Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Artystka bezkompromisowa – rozmowa w DKK o książce Angeliki Kuźniak „Stryjeńska. Diabli nadali”

Utworzono dnia 22.06.2017
Czcionka:

Jak zwykle, autorka m.in. książek „Czarny Anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk”, czy „Papuszy”, Angelika Kuźniak, buduje historię bardzo plastycznie, a postać Zofii Stryjeńskiej, „otula” Czytelnika, jest z nim w każdym słowie pochłanianej historii.

[stryje ska] Zofia Stryjeńska była artystką, której twórczość (tempera, rysunek, litografia), wyróżnia się niezwykłą formą i kolorystyką. Nie sposób pomylić ją z jakimikolwiek innym przedstawicielem polskiego malarstwa art déco. Fascynowała ją ludowość, projektowała wnętrza, zabawki. Uwagę przyciągają piękne, nasyconej barwy, które nadają obrazom Stryjeńskiej wielkiej dynamiki.
Książka Angeliki Kuźniak nie tylko wyczerpująco opisuje drogę Stryjeńskiej do świata wielkiej sztuki, ale także, co trzeba przyznać z niezwykłym smutkiem, porażki życiowe, które notowała praktycznie na każdym kroku życia prywatnego. [reputacje] Jej największą bolączką była nieumiejętność pogodzenia losu artystki i odpowiedzialności za swoje dzieci. To je, a także swoje związki z mężczyznami, złożyła na ołtarzu sztuki. W swoim życiu zaznała wielu skrajnych sytuacji – nie obce jej było życie na granicy ubóstwa. Była bardzo impulsywną i nieprzewidywalną osobą. W ludziach, którzy spotykali ją na co dzień, budziła zarazem lęk i fascynację.

           Pozycja „Stryjeńska. Diabli nadali” przypadła do gustu Klubowiczkom. Podobała się im narracja oraz fascynująca postać bohaterki. Minusem książki jest brak ciekawego okresu życia artystki – pobytu w Szwajcarii, do której wyjechała w 1945 roku. Stryjeńska zmarła na emigracji, przeżywszy osiemdziesiąt pięć lat. Jej kontrowersyjna postawa była podwaliną pod dyskusję o tym, jak wiele można wybaczyć artystom. Czy realizacja swoich zamierzeń i pasji może usprawiedliwiać krzywdy, wyrządzane nierzadko swoim najbliższym? Na to trudne pytanie ciężko znaleźć właściwą odpowiedź – ile osób, tyle sądów.

W związku z przypadającym na lata 2016-2017 rokiem Kultury Węgierskiej, Klubowiczki zgodnie stwierdziły, że jest to bardzo ciekawa i nietuzinkowa literatura, po którą warto sięgnąć, szczególnie ze względu na doskonałe tłumaczenia, jakie w ostatnim czasie pojawiły się na polskim rynku wydawniczym.
           Na następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy w pierwszą środę miesiąca, 5 kwietnia o godz. 17:00 do Biblioteki Publicznej, przy ul. Meissnera 5. Tematem spotkania będzie rozmowa o książce, pt. „Reputacje”, autorstwa Juana Gabriela Vásqueza.

Kalendarium

Styczeń 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

GODZINY OTWARCIA

Placówki jednozmianowe
poniedziałek, środa, piątek: 13.00 - 19.00
wtorek, czwartek: 10.00 - 16.00

Placówki dwuzmianowe:     
poniedziałek - piątek: 10.00 - 19.00 

Oddziały, ul. Meissnera 5:
poniedziałek - piątek - 10:00 - 20:00
sobota - 9:00 - 15:00

(oprócz Wypożyczalni Książki Mówionej i Multimediów)


SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZNAJDĄ PAŃSTWO TUTAJ

KOMUNIKATY

Szanowni Czytelnicy!

informujemy, że  Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110 oraz Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67, mieszczące się przy ul. Abrahama 10, będą nieczynne do odwołania z powodu remontu.

Najbliższe biblioteki, z których mogą Państwo skorzystać znajdują się przy ul. Witoszyńskiego 2 – Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 19 oraz Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 2 oraz ul. Egipskiej 7- Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 62 oraz Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 55.

Przepraszamy za utrudnienia.

Biuletyn Informacji Publicznej 

Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora

Wykaz prenumerowanej prasy 2017 r.
Wykaz prenumerowanej
prasy 2019 r. - czytaj


WOLONTARIAT​Praskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Biblioteczny Punkt Informacji Kulturalnej

Dzielnicowy Informator Kulturalny


Dyskusyjny Klub Ksiązki

Facebook

You Tube

 

 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.