Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Historia nie(poskładana) – lutowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Utworzono dnia 22.06.2017
Czcionka:

Pozycja, którą omawialiśmy podczas lutowego spotkania, nie dała szans na dyskusję… W zasadzie stanowiła tylko chwilową bazę do rozmowy. Wszystkie obecne na spotkaniu Panie stwierdziły, że książka pt. „Skrawki”, której autorką jest szwedzka pisarka, eseistka i dziennikarka, Sigrid Combüchen, nie przypadła im do gustu.Fabuła książki jest, tak jak wiernie określa ją tytuł, złożona ze skrawków historii. Poznajemy w niej losy pisarki, pracującej nad swoją książką oraz pewnej czytelniczki, która odnajduje się na zdjęciu, zamieszczonym w jednej z książek owej pisarki. Esencją i głównym motywem „Skrawków” jest to, jak wiele w naszym życiu zawdzięczamy przypadkowi. Jak nasze, z pozoru błahe decyzje, mogą skutkować na dalsze życie, a jak często ślepy los działa za nas i za nas pisze ścieżki, którymi się ono potoczy. [skrawki DKK]

Historia opowiedziana w „Skrawkach” jest wielokrotnie zbyt zagmatwana. Wątki przeplatają się do tego stopnia, że nawet uważny i sumienny czytelnik może mieć w pewnych momentach problem ze zrozumieniem, którą historię przedstawia w danym momencie Sigrid Combüchen. Zdarzają się jej również błędy rzeczowe, jak choćby niekonsekwencja w przyjmowanej konwencji czasowej. Nie wiemy, czy jest to błąd autorki, czy może jest to wina tłumaczenia, ale wszystkie te mankamenty sprawiają, że książka jest ciężka i trudna w odbiorze oraz niespójna.

[stryje ska] W obliczu tak jednomyślnej oceny zaproponowanej pozycji, Klubowiczki szybko skupiły się na innych wątkach, już dużo ciekawszych i niezwykle aktualnych. Nasze Panie z Dyskusyjnego Klubu Książki to nie tylko wielkie miłośniczki literatury, ale także kinomanki. A zbliżające się wielkie święto kinematografii – gala rozdania Oscarów, była świetną bazą do dyskusji o ciekawych filmach, które w ostatnim czasie udało nam się obejrzeć. Polecamy obraz „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” w reżyserii Włocha, Paolo Genovese. Z kolei faworyzowany „La la land”, ze świetną obsadą aktorską, nie przypadł do gustu jednej z czytelniczek, która widziała go już na srebrnym ekranie. Oczywiście, nie zabrakło słów uznania dla filmu „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”, a także pouczającego „Kot Bob i Ja”. Jak widać DKK to miejsce dla ludzi, którzy kochają kulturę i są otwarci na rozmowę o wielu jej obliczach.

         Marcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapowiada się niezwykle interesująco. Mamy miesiąc na przeczytanie książki o niezwykłej kobiecie, artystce o nietuzinkowej osobowości. Mowa o Zofii Stryjeńskiej, bohaterce najnowszej książki Angeliki Kuźniak, pt. „Stryjeńska. Diabli nadali”. Spotkanie odbędzie się 1 marca o godz. 17:00 w Bibliotece, przy ul. Meissnera 5. Serdecznie zapraszamy do udziału! 

Odnośnik do strony www.facebook.com/Biblioteka.Praga.Poludnie/Odnośnik do strony www.youtube.com BibliotekiOdnośnik do profilu Biblioteki na portalu Instagram

GODZINY OTWARCIA

Od 11 maja 2020 r. filie i oddziały Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy będą czynne w nowych godzinach:

  • poniedziałek, wtorek, środa 14:00-19:00
  • czwartek, piątek 11:00-16:00

Placówki biblioteczne przy ul. Abrahama 10 (Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110) będą czynne w godzinach:

  • poniedziałek, wtorek, czwartek 14:00-19:00
  • środa, piątek 9:00-14:00

KOMUNIKATY

Uprzejmie informujemy, że Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110, znajdujące się przy ul. Abrahama 10, w dniach 27.07-14.08.2020 będą nieczynne z powodu przerwy wakacyjnej.

Przepraszamy za utrudnienia!

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki


link do strony Warszawskich Dni Seniora


 

link do strony z informacją o funkcjonowaniu Punktu Cyfrowego Wsparcia Seniora

Mężczyzna czytający gazetę
Wykaz prenumerowanej
prasy 2020 r. - czytaj


WOLONTARIAT​

link do podstrony z informacjami o wolontariacie w bibliotece

link do strony Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

link do podstrony Praskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

link do strony Bibliotecznego Punktu Informacji Kulturalnej

link do strony Dzielnicowego Informatora Kulturalnego

link do strony Urzędu Dzielnicy na Pradze-Południe
link do podstrony Dyskusyjnego Klubu Książki 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.