Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Historia nie(poskładana) – lutowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Utworzono dnia 22.06.2017
Czcionka:

Pozycja, którą omawialiśmy podczas lutowego spotkania, nie dała szans na dyskusję… W zasadzie stanowiła tylko chwilową bazę do rozmowy. Wszystkie obecne na spotkaniu Panie stwierdziły, że książka pt. „Skrawki”, której autorką jest szwedzka pisarka, eseistka i dziennikarka, Sigrid Combüchen, nie przypadła im do gustu.Fabuła książki jest, tak jak wiernie określa ją tytuł, złożona ze skrawków historii. Poznajemy w niej losy pisarki, pracującej nad swoją książką oraz pewnej czytelniczki, która odnajduje się na zdjęciu, zamieszczonym w jednej z książek owej pisarki. Esencją i głównym motywem „Skrawków” jest to, jak wiele w naszym życiu zawdzięczamy przypadkowi. Jak nasze, z pozoru błahe decyzje, mogą skutkować na dalsze życie, a jak często ślepy los działa za nas i za nas pisze ścieżki, którymi się ono potoczy. [skrawki DKK]

Historia opowiedziana w „Skrawkach” jest wielokrotnie zbyt zagmatwana. Wątki przeplatają się do tego stopnia, że nawet uważny i sumienny czytelnik może mieć w pewnych momentach problem ze zrozumieniem, którą historię przedstawia w danym momencie Sigrid Combüchen. Zdarzają się jej również błędy rzeczowe, jak choćby niekonsekwencja w przyjmowanej konwencji czasowej. Nie wiemy, czy jest to błąd autorki, czy może jest to wina tłumaczenia, ale wszystkie te mankamenty sprawiają, że książka jest ciężka i trudna w odbiorze oraz niespójna.

[stryje ska] W obliczu tak jednomyślnej oceny zaproponowanej pozycji, Klubowiczki szybko skupiły się na innych wątkach, już dużo ciekawszych i niezwykle aktualnych. Nasze Panie z Dyskusyjnego Klubu Książki to nie tylko wielkie miłośniczki literatury, ale także kinomanki. A zbliżające się wielkie święto kinematografii – gala rozdania Oscarów, była świetną bazą do dyskusji o ciekawych filmach, które w ostatnim czasie udało nam się obejrzeć. Polecamy obraz „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” w reżyserii Włocha, Paolo Genovese. Z kolei faworyzowany „La la land”, ze świetną obsadą aktorską, nie przypadł do gustu jednej z czytelniczek, która widziała go już na srebrnym ekranie. Oczywiście, nie zabrakło słów uznania dla filmu „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”, a także pouczającego „Kot Bob i Ja”. Jak widać DKK to miejsce dla ludzi, którzy kochają kulturę i są otwarci na rozmowę o wielu jej obliczach.

         Marcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapowiada się niezwykle interesująco. Mamy miesiąc na przeczytanie książki o niezwykłej kobiecie, artystce o nietuzinkowej osobowości. Mowa o Zofii Stryjeńskiej, bohaterce najnowszej książki Angeliki Kuźniak, pt. „Stryjeńska. Diabli nadali”. Spotkanie odbędzie się 1 marca o godz. 17:00 w Bibliotece, przy ul. Meissnera 5. Serdecznie zapraszamy do udziału! 

Kalendarium

Styczeń 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

GODZINY OTWARCIA

Placówki jednozmianowe
poniedziałek, środa, piątek: 13.00 - 19.00
wtorek, czwartek: 10.00 - 16.00

Placówki dwuzmianowe:     
poniedziałek - piątek: 10.00 - 19.00 

Oddziały, ul. Meissnera 5:
poniedziałek - piątek - 10:00 - 20:00
sobota - 9:00 - 15:00

(oprócz Wypożyczalni Książki Mówionej i Multimediów)


SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZNAJDĄ PAŃSTWO TUTAJ

KOMUNIKATY

Szanowni Czytelnicy!

informujemy, że  Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110 oraz Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67, mieszczące się przy ul. Abrahama 10, będą nieczynne do odwołania z powodu remontu.

Najbliższe biblioteki, z których mogą Państwo skorzystać znajdują się przy ul. Witoszyńskiego 2 – Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 19 oraz Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 2 oraz ul. Egipskiej 7- Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 62 oraz Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 55.

Przepraszamy za utrudnienia.

Biuletyn Informacji Publicznej 

Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora

Wykaz prenumerowanej prasy 2017 r.
Wykaz prenumerowanej
prasy 2019 r. - czytaj


WOLONTARIAT​Praskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Biblioteczny Punkt Informacji Kulturalnej

Dzielnicowy Informator Kulturalny


Dyskusyjny Klub Ksiązki

Facebook

You Tube

 

 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.