-mail biblioteki. E-booki to świetne rozwiązanie na czas pandemii. Bez wychodzenia z domu szeroką ofertę publikacji masz w zasięgu ręki. Nie trać szansy na dostęp do literatury i korzystaj z IBUKA Libry.

#zostanwdomu #czytajebooki

czytaj dalej na temat: IBUK Libra

#NieZostawiamCzytelnika na Pradze-Południe

Utworzono dnia 27.03.2020

Drodzy Czytelnicy, 

pomimo czasowego zamknięcia naszych placówek wciąż jesteśmy i działamy dla Was! Z przyjemnością dołączamy do akcji #NieZostawiamCzytelnika organizowanej przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, która ma na celu promowanie dostępu do kultury w Internecie i ciekawych inicjatyw czytelniczych online. Poniżej publikujemy kilka istotnych informacji:   

  • Pamiętajcie, że pozostajemy z Wami w kontakcie mailowym. Ponadto działamy w mediach społecznościowych - odwiedźcie koniecznie nasze profile na Facebook oraz Instagram. Tam na bieżąco informujemy o ciekawych akcjach książkowych zainicjowanych przez naszych Bibliotekarzy czy internetowych wydarzeniach literackich. Polecamy również źródła, z których możecie pobierać darmowe ebooki. ​Na ten moment zachęcamy do zapoznania się z listą inicjatyw stworzoną przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. 
  • Wciąż dostępne są darmowe kody do platform Legimi oraz IBUK Libra. Te wirtualne czytelnie oferują dostęp do wielu tysięcy audiobooków i ebooków! Warto dodać, że platforma Legimi dołączyła do akcji #TerazCzasNaCzytanie zainicjowanej przez Fundację Powszechnego Czytania, dzięki czemu znajdziecie tam również lektury przeznaczone dla dzieci oraz młodzieży szkolnej. Aby otrzymać kod do wybranej usługi, prosimy o kontakt pod nr 671-04-51 (wew. 110 lub 111) w godzinach 10.00-13.00.
  • Zachęcamy również Najmłodszych do założenia Dziennika Czytelnika! To działanie, którego pomysłodawczynią jest p. Monika Szymańska z Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 42. Jest to zeszyt, w którym można zapisywać tytuły przeczytanych książek, cytaty, przemyślenia na temat ich treści, można również rysować bohaterów - zamieszczać wszystko, co tylko Małym Czytelnikom przyjdzie do głowy! Poniżej publikujemy przykładową Kartę Recenzji Książki do wydrukowania.
czytaj dalej na temat: #NieZostawiamCzytelnika na Pradze-Południe

WSPÓŁPRACA

 

Miejsce Przyjazne SenioromEuropejskie Centrum Uniwersytetów Drugiego i Trzeciego Wieku Grochowski Uniwersytet Trzeciego WiekuKids in the CityFundacja Metropolia Dzieci
Stowarzyszenie Bibliotekarzy PolskichCała Polska Czyta DzieciomZ książką na startKsięgarnia internetowa BookMasterTeatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich

 

ZASOBY ONLINE

ACADEMICA - Cyfrowa Czytelnia Publikacji Naukowychwarszawskie biblioteki w jednym miejscu - biblioteki warszawy.plMazowiecka Biblioteka CyfrowaCyfrowa Biblioteka Urzędu m.st. Warszawywolnelektury.pl

FacebookYouTubeInstagram

GODZINY OTWARCIA

Od 11 maja 2020 r. filie i oddziały Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy będą czynne w nowych godzinach:

  • poniedziałek, wtorek, środa 14:00-19:00
  • czwartek, piątek 11:00-16:00

Placówki biblioteczne przy ul. Abrahama 10 (Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110) będą czynne w godzinach:

  • poniedziałek, wtorek, czwartek 14:00-19:00
  • środa, piątek 9:00-14:00

KOMUNIKATY

Uprzejmie informujemy, że Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110, znajdujące się przy ul. Abrahama 10, w dniach 27.07-14.08.2020 będą nieczynne z powodu przerwy wakacyjnej.

Przepraszamy za utrudnienia!

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy


Warszawskie Dni Seniora


 

Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora

Wykaz prenumerowanej prasy 2017 r.
Wykaz prenumerowanej
prasy 2020 r. - czytaj


WOLONTARIAT​

Zostań wolontariuszem

Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

Praskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Biblioteczny Punkt Informacji Kulturalnej

Dzielnicowy Informator Kulturalny

Zakochaj się w Warszawie na Pradze-Południe
Dyskusyjny Klub Ksiązki 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.