Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Miłe złego początki – spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Utworzono dnia 04.06.2019
Czcionka:

  Akcja powieści toczy się wokół historii siedemnastoletniego Franza, terminującego u wiedeńskiego trafikanta. Dzięki tej pracy poznaje okolicznych mieszkańców, którzy licznie odwiedzają sklep, traktując go jako swoiste miejsce do rozwija nią życia towarzyskiego. Franz szybko odnajduje się w wielkim mieście, choć ciągle pamięta o matce, która pozostała na austriackiej prowincji. Piszą do siebie wzruszające listy, które przykuwają uwagę czytelnika bogatym, górnolotnym językiem.
Wyjątkowym momentem w życiu chłopaka jest poznanie neurologa, lekarza Sigmunta Freuda, który pomaga mu w zrozumieniu perypetii miłosnych. Obiektem  westchnień nastolatka staje się czeska tancerka. Już niedługo głowę młodego trafikanta zaprzątać będzie jednak zupełnie co innego. Jest rok 1937. Do Austrii dociera fala faszyzmu i sielskie życie mieszkańców Wiednia zmienia o 180 stopni. Nagle, pojawiają się podziały związane z pochodzeniem – osoby o semickich korzeniach zaczynają być prześladowane. Jak w tym wszystkim odnajdzie się Franz oraz jego najbliższe otoczenie? Zachęcamy do lektury.

   Klubowicze określili książkę „Trafikant” mianem literatury zaangażowanej, wzruszającej, antyfaszystowskiej. Zauważono, że jest to swoisty sposób na pokrzepienie serc, dając nadzieję na to, że zawsze w każdych okolicznościach znajdzie się ktoś, kto sprzeciwi się złu.
Pozycja jest napisana wciągającym językiem. Dla jednych jej lektura była czystą przyjemnością, inni zauważali w niej mnogość wątków, bez których, książka mogłaby się spokojnie obyć.

  Teraz przyszedł czas na odpoczynek, oczywiście z książką w ręku. Na okres wakacji uczestnikom Dyskusyjnego Klubu Książki zaproponowane zostały aż dwie pozycje: „Mim” autorstwa Szymona Słomczyńskiego oraz „Cudowne życie Staśka i innych aniołów”, której autorką jest Teresa Anna Aleksandrowicz. Na kolejne spotkanie Klubu zapraszamy w środę, 4 września 2019 r. o godz. 17:00 do Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla, przy ul. Meissnera 5.


 

Miłe złego początki - spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Utworzono dnia 04.06.2019, 10:55

Kalendarium

Maj 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

GODZINY OTWARCIA

Od 11 maja 2020 r. filie i oddziały Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy będą czynne w nowych godzinach:

  • poniedziałek, wtorek, środa 14:00-19:00
  • czwartek, piątek 11:00-16:00

Placówki biblioteczne przy ul. Abrahama 10 (Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110) będą czynne w godzinach:

  • poniedziałek, wtorek, czwartek 14:00-19:00
  • środa, piątek 9:00-14:00

KOMUNIKATY

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy


Warszawskie Dni Seniora


 

Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora

Wykaz prenumerowanej prasy 2017 r.
Wykaz prenumerowanej
prasy 2020 r. - czytaj


WOLONTARIAT​

Zostań wolontariuszem

Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

Praskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Biblioteczny Punkt Informacji Kulturalnej

Dzielnicowy Informator Kulturalny

Zakochaj się w Warszawie na Pradze-Południe
Dyskusyjny Klub Ksiązki

Facebook

You Tube

 

 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.