Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Wrześniowe i październikowe spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki

Utworzono dnia 23.10.2018
Czcionka:

          Jej najnowsza biografia, poświęcona wybitnemu muzykowi – Krzysztofowi Komedzie, ukazuje pioniera polskiego jazzu nowoczesnego jako postać, do bólu zafascynowaną muzyką. Jego cały świat przesiąknięty był dźwiękami i choć przeżył zaledwie 38 lat, ginąc na skutek nieszczęśliwego wypadku, na zawsze odcisnął swoje piętno nie tylko na scenie polskiego, ale również światowego jazzu. Był charyzmatyczną, ale jednocześnie skrytą i delikatną osobowością. Aby zgłębić ją w pełnym wymiarze, Grzebałkowska spędziła wiele czasu na poszukiwaniu informacji u źródła: docierała do osób znających Komedę, przede wszystkim do żony, przyjaciół i współpracowników jazzmana. Spędziła wiele czasu w miejscach, w których żył i tworzył. Wszystko po to aby jak najlepiej, niemal osobiście, poznać, nieżyjącego już przecież od wielu lat, muzyka.
        Książka przypadła do gustu naszym Klubowiczkom. Odsłoniła i uczłowieczyła postać mitycznego w niektórych kręgach muzyka, a profesjonalizm, szczegółowość i wytrwałość autorki zrobiły nie małe wrażenie. Książkę czyta się szybko, historia jazzmana wciąga od pierwszych stron. Pozycję z pewnością polecamy.

 

            Październikowe rozmowy w Dyskusyjnym Klubie Książki skupiły się na książce „Tańczące niedźwiedzie”. Jej autorem jest dziennikarz, reportażysta Witold Szabłowski.
„Tańczące niedźwiedzie” to zbiór reportaży, w których Szabłowski ukazuje straszne, śmieszne i zaskakujące elementy życia codziennego mieszkańców krajów, wychodzących z komunistycznych realiów. Tytułowe niedźwiedzie, to „maskotki” tresowane przez bułgarskich Cyganów. Po uwolnieniu, część z nich może przeżyć swoją starość w specjalnym ośrodku. Jednak traumatyczna przeszłość, na którą złożyło się bicie, zastraszanie i głodzenie, do końca ich nie opuści.
Kolejne minireportaże ukazują wielbienie, jakim darzeni był Stalin, czy Castro, komunistyczne realia Albanii, Grecji, czy Ukrainy. Zajrzymy również na londyński dworzec, do polskiej wioski Hobbitów i do  Estonii.
            Książka została ciepło przyjęta przez Klubowiczki. Doceniły ukazanie postkomunistycznych realiów w wielu krajach Europy, a także na Kubie. Książka udowadnia, że nie tylko życie pod komunistycznym jarzmem było trudne… wychodzenie z niego i ułożenie sobie życia w całkowicie odmiennych realiach potrafi być nie lada wyzwaniem.

           Na kolejne spotkanie Klubu zapraszamy 7 listopada o godz. 17:00 do Biblioteki, przy ul. Meissnera 5. Porozmawiamy o książce „Ludzie z Placu Słońca”, autorstwa Aleksandry Lipczak.
 

Kalendarium

Styczeń 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

GODZINY OTWARCIA

Placówki jednozmianowe
poniedziałek, środa, piątek: 13.00 - 19.00
wtorek, czwartek: 10.00 - 16.00

Placówki dwuzmianowe:     
poniedziałek - piątek: 10.00 - 19.00 

Oddziały, ul. Meissnera 5:
poniedziałek - piątek - 10:00 - 20:00
sobota - 9:00 - 15:00

(oprócz Wypożyczalni Książki Mówionej i Multimediów)


SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZNAJDĄ PAŃSTWO TUTAJ

KOMUNIKATY

Szanowni Czytelnicy!

informujemy, że  Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110 oraz Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67, mieszczące się przy ul. Abrahama 10, będą nieczynne do odwołania z powodu remontu.

Najbliższe biblioteki, z których mogą Państwo skorzystać znajdują się przy ul. Witoszyńskiego 2 – Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 19 oraz Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 2 oraz ul. Egipskiej 7- Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 62 oraz Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 55.

Przepraszamy za utrudnienia.

Biuletyn Informacji Publicznej 

Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora

Wykaz prenumerowanej prasy 2017 r.
Wykaz prenumerowanej
prasy 2019 r. - czytaj


WOLONTARIAT​Praskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Biblioteczny Punkt Informacji Kulturalnej

Dzielnicowy Informator Kulturalny


Dyskusyjny Klub Ksiązki

Facebook

You Tube

 

 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.