Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Ponad wszystko wolny – listopadowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Utworzono dnia 10.01.2018
Czcionka:

Sama postać autora zasługuje na przybliżenie. Już w dzieciństwie Pirsig odznaczał się ponadprzeciętną inteligencją oraz problemami z socjalizacją. Studiował biochemię, chemię, filozofię. Miał za sobą wojenny epizod. Jednak to lata sześćdziesiąte odcisnęły na nim największe piętno- zmagania ze schizofrenią i depresją. W trakcie leczenie, m.in. metodą elektrowstrząsów, Pirsig napisał książkę, którą była właśnie omawiana przez Klub pozycja. Po kilkunastu odmowach, wydawnictwo William Morrow zdecydowało się opublikować książkę, która szybko stała się „biblią” zwolenników kontrkultury, którzy ponad dekadę wcześniej zaistnieli w amerykańskim społeczeństwie. Autora porównywano do takich tuzów literatury okresu kontestacji, jak Huxley czy Kesey. Zen i sztuka obsługi motocykla
„Zen i sztuka obsługi motocykla” to powieść, w której autor opisuje autobiograficznie, choć wprost o tym nie mówi, swoją podróż po amerykańskich bezdrożach, którą wraz z synem, odbył na motocyklu.
Pozycja ta to nie tylko niezwykłe studium drogi, obcowania z naturą, środowiskiem, przewidywania i planowania. To przede wszystkim pochwała wolności, jako podstawowej i niezbywalnej wartości w życiu człowieka. Autor wiele miejsca poświęca swoim problemom z emocjami, zdrowiem psychicznym, mówi o bólu istnienia. Podróż staje się dla niego próbą otwarcia nowego rozdziału w swoim życiu.
Pomimo legendarności, którą książka zdążyła obrosnąć przez ponad 40 lat funkcjonowania na rynku literackim, Klubowiczki nie były nią zachwycone. W zarzutach pojawiały się, przede wszystkim, długie i szczegółowe, a przez co nurzące opisy, zbytnie nagromadzenie treści filozoficznych, przeskoki narracyjne. Widać było również promyki nadziei, a wśród nich: pokazanie relacji rodzic-dziecko oraz opis odwiedzanych miejsc, do których zawitali bohaterowie tej nietypowej wyprawy.
Pozycja „Zen i sztuka obsługi motocykla” oraz postać jej autora, musiały wywołać dyskusję o problemach, jakie coraz częściej dotykają ludzką psychikę. Doceniona została walka Pirsiga oraz innych osób cierpiących na choroby psychiczne.
Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu książki, na które zapraszamy wszystkich miłośników literatury, odbędzie się 6 grudnia o godz. 17:00 w Bibliotece, przy ul. Meissnera 5. Tematem spotkania będzie książka „Nic nie zdarza się przypadkiem”, której autorem jest Tiziano Terzani. Wstęp wolny! 

Media społecznościowe

Odnośnik do strony www.facebook.com/Biblioteka.Praga.Poludnie/Odnośnik do strony www.youtube.com BibliotekiOdnośnik do profilu Biblioteki na portalu Instagram

Tłumacz PJM

Kody Legimi i IBUK Libra

Sowa Mobi

Fredro w roli głównej

Projekt "Fredro w roli głównej - kampania
na rzecz czytelnictwa w kontekście Roku
Aleksandra Fredry" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Dofinansowano ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Góry literatury

Projekt "Góry literatury. Zdobądź szczyt" dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

BOOK

Projekt finansuje m.st. Warszawa.

Projekty europejskie

Flaga Unii Europejskiej
 

Biblioteka dla Ukrainy / Бібліотека для України

Mapa bibliotek obcojęzycznych w Warszawie

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki



 

Mężczyzna czytający gazetę
Wykaz prenumerowanej
prasy 2022 r. - czytaj

 


WOLONTARIAT​

link do strony Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

link do podstrony Praskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

link do strony Bibliotecznego Punktu Informacji Kulturalnej
 


link do podstrony Dyskusyjnego Klubu Książki