Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Miłe złego początki – spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Utworzono dnia 04.06.2019
Czcionka:

  Akcja powieści toczy się wokół historii siedemnastoletniego Franza, terminującego u wiedeńskiego trafikanta. Dzięki tej pracy poznaje okolicznych mieszkańców, którzy licznie odwiedzają sklep, traktując go jako swoiste miejsce do rozwija nią życia towarzyskiego. Franz szybko odnajduje się w wielkim mieście, choć ciągle pamięta o matce, która pozostała na austriackiej prowincji. Piszą do siebie wzruszające listy, które przykuwają uwagę czytelnika bogatym, górnolotnym językiem.
Wyjątkowym momentem w życiu chłopaka jest poznanie neurologa, lekarza Sigmunta Freuda, który pomaga mu w zrozumieniu perypetii miłosnych. Obiektem  westchnień nastolatka staje się czeska tancerka. Już niedługo głowę młodego trafikanta zaprzątać będzie jednak zupełnie co innego. Jest rok 1937. Do Austrii dociera fala faszyzmu i sielskie życie mieszkańców Wiednia zmienia o 180 stopni. Nagle, pojawiają się podziały związane z pochodzeniem – osoby o semickich korzeniach zaczynają być prześladowane. Jak w tym wszystkim odnajdzie się Franz oraz jego najbliższe otoczenie? Zachęcamy do lektury.

   Klubowicze określili książkę „Trafikant” mianem literatury zaangażowanej, wzruszającej, antyfaszystowskiej. Zauważono, że jest to swoisty sposób na pokrzepienie serc, dając nadzieję na to, że zawsze w każdych okolicznościach znajdzie się ktoś, kto sprzeciwi się złu.
Pozycja jest napisana wciągającym językiem. Dla jednych jej lektura była czystą przyjemnością, inni zauważali w niej mnogość wątków, bez których, książka mogłaby się spokojnie obyć.

  Teraz przyszedł czas na odpoczynek, oczywiście z książką w ręku. Na okres wakacji uczestnikom Dyskusyjnego Klubu Książki zaproponowane zostały aż dwie pozycje: „Mim” autorstwa Szymona Słomczyńskiego oraz „Cudowne życie Staśka i innych aniołów”, której autorką jest Teresa Anna Aleksandrowicz. Na kolejne spotkanie Klubu zapraszamy w środę, 4 września 2019 r. o godz. 17:00 do Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla, przy ul. Meissnera 5.


 

Miłe złego początki - spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Utworzono dnia 04.06.2019, 10:55

Koronawirus - dowiedz się więcej o działaniach Warszawy

Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 

Projekt "Śledztwo w bibliotece - wirtualny escape room" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Tekst na czerwonym tle NOWOŚCI WYDAWNICZE

Odnośnik do strony www.facebook.com/Biblioteka.Praga.Poludnie/Odnośnik do strony www.youtube.com BibliotekiOdnośnik do profilu Biblioteki na portalu Instagram

GODZINY OTWARCIA

Od 1 grudnia 2020 do odwołania Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy będzie ponownie otwarta dla Czytelników z zachowaniem zasad rygoru sanitarnego. Zapraszamy do naszych placówek w następujących godzinach:
poniedziałek, środa, piątek 13.00-19.00
wtorek, czwartek 10.00-16.00.

Wyjątkiem są placówki biblioteczne przy ul. Abrahama 10 (Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110), które będą działać w godzinach:
poniedziałek, wtorek, czwartek 14.00-19.00
środa, piątek 9.00-14.00

Oddziały przy ul. Meissnera 5 (Wypożyczalnia Zbiorów Obcojęzycznych, Wypożyczalnia Książki Mówionej, Czytelnia Naukowa nr V) będą nieczynne w soboty. Dział Komputeryzacji i Edukacji Informatycznej pozostanie nieczynny do odwołania.

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki


link do strony Warszawskich Dni Seniora


 

link do strony z informacją o funkcjonowaniu Punktu Cyfrowego Wsparcia Seniora

Mężczyzna czytający gazetę
Wykaz prenumerowanej
prasy 2020 r. - czytaj


WOLONTARIAT​

link do podstrony z informacjami o wolontariacie w bibliotece

link do strony Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

link do podstrony Praskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

link do strony Bibliotecznego Punktu Informacji Kulturalnej

link do strony Dzielnicowego Informatora Kulturalnego

link do strony Urzędu Dzielnicy na Pradze-Południe
link do podstrony Dyskusyjnego Klubu Książki 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.