Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Brać życie na różne sposoby. Wrześniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Utworzono dnia 13.09.2019
Czcionka:

Pierwszą z wspominanych książek była pozycja autorstwa Teresy Anny Aleksandrowicz, pt. „Cudowne życie Staśka i innych aniołów”.

Wydana w czerwcu 2011 roku niemal 450-cio stronicowa pozycja, skupia się na historii codziennego życia trzech emerytek. Ich przyjaźń, na skutek kilku wydarzeń, zostaje poddana próbie. To ciepła opowieść o starzeniu się z godnością, mądrości życiowej, patrzeniu na otaczający świat sercem i optymistycznemu podchodzeniu do trudnych relacji. Okraszona humorem, wieloma ciekawymi obserwacjami i prawdami, dotyczącymi kontaktów międzyludzkich, pozostawi niejednego czytelnika w iście baśniowym nastroju.

Drugą lekturą, z którą wakacyjny czas spędzili nasi Klubowicze, była pozycja „Mim”, autorstwa Szymona Słomczyńskiego. To typowa współczesna literatura, docenionego już młodego pisarza, poety, finalisty Nagrody Literackiej Nike za rok 2014. Główny bohater, dwudziestopięcioletni Daniel to przedstawiciel specyficznej rodziny. To właśnie na kanwie rodzinnych wydarzeń ukazany jest świat Daniela, - pełen egzystencjalnych dylematów, zamieszania, braku poczucia bezpieczeństwa i tożsamości. Wzajemne pretensje, wymagania, oceny. Sam jest egocentrykiem, pozbawionym empatii. Autor w „Mimie” przedstawia zawiłość rodzinnych układów, wpływów i manipulacji.

Książka napisana jest specyficznym językiem. Wszak jest to powieściowy debiut Słomczyńskiego. Wcześniej znany był, przede wszystkim, z działalności na polu poetyckim i da się to wyczuć w jego prozie. Przeplatanie wielu wątków, ciągłe retrospekcje sprawiają, że łatwo można się pogubić. Dla jednych wciągająca, dla innych dziwna, ale z pewnością każdego czytelnika skłoni do refleksji i dyskusji.

Obie książki, omawiane podczas wrześniowego spotkania DKK, poruszają kwestie kontaktów międzyludzkich. Każda czyni to w zupełnie inny sposób. W „Cudownym życiu Staśka i innych aniołów” dostajemy lekko podaną historię o trudnych wydarzeniach. Jednak sposób, w jaki przedstawieni zostali bohaterowie oraz dotykające ich problemy, jest jak okład uśmierzający ból istnienia. W „Mimie” Słomczyński operuje sytuacjami i podejściem do ich w wyjątkowo ciężki i niezrozumiały sposób. Jest to jednak wielokrotnie niezwykle życiowe.  
 

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy w środę, 2 października o godz. 17:00, do biblioteki przy ul. Meissnera 5. Porozmawiamy o książce „Prowokatorka. Fascynujące życie Marii Dąbrowskiej”, autorstwa Iwony Kienzler.  

 


 

 

Kalendarium

Czerwiec 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

GODZINY OTWARCIA

Od 11 maja 2020 r. filie i oddziały Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy będą czynne w nowych godzinach:

  • poniedziałek, wtorek, środa 14:00-19:00
  • czwartek, piątek 11:00-16:00

Placówki biblioteczne przy ul. Abrahama 10 (Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110) będą czynne w godzinach:

  • poniedziałek, wtorek, czwartek 14:00-19:00
  • środa, piątek 9:00-14:00

KOMUNIKATY

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy


Warszawskie Dni Seniora


 

Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora

Wykaz prenumerowanej prasy 2017 r.
Wykaz prenumerowanej
prasy 2020 r. - czytaj


WOLONTARIAT​

Zostań wolontariuszem

Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

Praskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Biblioteczny Punkt Informacji Kulturalnej

Dzielnicowy Informator Kulturalny

Zakochaj się w Warszawie na Pradze-Południe
Dyskusyjny Klub Ksiązki

Facebook

You Tube

 

 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.