Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Wrześniowe i październikowe spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki

Utworzono dnia 23.10.2018
Czcionka:

          Jej najnowsza biografia, poświęcona wybitnemu muzykowi – Krzysztofowi Komedzie, ukazuje pioniera polskiego jazzu nowoczesnego jako postać, do bólu zafascynowaną muzyką. Jego cały świat przesiąknięty był dźwiękami i choć przeżył zaledwie 38 lat, ginąc na skutek nieszczęśliwego wypadku, na zawsze odcisnął swoje piętno nie tylko na scenie polskiego, ale również światowego jazzu. Był charyzmatyczną, ale jednocześnie skrytą i delikatną osobowością. Aby zgłębić ją w pełnym wymiarze, Grzebałkowska spędziła wiele czasu na poszukiwaniu informacji u źródła: docierała do osób znających Komedę, przede wszystkim do żony, przyjaciół i współpracowników jazzmana. Spędziła wiele czasu w miejscach, w których żył i tworzył. Wszystko po to aby jak najlepiej, niemal osobiście, poznać, nieżyjącego już przecież od wielu lat, muzyka.
        Książka przypadła do gustu naszym Klubowiczkom. Odsłoniła i uczłowieczyła postać mitycznego w niektórych kręgach muzyka, a profesjonalizm, szczegółowość i wytrwałość autorki zrobiły nie małe wrażenie. Książkę czyta się szybko, historia jazzmana wciąga od pierwszych stron. Pozycję z pewnością polecamy.

 

            Październikowe rozmowy w Dyskusyjnym Klubie Książki skupiły się na książce „Tańczące niedźwiedzie”. Jej autorem jest dziennikarz, reportażysta Witold Szabłowski.
„Tańczące niedźwiedzie” to zbiór reportaży, w których Szabłowski ukazuje straszne, śmieszne i zaskakujące elementy życia codziennego mieszkańców krajów, wychodzących z komunistycznych realiów. Tytułowe niedźwiedzie, to „maskotki” tresowane przez bułgarskich Cyganów. Po uwolnieniu, część z nich może przeżyć swoją starość w specjalnym ośrodku. Jednak traumatyczna przeszłość, na którą złożyło się bicie, zastraszanie i głodzenie, do końca ich nie opuści.
Kolejne minireportaże ukazują wielbienie, jakim darzeni był Stalin, czy Castro, komunistyczne realia Albanii, Grecji, czy Ukrainy. Zajrzymy również na londyński dworzec, do polskiej wioski Hobbitów i do  Estonii.
            Książka została ciepło przyjęta przez Klubowiczki. Doceniły ukazanie postkomunistycznych realiów w wielu krajach Europy, a także na Kubie. Książka udowadnia, że nie tylko życie pod komunistycznym jarzmem było trudne… wychodzenie z niego i ułożenie sobie życia w całkowicie odmiennych realiach potrafi być nie lada wyzwaniem.

           Na kolejne spotkanie Klubu zapraszamy 7 listopada o godz. 17:00 do Biblioteki, przy ul. Meissnera 5. Porozmawiamy o książce „Ludzie z Placu Słońca”, autorstwa Aleksandry Lipczak.
 

Koronawirus - dowiedz się więcej o działaniach Warszawy

Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 

Projekt "Śledztwo w bibliotece - wirtualny escape room" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Tekst na czerwonym tle NOWOŚCI WYDAWNICZE

Odnośnik do strony www.facebook.com/Biblioteka.Praga.Poludnie/Odnośnik do strony www.youtube.com BibliotekiOdnośnik do profilu Biblioteki na portalu Instagram

GODZINY OTWARCIA

Od 1 grudnia 2020 do odwołania Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy będzie ponownie otwarta dla Czytelników z zachowaniem zasad rygoru sanitarnego. Zapraszamy do naszych placówek w następujących godzinach:
poniedziałek, środa, piątek 13.00-19.00
wtorek, czwartek 10.00-16.00.

Wyjątkiem są placówki biblioteczne przy ul. Abrahama 10 (Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110), które będą działać w godzinach:
poniedziałek, wtorek, czwartek 14.00-19.00
środa, piątek 9.00-14.00

Oddziały przy ul. Meissnera 5 (Wypożyczalnia Zbiorów Obcojęzycznych, Wypożyczalnia Książki Mówionej, Czytelnia Naukowa nr V) będą nieczynne w soboty. Dział Komputeryzacji i Edukacji Informatycznej pozostanie nieczynny do odwołania.

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki


link do strony Warszawskich Dni Seniora


 

link do strony z informacją o funkcjonowaniu Punktu Cyfrowego Wsparcia Seniora

Mężczyzna czytający gazetę
Wykaz prenumerowanej
prasy 2020 r. - czytaj


WOLONTARIAT​

link do podstrony z informacjami o wolontariacie w bibliotece

link do strony Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

link do podstrony Praskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

link do strony Bibliotecznego Punktu Informacji Kulturalnej

link do strony Dzielnicowego Informatora Kulturalnego

link do strony Urzędu Dzielnicy na Pradze-Południe
link do podstrony Dyskusyjnego Klubu Książki 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.