Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Być kobietą - lutowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Utworzono dnia 20.02.2018
Czcionka:

To właśnie o tej książce rozmawialiśmy podczas lutowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, który jak co miesiąc, zebrał się w Bibliotece Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe. Bohaterkom, których życiorysy mogliśmy poznać, należą się wszelkie słowa uznania. Każda z tych kobiet, chociaż dzielą je epoki, realia w których żyły i zainteresowania, determinujące ich losy, jest godna uwagi i docenienia.
Finalny wybór 13 nietuzinkowych postaci, być może niekoniecznie powszechnie znanych, zaskoczył Klubowiczki oraz zachęcił do dalszych poszukiwań informacji na temat, m.in. Marii Anto, Haliny Konopackiej, czy Alicji Dorabialskiej.
Wiele uwagi poświęciliśmy rozmowie o jedynej zamordowanej w Katyniu kobiecie, Janinie Lewandowskiej, córce generała, pilotce, a przy tym również śpiewaczce. Nie tylko ona była przykładem ciekawego i nietuzinkowego połączenia różnorodnych przymiotów charakteru. Należy wspomnieć tu również o niezwykłych losach Wandy Ossowskiej, sanitariuszki, pielęgniarki oraz łączniczki AK podczas II Wojny Światowej. Przeżyła pobyt w kilku obozach koncentracyjnych, m.in. Auschwitz-Birkenau i Majdanku. Jej odwagę potwierdzają współwięźniarki oraz uratowana przez nią kilkunastoletnia francuska Żydówka, Ida Grinspan. Ossowska zmarła w 2001 roku, przeżywszy 89 lat.

Klubowiczki zauważyły i doceniły również tytaniczną pracę, której musiała dokonać autorka pozycji „Polki, które zadziwiły świat”. Zebranie tak drobiazgowych informacji o kobietach, o których istnieniu niekoniecznie dowiadujemy się na lekcjach historii, musiało być niezwykle trudne i wymagało od autorki czasochłonnych poszukiwań. Wśród wielu dokonań każdej z tych postaci, Puchalska nie zapomniała o zarysowaniu kobiecej sfery ich życia oraz wrażliwości na sprawy społeczne.
Oczywiście, możliwości i postawy każdej z bohaterek, należy rozpatrywać przez pryzmat epoki, którą reprezentowały, jednak wszystkie były niezwykle ambitne i cechowały się ogromnym temperamentem. Omawiana lektura stała się również kanwą do dyskusji o roli kobiet w społeczeństwie, często niełatwej, obarczonej różnego rodzaju trudnymi wyborami i decyzjami.

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy 7 marca 2018 r. o godz. 17:00 do Biblioteki przy ul. Meissnera 5. Tym razem porozmawiamy o książce „Oszust”, autorstwa Javiera Cercasa.  

 

"Być kobietą" - lutowe spotkanie DKK

Utworzono dnia 12.02.2018, 13:48

Koronawirus - dowiedz się więcej o działaniach Warszawy

Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 

Projekt "Śledztwo w bibliotece - wirtualny escape room" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Tekst na czerwonym tle NOWOŚCI WYDAWNICZE

Odnośnik do strony www.facebook.com/Biblioteka.Praga.Poludnie/Odnośnik do strony www.youtube.com BibliotekiOdnośnik do profilu Biblioteki na portalu Instagram

GODZINY OTWARCIA

Od 1 grudnia 2020 do odwołania Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy będzie ponownie otwarta dla Czytelników z zachowaniem zasad rygoru sanitarnego. Zapraszamy do naszych placówek w następujących godzinach:
poniedziałek, środa, piątek 13.00-19.00
wtorek, czwartek 10.00-16.00.

Wyjątkiem są placówki biblioteczne przy ul. Abrahama 10 (Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110), które będą działać w godzinach:
poniedziałek, wtorek, czwartek 14.00-19.00
środa, piątek 9.00-14.00

Oddziały przy ul. Meissnera 5 (Wypożyczalnia Zbiorów Obcojęzycznych, Wypożyczalnia Książki Mówionej, Czytelnia Naukowa nr V) będą nieczynne w soboty. Dział Komputeryzacji i Edukacji Informatycznej pozostanie nieczynny do odwołania.

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki


link do strony Warszawskich Dni Seniora


 

link do strony z informacją o funkcjonowaniu Punktu Cyfrowego Wsparcia Seniora

Mężczyzna czytający gazetę
Wykaz prenumerowanej
prasy 2020 r. - czytaj


WOLONTARIAT​

link do podstrony z informacjami o wolontariacie w bibliotece

link do strony Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

link do podstrony Praskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

link do strony Bibliotecznego Punktu Informacji Kulturalnej

link do strony Dzielnicowego Informatora Kulturalnego

link do strony Urzędu Dzielnicy na Pradze-Południe
link do podstrony Dyskusyjnego Klubu Książki 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.