Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Niechciane dziedzictwo – styczniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Utworzono dnia 17.01.2019
Czcionka:

         Ta norweska pisarka zadebiutowała w 1983 roku. Obecnie ma na swoim koncie ponad trzydzieści książek, dla odbiorców reprezentujących różne grupy wiekowe. W swojej literaturze, skierowanej do osób dorosłych, poświęciła się przede wszystkim tematyce kobiecej. Jej proza była wielokrotnie nagradzana. Wzbudzała również dyskusje o relacjach społecznych, rodzinnych i międzyludzkich.

          Książka „Spadek” na polskim rynku ukazała się w 2018 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego. Jest to historia zagmatwanych i traumatycznych relacji rodzinnych. Kanwą historii jest, zamiatana od wielu lat, sprawa molestowania dziecka, którego dopuszcza się ojciec. Po latach prawda wychodzi na jaw, ale czy dorosła już ofiara spotka się ze zrozumieniem, pocieszeniem, a sprawca i jego czyn z potępieniem? Zachęcamy do przeczytania książki, która pokarze różne metody rozliczania się z trudną przeszłością.  Jak pisze sama autorka: „Żadna rodzina nie przypomina pięknej choinki, najczęściej woli udawać, zamiatając pod dywan to, co nie wygodne”.

         Uczestnicy Klubu mieli podzielone i ambiwalentne odczucia co do przeczytanej lektury. Z jednej strony była ona nurząca i męcząca, a autorce zarzucono przestarzały styl, pisanie ze zbytniego dystansu. Książka uznana została również za pozbawioną konkretnego zakończenia. Z drugiej strony doceniono realizm przedstawienia bardzo bolesnej sytuacji, zdającej się być historią bez wyjścia.

         Oczywiście, jak to zwykle bywa, książki poruszające trudne sprawy społeczne wywołują wiele tematów do pobocznych dyskusji, których nie zabrakło i tym razem.
Kolejną książką, którą przeczytamy w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, będzie proza polskiego autora, Wojsława Brydaka, pt. „Poste restante”. Porozmawiamy o niej w pierwszą środę miesiąca, czyli 6 lutego o godz. 17:00 podczas spotkania, które odbędzie się w Bibliotece, przy ul. Meissnera 5. Udział w Dyskusyjnym Klubie Książki jest wolny i darmowy. Serdecznie zapraszamy.
 

Koronawirus - dowiedz się więcej o działaniach Warszawy

Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 

Projekt "Śledztwo w bibliotece - wirtualny escape room" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Tekst na czerwonym tle NOWOŚCI WYDAWNICZE

Odnośnik do strony www.facebook.com/Biblioteka.Praga.Poludnie/Odnośnik do strony www.youtube.com BibliotekiOdnośnik do profilu Biblioteki na portalu Instagram

GODZINY OTWARCIA

Od 1 grudnia 2020 do odwołania Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy będzie ponownie otwarta dla Czytelników z zachowaniem zasad rygoru sanitarnego. Zapraszamy do naszych placówek w następujących godzinach:
poniedziałek, środa, piątek 13.00-19.00
wtorek, czwartek 10.00-16.00.

Wyjątkiem są placówki biblioteczne przy ul. Abrahama 10 (Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110), które będą działać w godzinach:
poniedziałek, wtorek, czwartek 14.00-19.00
środa, piątek 9.00-14.00

Oddziały przy ul. Meissnera 5 (Wypożyczalnia Zbiorów Obcojęzycznych, Wypożyczalnia Książki Mówionej, Czytelnia Naukowa nr V) będą nieczynne w soboty. Dział Komputeryzacji i Edukacji Informatycznej pozostanie nieczynny do odwołania.

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki


link do strony Warszawskich Dni Seniora


 

link do strony z informacją o funkcjonowaniu Punktu Cyfrowego Wsparcia Seniora

Mężczyzna czytający gazetę
Wykaz prenumerowanej
prasy 2020 r. - czytaj


WOLONTARIAT​

link do podstrony z informacjami o wolontariacie w bibliotece

link do strony Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

link do podstrony Praskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

link do strony Bibliotecznego Punktu Informacji Kulturalnej

link do strony Dzielnicowego Informatora Kulturalnego

link do strony Urzędu Dzielnicy na Pradze-Południe
link do podstrony Dyskusyjnego Klubu Książki 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.