Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Szepty za plecami – „Biografie odtajnione” Joanny Siedleckiej. Styczniowe spotkanie DKK

Utworzono dnia 22.06.2017
Czcionka:

Autorka przedstawia świat literatów jako wyzuty z wielu podstawowych, zdawać by się mogło ludzkich odruchów: solidarności, współczucia, lojalności. Najbliżsi przyjaciele zdradzają, donoszą, nie licząc się z konsekwencjami, oczekując tylko osobistych profitów. Joanna Siedlecka nie owija w bawełnę, nie używa pięknych, „gładkich słów”, nazywa rzeczy po imieniu, przedstawia rzeczywistość czarno na białym. Tezy podpiera nazwiskami, skanami dokumentów, co czyni pozycję rzetelną i wiarygodną. Dla niektórych ta bezpośredniość może być zbyt przytłaczająca, dla innych oczywista. Jedno jest pewne – autorka dysponuje dziennikarskim warsztatem najwyższych lotów, a książkę, jak zauważyli nasi Klubowicze, pomimo trudnej tematyki, czyta się świetnie.

Większości Klubowiczów książka przypadła do gustu. Niektóre osoby, zwróciły uwagę na to, że donoszącymi były często osoby bliskie, co boli najbardziej. Równie często były to osoby publicznie znane, jak choćby wymienieni przez autorkę reżyser Marek Piwowski czy [skrawki DKK] pisarka Krystyna Siesicka, których Joanna Siedlecka uznaje za tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa PRL-u. Po lekturze „Biografii odtajnionych”, nie znając wcześniej dokonań tych postaci, można już na wstępie zrazić się do nich. Zapewne jednak warto prześledzić dokonania artystyczne i powody, dla których dana osoba znajdowała się w kręgu zainteresowania SB.

Oczywiście, dyskusja przeniosła się na inne, poboczne wątki, ale również niezwykle ważne. Rozmawialiśmy o naszych „narodowych” cechach, z których najczęściej wymieniany był strach. I o strachu wiele wyczytać można również z książki Joanny Siedleckiej. Strachu ofiar, którzy byli inwigilowani, ale również strachu inwigilujących, którzy dopuszczali się takich czynów z różnych, często tragicznych powodów. Książkę polecamy, szczególnie miłośnikom historii najnowszej.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się tradycyjnie w pierwszą środę miesiąca, 1 lutego o godz. 17:00 w Bibliotece, przy ul. Meissnera 5. Rozmawiać będziemy o książce „Skrawki”, autorstwa Sigrid Combüchen. Zapraszamy na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

Odnośnik do strony www.facebook.com/Biblioteka.Praga.Poludnie/Odnośnik do strony www.youtube.com BibliotekiOdnośnik do profilu Biblioteki na portalu Instagram

GODZINY OTWARCIA

Od 11 maja 2020 r. filie i oddziały Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy będą czynne w nowych godzinach:

  • poniedziałek, wtorek, środa 14:00-19:00
  • czwartek, piątek 11:00-16:00

Placówki biblioteczne przy ul. Abrahama 10 (Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110) będą czynne w godzinach:

  • poniedziałek, wtorek, czwartek 14:00-19:00
  • środa, piątek 9:00-14:00

KOMUNIKATY

Uprzejmie informujemy, że Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110, znajdujące się przy ul. Abrahama 10, w dniach 27.07-14.08.2020 będą nieczynne z powodu przerwy wakacyjnej.

Przepraszamy za utrudnienia!

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki


link do strony Warszawskich Dni Seniora


 

link do strony z informacją o funkcjonowaniu Punktu Cyfrowego Wsparcia Seniora

Mężczyzna czytający gazetę
Wykaz prenumerowanej
prasy 2020 r. - czytaj


WOLONTARIAT​

link do podstrony z informacjami o wolontariacie w bibliotece

link do strony Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

link do podstrony Praskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

link do strony Bibliotecznego Punktu Informacji Kulturalnej

link do strony Dzielnicowego Informatora Kulturalnego

link do strony Urzędu Dzielnicy na Pradze-Południe
link do podstrony Dyskusyjnego Klubu Książki 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.