Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Brać życie na różne sposoby. Wrześniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Utworzono dnia 13.09.2019
Czcionka:

Pierwszą z wspominanych książek była pozycja autorstwa Teresy Anny Aleksandrowicz, pt. „Cudowne życie Staśka i innych aniołów”.

Wydana w czerwcu 2011 roku niemal 450-cio stronicowa pozycja, skupia się na historii codziennego życia trzech emerytek. Ich przyjaźń, na skutek kilku wydarzeń, zostaje poddana próbie. To ciepła opowieść o starzeniu się z godnością, mądrości życiowej, patrzeniu na otaczający świat sercem i optymistycznemu podchodzeniu do trudnych relacji. Okraszona humorem, wieloma ciekawymi obserwacjami i prawdami, dotyczącymi kontaktów międzyludzkich, pozostawi niejednego czytelnika w iście baśniowym nastroju.

Drugą lekturą, z którą wakacyjny czas spędzili nasi Klubowicze, była pozycja „Mim”, autorstwa Szymona Słomczyńskiego. To typowa współczesna literatura, docenionego już młodego pisarza, poety, finalisty Nagrody Literackiej Nike za rok 2014. Główny bohater, dwudziestopięcioletni Daniel to przedstawiciel specyficznej rodziny. To właśnie na kanwie rodzinnych wydarzeń ukazany jest świat Daniela, - pełen egzystencjalnych dylematów, zamieszania, braku poczucia bezpieczeństwa i tożsamości. Wzajemne pretensje, wymagania, oceny. Sam jest egocentrykiem, pozbawionym empatii. Autor w „Mimie” przedstawia zawiłość rodzinnych układów, wpływów i manipulacji.

Książka napisana jest specyficznym językiem. Wszak jest to powieściowy debiut Słomczyńskiego. Wcześniej znany był, przede wszystkim, z działalności na polu poetyckim i da się to wyczuć w jego prozie. Przeplatanie wielu wątków, ciągłe retrospekcje sprawiają, że łatwo można się pogubić. Dla jednych wciągająca, dla innych dziwna, ale z pewnością każdego czytelnika skłoni do refleksji i dyskusji.

Obie książki, omawiane podczas wrześniowego spotkania DKK, poruszają kwestie kontaktów międzyludzkich. Każda czyni to w zupełnie inny sposób. W „Cudownym życiu Staśka i innych aniołów” dostajemy lekko podaną historię o trudnych wydarzeniach. Jednak sposób, w jaki przedstawieni zostali bohaterowie oraz dotykające ich problemy, jest jak okład uśmierzający ból istnienia. W „Mimie” Słomczyński operuje sytuacjami i podejściem do ich w wyjątkowo ciężki i niezrozumiały sposób. Jest to jednak wielokrotnie niezwykle życiowe.  
 

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy w środę, 2 października o godz. 17:00, do biblioteki przy ul. Meissnera 5. Porozmawiamy o książce „Prowokatorka. Fascynujące życie Marii Dąbrowskiej”, autorstwa Iwony Kienzler.  

 


 

 

Koronawirus - dowiedz się więcej o działaniach Warszawy

Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 

Projekt "Śledztwo w bibliotece - wirtualny escape room" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Tekst na czerwonym tle NOWOŚCI WYDAWNICZE

Odnośnik do strony www.facebook.com/Biblioteka.Praga.Poludnie/Odnośnik do strony www.youtube.com BibliotekiOdnośnik do profilu Biblioteki na portalu Instagram

GODZINY OTWARCIA

Od 1 grudnia 2020 do odwołania Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy będzie ponownie otwarta dla Czytelników z zachowaniem zasad rygoru sanitarnego. Zapraszamy do naszych placówek w następujących godzinach:
poniedziałek, środa, piątek 13.00-19.00
wtorek, czwartek 10.00-16.00.

Wyjątkiem są placówki biblioteczne przy ul. Abrahama 10 (Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110), które będą działać w godzinach:
poniedziałek, wtorek, czwartek 14.00-19.00
środa, piątek 9.00-14.00

Oddziały przy ul. Meissnera 5 (Wypożyczalnia Zbiorów Obcojęzycznych, Wypożyczalnia Książki Mówionej, Czytelnia Naukowa nr V) będą nieczynne w soboty. Dział Komputeryzacji i Edukacji Informatycznej pozostanie nieczynny do odwołania.

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki


link do strony Warszawskich Dni Seniora


 

link do strony z informacją o funkcjonowaniu Punktu Cyfrowego Wsparcia Seniora

Mężczyzna czytający gazetę
Wykaz prenumerowanej
prasy 2020 r. - czytaj


WOLONTARIAT​

link do podstrony z informacjami o wolontariacie w bibliotece

link do strony Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

link do podstrony Praskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

link do strony Bibliotecznego Punktu Informacji Kulturalnej

link do strony Dzielnicowego Informatora Kulturalnego

link do strony Urzędu Dzielnicy na Pradze-Południe
link do podstrony Dyskusyjnego Klubu Książki 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.