Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Być kobietą - lutowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Utworzono dnia 20.02.2018
Czcionka:

To właśnie o tej książce rozmawialiśmy podczas lutowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, który jak co miesiąc, zebrał się w Bibliotece Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe. Bohaterkom, których życiorysy mogliśmy poznać, należą się wszelkie słowa uznania. Każda z tych kobiet, chociaż dzielą je epoki, realia w których żyły i zainteresowania, determinujące ich losy, jest godna uwagi i docenienia.
Finalny wybór 13 nietuzinkowych postaci, być może niekoniecznie powszechnie znanych, zaskoczył Klubowiczki oraz zachęcił do dalszych poszukiwań informacji na temat, m.in. Marii Anto, Haliny Konopackiej, czy Alicji Dorabialskiej.
Wiele uwagi poświęciliśmy rozmowie o jedynej zamordowanej w Katyniu kobiecie, Janinie Lewandowskiej, córce generała, pilotce, a przy tym również śpiewaczce. Nie tylko ona była przykładem ciekawego i nietuzinkowego połączenia różnorodnych przymiotów charakteru. Należy wspomnieć tu również o niezwykłych losach Wandy Ossowskiej, sanitariuszki, pielęgniarki oraz łączniczki AK podczas II Wojny Światowej. Przeżyła pobyt w kilku obozach koncentracyjnych, m.in. Auschwitz-Birkenau i Majdanku. Jej odwagę potwierdzają współwięźniarki oraz uratowana przez nią kilkunastoletnia francuska Żydówka, Ida Grinspan. Ossowska zmarła w 2001 roku, przeżywszy 89 lat.

Klubowiczki zauważyły i doceniły również tytaniczną pracę, której musiała dokonać autorka pozycji „Polki, które zadziwiły świat”. Zebranie tak drobiazgowych informacji o kobietach, o których istnieniu niekoniecznie dowiadujemy się na lekcjach historii, musiało być niezwykle trudne i wymagało od autorki czasochłonnych poszukiwań. Wśród wielu dokonań każdej z tych postaci, Puchalska nie zapomniała o zarysowaniu kobiecej sfery ich życia oraz wrażliwości na sprawy społeczne.
Oczywiście, możliwości i postawy każdej z bohaterek, należy rozpatrywać przez pryzmat epoki, którą reprezentowały, jednak wszystkie były niezwykle ambitne i cechowały się ogromnym temperamentem. Omawiana lektura stała się również kanwą do dyskusji o roli kobiet w społeczeństwie, często niełatwej, obarczonej różnego rodzaju trudnymi wyborami i decyzjami.

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy 7 marca 2018 r. o godz. 17:00 do Biblioteki przy ul. Meissnera 5. Tym razem porozmawiamy o książce „Oszust”, autorstwa Javiera Cercasa.  

 

"Być kobietą" - lutowe spotkanie DKK

Utworzono dnia 12.02.2018, 13:48

Kalendarium

Styczeń 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

GODZINY OTWARCIA

Placówki jednozmianowe
poniedziałek, środa, piątek: 13.00 - 19.00
wtorek, czwartek: 10.00 - 16.00

Placówki dwuzmianowe:     
poniedziałek - piątek: 10.00 - 19.00 

Oddziały, ul. Meissnera 5:
poniedziałek - piątek - 10:00 - 20:00
sobota - 9:00 - 15:00

(oprócz Wypożyczalni Książki Mówionej i Multimediów)


SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZNAJDĄ PAŃSTWO TUTAJ

KOMUNIKATY

Szanowni Czytelnicy!

informujemy, że  Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110 oraz Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67, mieszczące się przy ul. Abrahama 10, będą nieczynne do odwołania z powodu remontu.

Najbliższe biblioteki, z których mogą Państwo skorzystać znajdują się przy ul. Witoszyńskiego 2 – Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 19 oraz Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 2 oraz ul. Egipskiej 7- Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 62 oraz Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 55.

Przepraszamy za utrudnienia.

Biuletyn Informacji Publicznej 

Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora

Wykaz prenumerowanej prasy 2017 r.
Wykaz prenumerowanej
prasy 2019 r. - czytaj


WOLONTARIAT​Praskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Biblioteczny Punkt Informacji Kulturalnej

Dzielnicowy Informator Kulturalny


Dyskusyjny Klub Ksiązki

Facebook

You Tube

 

 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.