Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Niechciane dziedzictwo – styczniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Utworzono dnia 17.01.2019
Czcionka:

         Ta norweska pisarka zadebiutowała w 1983 roku. Obecnie ma na swoim koncie ponad trzydzieści książek, dla odbiorców reprezentujących różne grupy wiekowe. W swojej literaturze, skierowanej do osób dorosłych, poświęciła się przede wszystkim tematyce kobiecej. Jej proza była wielokrotnie nagradzana. Wzbudzała również dyskusje o relacjach społecznych, rodzinnych i międzyludzkich.

          Książka „Spadek” na polskim rynku ukazała się w 2018 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego. Jest to historia zagmatwanych i traumatycznych relacji rodzinnych. Kanwą historii jest, zamiatana od wielu lat, sprawa molestowania dziecka, którego dopuszcza się ojciec. Po latach prawda wychodzi na jaw, ale czy dorosła już ofiara spotka się ze zrozumieniem, pocieszeniem, a sprawca i jego czyn z potępieniem? Zachęcamy do przeczytania książki, która pokarze różne metody rozliczania się z trudną przeszłością.  Jak pisze sama autorka: „Żadna rodzina nie przypomina pięknej choinki, najczęściej woli udawać, zamiatając pod dywan to, co nie wygodne”.

         Uczestnicy Klubu mieli podzielone i ambiwalentne odczucia co do przeczytanej lektury. Z jednej strony była ona nurząca i męcząca, a autorce zarzucono przestarzały styl, pisanie ze zbytniego dystansu. Książka uznana została również za pozbawioną konkretnego zakończenia. Z drugiej strony doceniono realizm przedstawienia bardzo bolesnej sytuacji, zdającej się być historią bez wyjścia.

         Oczywiście, jak to zwykle bywa, książki poruszające trudne sprawy społeczne wywołują wiele tematów do pobocznych dyskusji, których nie zabrakło i tym razem.
Kolejną książką, którą przeczytamy w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, będzie proza polskiego autora, Wojsława Brydaka, pt. „Poste restante”. Porozmawiamy o niej w pierwszą środę miesiąca, czyli 6 lutego o godz. 17:00 podczas spotkania, które odbędzie się w Bibliotece, przy ul. Meissnera 5. Udział w Dyskusyjnym Klubie Książki jest wolny i darmowy. Serdecznie zapraszamy.
 

Unia Europejska

Kalendarium

Listopad 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

GODZINY OTWARCIA

Placówki jednozmianowe
poniedziałek, środa, piątek: 13.00 - 19.00
wtorek, czwartek: 10.00 - 16.00

Placówki dwuzmianowe:     
poniedziałek - piątek: 10.00 - 19.00 

Oddziały, ul. Meissnera 5:
poniedziałek - piątek - 10:00 - 20:00
sobota - 9:00 - 15:00

(oprócz Wypożyczalni Książki Mówionej i Multimediów)


SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZNAJDĄ PAŃSTWO TUTAJ

KOMUNIKATY

Szanowni Czytelnicy,

informujemy, że w dniach 13-15.11.2019 roku, w związku z wymianą okna, Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 42 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 92, mieszczące się przy ul. Biskupiej 50, będą nieczynne. Przepraszamy za utrudnienia.


Szanowni Czytelnicy 

informujemy, że od dnia 28 października 2019 roku Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67, mieszcząca się przy ul. Abrahama 10, będzie nieczynna do odwołania z powodu remontu.
Przepraszamy za utrudnienia.


Szanowni Czytelnicy

Informujemy, że od dnia 18 listopada 2019 roku Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110, mieszcząca się przy ul. Abrahama 10, będzie nieczynna do odwołania z powodu remontu.

Najbliższe biblioteki, z których mogą Państwo skorzystać znajdują się przy ul. Witoszyńskiego 2 – Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 19 oraz Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 2,  oraz ul. Egipskiej 7.- Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 62 oraz Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 55.

Przepraszamy za utrudnienia.


Zmiany w godzinach otwarcia Działu Komputeryzacji i Edukacji Informatycznej

W związku z przystąpieniem Biblioteki Publicznej im. Z. J. Rumla do programu Warszawa Przyjazna Seniorom i prowadzeniem Kursów Komputerowych dla Seniorów 
poniedziałki i środy w godz. 12:50-15:1oraz wtorki i czwartki w godz. 10:00-12:10 
Dział Komputeryzacji i Edukacji Informatycznej będzie nieczynny

Za utrudnienia przepraszamy.

Biuletyn Informacji Publicznej 

Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora

Wykaz prenumerowanej prasy 2017 r.
Wykaz prenumerowanej
prasy 2019 r. - czytaj


WOLONTARIAT​Praskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Biblioteczny Punkt Informacji Kulturalnej

Dzielnicowy Informator Kulturalny


Dyskusyjny Klub Ksiązki

Facebook

You Tube

 

 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.