Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Kwietniowe i majowe spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki

Utworzono dnia 13.06.2018
Czcionka:

          Kwietniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęciliśmy na rozmowę o książce „Misja: Encyklopedia”, której autorem jest Arturo Perez-Reverte. Historia dzieje się w XVIII wieku i opowiada o podróży bibliotekarza i admirała, pochodzących z Madrytu. Wyruszają do Paryża, w poszukiwaniu słynnej Wielkiej Encyklopedii Francuskiej. W ówczesnej Hiszpanii była ona zakazana i tylko dzięki łaskawości króla udało się wyrazić zgodę na przywiezienie jej na Półwysep Iberyjski. Stanowiąca kompendium wiedzy z zakresu sztuki, nauki i rzemiosła Encyklopedia, powstawała z przerwami w latach 1751-1780. Jej twórcami byli wybitni uczeni i myśliciele, a wśród nich Denis Diderot (główny redaktor), Monteskiusz, Rousseau, Wolter.
Powieść Pereza-Reverte to wielowymiarowe, obszerne dzieło, które zadowoli nie tylko miłośników historii, filozoficznych traktatów, ale także fanów powieści z gatunku płaszcza i szpady. Główną bohaterką jest jednak idea, myśl, która w tamtych oświeceniowych czasach zyskiwała zupełnie nowe znaczenie.
Klubowiczkom książka przypadła do gustu. Na szczególną wagę zasługują: ciekawy język i interesujące zabiegi narracyjne.

                W maju spotkaliśmy się wyjątkowo w drugą środę miesiąca. Rozmawialiśmy wówczas o książce „Mam na imię Lucy”, autorstwa Elizabeth Strout, laureatki nagrody Pulitzera za pozycję „Olive Kitteridge”.

                 „Mam na imię Lucy” to napisana prostym językiem powieść dla każdego czytelnika. Historia relacji matki i córki, ukazuje meandry prawdziwego życia. Mówi o trudnych relacjach rodzinnych i skłania do refleksji nad własnym życiem. Jej fabuła jest dość zawiła, pełna retrospekcji i niedopowiedzeń. Strout posługuje się w niej ładnym, lekkim piórem, pełnym symboliki. Jej najnowsza powieść jest niezwykle autentyczna i zdecydowanie polecamy ją każdemu miłośnikowi literatury.

                Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy 6 czerwca o godz. 17:00 do Biblioteki, przy ul. Meissnera 5. Porozmawiamy o książce „Nikt mnie nie ma”, której autorką jest Åsa Linderborg.
 

 

 

Koronawirus - dowiedz się więcej o działaniach Warszawy

Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 

Projekt "Śledztwo w bibliotece - wirtualny escape room" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Tekst na czerwonym tle NOWOŚCI WYDAWNICZE

Odnośnik do strony www.facebook.com/Biblioteka.Praga.Poludnie/Odnośnik do strony www.youtube.com BibliotekiOdnośnik do profilu Biblioteki na portalu Instagram

GODZINY OTWARCIA

Od 1 grudnia 2020 do odwołania Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy będzie ponownie otwarta dla Czytelników z zachowaniem zasad rygoru sanitarnego. Zapraszamy do naszych placówek w następujących godzinach:
poniedziałek, środa, piątek 13.00-19.00
wtorek, czwartek 10.00-16.00.

Wyjątkiem są placówki biblioteczne przy ul. Abrahama 10 (Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110), które będą działać w godzinach:
poniedziałek, wtorek, czwartek 14.00-19.00
środa, piątek 9.00-14.00

Oddziały przy ul. Meissnera 5 (Wypożyczalnia Zbiorów Obcojęzycznych, Wypożyczalnia Książki Mówionej, Czytelnia Naukowa nr V) będą nieczynne w soboty. Dział Komputeryzacji i Edukacji Informatycznej pozostanie nieczynny do odwołania.

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki


link do strony Warszawskich Dni Seniora


 

link do strony z informacją o funkcjonowaniu Punktu Cyfrowego Wsparcia Seniora

Mężczyzna czytający gazetę
Wykaz prenumerowanej
prasy 2020 r. - czytaj


WOLONTARIAT​

link do podstrony z informacjami o wolontariacie w bibliotece

link do strony Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

link do podstrony Praskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

link do strony Bibliotecznego Punktu Informacji Kulturalnej

link do strony Dzielnicowego Informatora Kulturalnego

link do strony Urzędu Dzielnicy na Pradze-Południe
link do podstrony Dyskusyjnego Klubu Książki 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.