Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Szepty za plecami – „Biografie odtajnione” Joanny Siedleckiej. Styczniowe spotkanie DKK

Utworzono dnia 22.06.2017
Czcionka:

Autorka przedstawia świat literatów jako wyzuty z wielu podstawowych, zdawać by się mogło ludzkich odruchów: solidarności, współczucia, lojalności. Najbliżsi przyjaciele zdradzają, donoszą, nie licząc się z konsekwencjami, oczekując tylko osobistych profitów. Joanna Siedlecka nie owija w bawełnę, nie używa pięknych, „gładkich słów”, nazywa rzeczy po imieniu, przedstawia rzeczywistość czarno na białym. Tezy podpiera nazwiskami, skanami dokumentów, co czyni pozycję rzetelną i wiarygodną. Dla niektórych ta bezpośredniość może być zbyt przytłaczająca, dla innych oczywista. Jedno jest pewne – autorka dysponuje dziennikarskim warsztatem najwyższych lotów, a książkę, jak zauważyli nasi Klubowicze, pomimo trudnej tematyki, czyta się świetnie.

Większości Klubowiczów książka przypadła do gustu. Niektóre osoby, zwróciły uwagę na to, że donoszącymi były często osoby bliskie, co boli najbardziej. Równie często były to osoby publicznie znane, jak choćby wymienieni przez autorkę reżyser Marek Piwowski czy [skrawki DKK] pisarka Krystyna Siesicka, których Joanna Siedlecka uznaje za tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa PRL-u. Po lekturze „Biografii odtajnionych”, nie znając wcześniej dokonań tych postaci, można już na wstępie zrazić się do nich. Zapewne jednak warto prześledzić dokonania artystyczne i powody, dla których dana osoba znajdowała się w kręgu zainteresowania SB.

Oczywiście, dyskusja przeniosła się na inne, poboczne wątki, ale również niezwykle ważne. Rozmawialiśmy o naszych „narodowych” cechach, z których najczęściej wymieniany był strach. I o strachu wiele wyczytać można również z książki Joanny Siedleckiej. Strachu ofiar, którzy byli inwigilowani, ale również strachu inwigilujących, którzy dopuszczali się takich czynów z różnych, często tragicznych powodów. Książkę polecamy, szczególnie miłośnikom historii najnowszej.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się tradycyjnie w pierwszą środę miesiąca, 1 lutego o godz. 17:00 w Bibliotece, przy ul. Meissnera 5. Rozmawiać będziemy o książce „Skrawki”, autorstwa Sigrid Combüchen. Zapraszamy na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

Kalendarium

Styczeń 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

GODZINY OTWARCIA

Placówki jednozmianowe
poniedziałek, środa, piątek: 13.00 - 19.00
wtorek, czwartek: 10.00 - 16.00

Placówki dwuzmianowe:     
poniedziałek - piątek: 10.00 - 19.00 

Oddziały, ul. Meissnera 5:
poniedziałek - piątek - 10:00 - 20:00
sobota - 9:00 - 15:00

(oprócz Wypożyczalni Książki Mówionej i Multimediów)


SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZNAJDĄ PAŃSTWO TUTAJ

KOMUNIKATY

Szanowni Czytelnicy!

informujemy, że  Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110 oraz Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67, mieszczące się przy ul. Abrahama 10, będą nieczynne do odwołania z powodu remontu.

Najbliższe biblioteki, z których mogą Państwo skorzystać znajdują się przy ul. Witoszyńskiego 2 – Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 19 oraz Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 2 oraz ul. Egipskiej 7- Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 62 oraz Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 55.

Przepraszamy za utrudnienia.

Biuletyn Informacji Publicznej 

Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora

Wykaz prenumerowanej prasy 2017 r.
Wykaz prenumerowanej
prasy 2019 r. - czytaj


WOLONTARIAT​Praskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Biblioteczny Punkt Informacji Kulturalnej

Dzielnicowy Informator Kulturalny


Dyskusyjny Klub Ksiązki

Facebook

You Tube

 

 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.