Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Od 100 lat w Warszawie

syrena full color


Inna Praga - wykład Świątek


Pralnio Farbiarnia


Zachęcamy do lektury Spacerownika po dzielnicy poetów (Osiecka, Białoszewski, Kubiak, Stachura, Stasiuk), autorstwa Sławomira Stalmacha.

Spacerownik okładka

Spacerownik - czytaj

 


 

Pralnio Farbiarnia


Świętuj z nami 100-lecie przyłączenia Grochowa, Saskiej Kępy i Gocławia do Warszawy!

Te trzy, niegdyś podwarszawskie osiedla, stały się częścią stolicy dokładnie 8 kwietnia 1916 roku.
Zapraszamy do udziały w różnorodnych wydarzeniach, przygotowywanych przez Urząd Dzielnicy Praga-Południe oraz instytucje, funkcjonujące na terenie dzielnicy.


 Zachęcamy do przeczytania artykułu "Historia bibliotek publicznych na Pradze-Południe", autorstwa Dyrektor Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy, Pani Mirosławy Majewskiej.

Jest to część publikacji Europejskiego Centrum Uniwersytetów Drugiego i Trzeciego wieku - "Praga niejedno ma imię".

czytaj 

Królowa Wisła
 Zachęcamy do zapoznania się z Kalendarium imprez związanych ze 100-leciem przyłączenia Grochowa, Saskiej Kępy i Gocławia do Warszawy, organizowanych pa Pradze-Południe. http://terminarz.pragapld.waw.pl/#start

Urodziłam się na Grochowie – spotkanie autorskie z Elżbietą Jędrych-Pordes

            W roku 2016 mija 100. rocznica przyłączenia Grochowa, Saskiej Kępy i Gocławia do Warszawy. Z tej okazji, we czwartek 21 kwietnia, w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 78, mieszczącej się przy ul. Majdańskiej 5, odbyło się spotkanie z Panią Elżbietą Jędrych-Pordes, autorką książki „Urodziłam się na Grochowie”. I, jak sam tytuł wskazuje, autorka urodziła się, wychowała i do dziś, z niewielkimi przerwami, mieszka na Grochowie. Od czasów, kiedy była dzieckiem wiele się zmieniło. Sama tak wspomina Grochów: „Mieszkałam na osiedlu prawdziwie sielskim, wśród ogrodów, gdzie każdego roku kwitły i dojrzewały drzewa owocowe, uginające się od dorodnych jabłek, gruszek i wiśni, gdzie można się było bezpiecznie bawić po prostu na ulicy lub na pobliskiej łące, a latem zażywać kąpieli w jeziorku oddalonym zaledwie pięć minut drogi od domu”. Patrząc na zmiany i postęp, jaki dokonał się, trudno nam uwierzyć, że tak wyglądał Grochów i jego ulice: Attykowa, Tarczowa, Wzorcowa, Krypska, Kobielska, Fundamentowa czy Grenadierów. Na kartach książki autorka wspomina czasy szkolne, nauczycieli, a także opisuje jak wyglądało życie codzienne, jak wyglądały narzędzia i urządzenia gospodarstwa domowego, ówczesna moda oraz zabawki dla dzieci. Książka ta dla wielu osób będzie spacerem pełnym wspomnień i refleksji, a może również inspiracją do dalszego działania na rzecz historii Grochowa.

             Spotkanie, które odbyło się w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 78, było wspaniałym spacerem sentymentalnym. Pani Elżbieta zabrała nas w podróż po Grochowie z czasów swojego dzieciństwa. Omówiła ówczesne położenie ulic, konfrontując je z obecną topografią dzielnicy. Wspominano różne czynności, które kiedyś były na porządku dziennym, a dziś są w zaniku, np. podróż do magla. Autorka przyniosła ze sobą mnóstwo zdjęć oraz pamiętnik, który dostała od swojego ojca, prezentując uwiecznione w nim pamiątkowe wpisy od kolegów z klasy. Był to bardzo wzruszający moment spotkania, które wzbogaciła prezentacja archiwalnych zdjęć.

            W spotkaniu uczestniczyli również bliscy Pani Elżbiety Jędrych-Pordes. Tu należałoby wspomnieć, że książka „Urodziłam się na Grochowiewydana została nakładem rodzinnym (rodzina od pokoleń związana ze środowiskiem drukarskim).
Rozmowy w kuluarach trwały długo, a kolejka która ustawiła się, jak za dawnych czasów, tym razem wiodła po autograf autorki.alt

Bibliografia Warszawskiej Pragi w zbiorach Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla
w Dzielnicy Praga-Południe m. st .Warszawy - pobierz


pordes-1

 

p. Świątek Przyłączenie przedmieść


 

Stołeczne historie wojenne – I Wojna Światowa w Warszawie

Obchody jubileuszu 100-lecia przyłączenia Grochowa, Saskiej Kępy i Gocławia, okazją do organizowania wielu ciekawych wydarzeń na terenie Pragi-Południe, w których chętnie uczestniczą zarówno mieszkańcy dzielnicy, jak i całego miasta.
Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla również włączyła się czynnie w rocznicowe uroczystości. Jedną z wielu propozycji jest cykl comiesięcznych spotkań historycznych z varsavianistą Tadeuszem Władysławem Świątkiem.

Pierwszy wykład odbył się w środę, 9 marca. Obecni na nim mogli usłyszeć o realiach, jakie panowały w Warszawie podczas I Wojny Światowej, w latach 1915-1918. Interesująca opowieść naszego gościa, przeplatana była faktami, znanymi wszystkim oraz ciekawostkami, które dla szerszej publiczności mogły być historyczną tajemnicą. Dodatkowo, mogliśmy obejrzeć prezentację multimedialną, zawierającą unikatowe fotografie realiów wojennej stolicy, życia codziennego jej mieszkańców, czy zmian, jakie zaszły w architekturze Warszawy. Ciekawym dodatkiem były stuletnie, oryginalne karty pocztowe, które w doskonałym stanie zachowały się w prywatnym archiwum Pana Tadeusza Władysława Świątka.

Na kolejne spotkanie zapraszamy już 6 kwietnia o godz. 17:30, a jego tematem będzie przyłączenie do Warszawy przedmieść – Grochowa, Saskiej Kępy i Gocławia. Spotkanie odbędzie się w Bibliotece, mieszczącej się przy ul. Meissnera 5.

 

 


Zapraszamy na cykl wykładów
zorganizowanych ramach obchodów 100-lecia przyłączenia Grochowa, Saskiej Kępy i Gocławia do Warszawy

Świątek wykład 1