Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Ponad wszystko wolny – listopadowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Utworzono dnia 10.01.2018
Czcionka:

Sama postać autora zasługuje na przybliżenie. Już w dzieciństwie Pirsig odznaczał się ponadprzeciętną inteligencją oraz problemami z socjalizacją. Studiował biochemię, chemię, filozofię. Miał za sobą wojenny epizod. Jednak to lata sześćdziesiąte odcisnęły na nim największe piętno- zmagania ze schizofrenią i depresją. W trakcie leczenie, m.in. metodą elektrowstrząsów, Pirsig napisał książkę, którą była właśnie omawiana przez Klub pozycja. Po kilkunastu odmowach, wydawnictwo William Morrow zdecydowało się opublikować książkę, która szybko stała się „biblią” zwolenników kontrkultury, którzy ponad dekadę wcześniej zaistnieli w amerykańskim społeczeństwie. Autora porównywano do takich tuzów literatury okresu kontestacji, jak Huxley czy Kesey. Zen i sztuka obsługi motocykla
„Zen i sztuka obsługi motocykla” to powieść, w której autor opisuje autobiograficznie, choć wprost o tym nie mówi, swoją podróż po amerykańskich bezdrożach, którą wraz z synem, odbył na motocyklu.
Pozycja ta to nie tylko niezwykłe studium drogi, obcowania z naturą, środowiskiem, przewidywania i planowania. To przede wszystkim pochwała wolności, jako podstawowej i niezbywalnej wartości w życiu człowieka. Autor wiele miejsca poświęca swoim problemom z emocjami, zdrowiem psychicznym, mówi o bólu istnienia. Podróż staje się dla niego próbą otwarcia nowego rozdziału w swoim życiu.
Pomimo legendarności, którą książka zdążyła obrosnąć przez ponad 40 lat funkcjonowania na rynku literackim, Klubowiczki nie były nią zachwycone. W zarzutach pojawiały się, przede wszystkim, długie i szczegółowe, a przez co nurzące opisy, zbytnie nagromadzenie treści filozoficznych, przeskoki narracyjne. Widać było również promyki nadziei, a wśród nich: pokazanie relacji rodzic-dziecko oraz opis odwiedzanych miejsc, do których zawitali bohaterowie tej nietypowej wyprawy.
Pozycja „Zen i sztuka obsługi motocykla” oraz postać jej autora, musiały wywołać dyskusję o problemach, jakie coraz częściej dotykają ludzką psychikę. Doceniona została walka Pirsiga oraz innych osób cierpiących na choroby psychiczne.
Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu książki, na które zapraszamy wszystkich miłośników literatury, odbędzie się 6 grudnia o godz. 17:00 w Bibliotece, przy ul. Meissnera 5. Tematem spotkania będzie książka „Nic nie zdarza się przypadkiem”, której autorem jest Tiziano Terzani. Wstęp wolny! 

Kalendarium

Maj 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

GODZINY OTWARCIA

Od 11 maja 2020 r. filie i oddziały Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy będą czynne w nowych godzinach:

  • poniedziałek, wtorek, środa 14:00-19:00
  • czwartek, piątek 11:00-16:00

Placówki biblioteczne przy ul. Abrahama 10 (Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110) będą czynne w godzinach:

  • poniedziałek, wtorek, czwartek 14:00-19:00
  • środa, piątek 9:00-14:00

KOMUNIKATY

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy


Warszawskie Dni Seniora


 

Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora

Wykaz prenumerowanej prasy 2017 r.
Wykaz prenumerowanej
prasy 2020 r. - czytaj


WOLONTARIAT​

Zostań wolontariuszem

Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

Praskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Biblioteczny Punkt Informacji Kulturalnej

Dzielnicowy Informator Kulturalny

Zakochaj się w Warszawie na Pradze-Południe
Dyskusyjny Klub Ksiązki

Facebook

You Tube

 

 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.