Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Każde słowo się liczy – „Geniusz”. Biografia Maxwella Perkinsa w czerwcowym DKK

Utworzono dnia 22.06.2017
Czcionka:

W czerwcu Klubowiczki pochyliły się nad książką „Geniusz”, która wyszła spod pióra Andrew Scotta Berga. Jest to obszerna biografia Williama Maxwella Evartsa Perkinsa, redaktora, korektora, pracującego z wybitnymi postaciami światowej literatury. To on stał za plecami sukcesu, m.in. F. Scotta Fitzgeralda, Ernesta Hemingway i Thomasa Wolfe`a. Wykształcenie ekonomiczne nie przeszkodziło temu nowojorczykowi znaleźć pracę w Charles Scribner`s Sons, wydawnictwie, które funkcjonuje do dnia dzisiejszego.
Z niezwykłą pasją podchodził do swojej profesji. Odkrywał i promował obiecujące młode talenty. Książkom, nad którymi pracował, oddawał się bez reszty. Po części stawały się one jego dziełami. Do kwestii redagowania tekstu podchodził z niezwykłą kreatywnością, a w tej kwestii można nazwać go z pewnością prekursorem. Choć szersza publiczność nie była tego świadoma, Perkins miał ogromny wpływ na całokształt danego wydawnictwa: zmieniał wątki, bohaterów, często w bardzo dużym zakresie.

„Geniusz” to książka biograficzna, ale nie tylko. To również doskonałe studium ówczesnego światka amerykańskiej literatury, przełomu XIX i XX wieku. Na ponad sześciuset stronach, Berg, laureat Nagrody Pulitzera, pokazał studium człowieka, który życie rodzinne złożył na ołtarzu pracy. Dbanie o dobro żony i pięciu córek było dla niego ważne. Jednak to właśnie kontakty zawodowe, ciągłe korespondencje z „podopiecznymi” literatami i zażyłość, jaka ich połączyła była dla niego najważniejsza. Perkins stał się legendą. Wzorem dla kolejnych pokoleń redaktorów.
Odbiór „Geniusza” nie był jednoznaczny wśród naszych Klubowiczek. Część Pań lektura przypadła do gustu, szczególnie, za sprawą mistrzowskiego ukazania postaci głównego bohatera. Podkreślano piękno użytego przez Berga języka oraz nienaganną jakość tłumaczenia (czapki z głów przed Jakubem Jedlińskim). Pojawiły się jednak i zarzuty, dotyczące czy to objętości książki, czy monotonności i powtórzeń, które się w niej pojawiają. Część osób zarzucała również zbytnie wyidealizowanie Perkinsa – tak kryształowa postać wydaje się być aż nierealna.

Lekturę z pewnością polecamy. Szczególnie dla wytrwałych, których nie odstraszy jej grubość. Polecamy również film o tym samym tytule, który na początku ubiegłego roku, pojawił się na ekranach polskich kin. Jego reżyser, Michael Grandage, skupił się na niezwykłej przyjaźni, jaka połączyła Maxwella Perkinsa i Thomasa Claytona Wolfe`a, który dzięki uporowi redaktora wydał swoją debiutancką powieść „Po tej stronie raju”. Film wyróżnia znakomita obsada. Na ekranie pojawia się plejada aktorów – Jude Law (Wolf), Colin Firth (Perkins) oraz Nicole Kidman (Aline Bernstein).
Pomimo wakacji, na okres których zawieszane są stałe spotkania, realizowane przez Bibliotekę, Dyskusyjny Klub Książki będzie spotykał się bez letniej przerwy. Kolejną pozycją o której porozmawiamy, będzie książka „Pozdrowienia z Korei” autorstwa Suki Kim. Na spotkanie zapraszamy 19 lipca o godz. 17:00 w Bibliotece, przy ul. Meissnera 5. Wstęp wolny! Zapraszamy!

Kalendarium

Październik 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

GODZINY OTWARCIA

Placówki jednozmianowe
poniedziałek, środa, piątek: 13.00 - 19.00
wtorek, czwartek: 10.00 - 16.00

Placówki dwuzmianowe:     
poniedziałek - piątek: 10.00 - 19.00 

Oddziały, ul. Meissnera 5:
poniedziałek - piątek - 10:00 - 20:00
sobota - 9:00 - 15:00

(oprócz Wypożyczalni Książki Mówionej i Multimediów)


SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZNAJDĄ PAŃSTWO TUTAJ

KOMUNIKATY

Szanowni Czytelnicy 

informujemy, że od dnia 28 października 2019 roku Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67, mieszcząca się przy ul. Abrahama 10, będzie nieczynna do odwołania z powodu remontu.
Przepraszamy za utrudnienia.


Szanowni Czytelnicy 

W dniach 9.10 2019 – 29.10.2019 Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 42 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 92, mieszczące się przy ul. Biskupiej 50 będą nieczynne w związku z pracami remontowymi.
Przepraszamy za utrudnienia.


Szanowni Czytelnicy 

W dniach 14.10 2019 – 25.10.2019 Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 45, mieszcząca się przy ul. Meksykańskiej 3 będzie nieczynna z powodu skontrum.
Przepraszamy za utrudnienia.


Zmiany w godzinach otwarcia Działu Komputeryzacji i Edukacji Informatycznej

W związku z przystąpieniem Biblioteki Publicznej im. Z. J. Rumla do programu Warszawa Przyjazna Seniorom i prowadzeniem Kursów Komputerowych dla Seniorów 
poniedziałki i środy w godz. 12:50-15:1oraz wtorki i czwartki w godz. 10:00-12:10 
Dział Komputeryzacji i Edukacji Informatycznej będzie nieczynny

Za utrudnienia przepraszamy.

Biuletyn Informacji Publicznej 

Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora

Wykaz prenumerowanej prasy 2017 r.
Wykaz prenumerowanej
prasy 2019 r. - czytaj

Wolontariat

Praskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Biblioteczny Punkt Informacji Kulturalnej

Dzielnicowy Informator Kulturalny


Dyskusyjny Klub Ksiązki

Facebook

You Tube

 

 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.