Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

     Podczas porannego spotkania dzieci z Przedszkola nr 370 uczestniczyły w warsztacie sztuki malowania na wodzie – Ebru. Przedszkolaki uczestniczyły również w śpiewaniu tureckich piosenek dla dzieci oraz nauki podstawowych zwrotów językowych, przydatnych w życiu codziennym Zajęcia zostały przeprowadzone przez panie: Martę Puchłowską (Ebru) oraz Martynę Domurad-Kopkę (nauka języka).
    W części wieczornej mieliśmy zaszczyt gościć w progach Biblioteki przedstawiciela Ambasady Tureckiej, I Radcę, pana Arifa Taşpınara oraz panią Martynę Domurad-Kopkę z ramienia Instytutu Yunusa Emre w Warszawie. Czytelnicy i Przyjaciele Biblioteki tłumnie uczestniczyli w spotkaniu, podczas którego organizatorzy przygotowali wiele różnorodnych atrakcji. Zebrani mogli obejrzeć krótki film o Turcji, podziwiać pokaz Ebru przeprowadzony przez panią Martę Puchłowską oraz kaligrafii w wykonaniu pana Özcana Kaya. Swoje umiejętności zaprezentował również nasz wieloletni Czytelnik, pan Ryszard Gens, który zaśpiewał turecką piosenkę poetycką.

     W dalszej części programu podziwialiśmy piękne stroje narodowe, a także wystawę obrazów pana Wita Bogusławskiego, malarza oraz rzeźbiarza, który dyplom uzyskał w pracowni prof. Leona Podsiadłego. Jego prace brały udział w licznych wystawach i plenerach, między innymi w Polsce, Turcji, Belgii, Brukseli, Łotwie.

Zachęcamy do zapoznania się z twórczością artystów na ich stronach internetowych:

Marta Puchłowska (sztuka Ebru) - www.behance.net/puchlowska

Wit Bogusławski (malarz, rzeźbiarz) – www.witboguslawski.w.interiowo.pl

     W gablotach znajdujących się w Galerii Księżycowej, zaprezentowano dary na rzecz Biblioteki, ufundowane przez Instytut Yunusa Emre w Warszawie - książki o tematyce związanej z tym interesującym krajem, zdjęcia ciekawych miejsc, przepis na tradycyjną kawę i herbatę po turecku wraz z typowymi naczyniami w jakich są podawane. Goście wieczoru mogli również skosztować tradycyjnych tureckich przysmaków, ufundowanych przez Instytut Yunus Emre w Warszawie.

     Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie i wspólne odkrywanie Turcji, jej historii, tradycji i kultury. Niech ten wspólnie spędzony wieczór będzie inspiracją do jeszcze bliższego poznania tego magicznego kraju, który być może, stanie się miejscem kolejnych wakacyjnych podróży.