Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Miłe złego początki – spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Utworzono dnia 04.06.2019
Czcionka:

  Akcja powieści toczy się wokół historii siedemnastoletniego Franza, terminującego u wiedeńskiego trafikanta. Dzięki tej pracy poznaje okolicznych mieszkańców, którzy licznie odwiedzają sklep, traktując go jako swoiste miejsce do rozwija nią życia towarzyskiego. Franz szybko odnajduje się w wielkim mieście, choć ciągle pamięta o matce, która pozostała na austriackiej prowincji. Piszą do siebie wzruszające listy, które przykuwają uwagę czytelnika bogatym, górnolotnym językiem.
Wyjątkowym momentem w życiu chłopaka jest poznanie neurologa, lekarza Sigmunta Freuda, który pomaga mu w zrozumieniu perypetii miłosnych. Obiektem  westchnień nastolatka staje się czeska tancerka. Już niedługo głowę młodego trafikanta zaprzątać będzie jednak zupełnie co innego. Jest rok 1937. Do Austrii dociera fala faszyzmu i sielskie życie mieszkańców Wiednia zmienia o 180 stopni. Nagle, pojawiają się podziały związane z pochodzeniem – osoby o semickich korzeniach zaczynają być prześladowane. Jak w tym wszystkim odnajdzie się Franz oraz jego najbliższe otoczenie? Zachęcamy do lektury.

   Klubowicze określili książkę „Trafikant” mianem literatury zaangażowanej, wzruszającej, antyfaszystowskiej. Zauważono, że jest to swoisty sposób na pokrzepienie serc, dając nadzieję na to, że zawsze w każdych okolicznościach znajdzie się ktoś, kto sprzeciwi się złu.
Pozycja jest napisana wciągającym językiem. Dla jednych jej lektura była czystą przyjemnością, inni zauważali w niej mnogość wątków, bez których, książka mogłaby się spokojnie obyć.

  Teraz przyszedł czas na odpoczynek, oczywiście z książką w ręku. Na okres wakacji uczestnikom Dyskusyjnego Klubu Książki zaproponowane zostały aż dwie pozycje: „Mim” autorstwa Szymona Słomczyńskiego oraz „Cudowne życie Staśka i innych aniołów”, której autorką jest Teresa Anna Aleksandrowicz. Na kolejne spotkanie Klubu zapraszamy w środę, 4 września 2019 r. o godz. 17:00 do Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla, przy ul. Meissnera 5.


 

Miłe złego początki - spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Utworzono dnia 04.06.2019, 10:55

Media społecznościowe

Odnośnik do strony www.facebook.com/Biblioteka.Praga.Poludnie/Odnośnik do strony www.youtube.com BibliotekiOdnośnik do profilu Biblioteki na portalu Instagram

Tłumacz PJM

Kody Legimi i IBUK Libra

Sowa Mobi

Fredro w roli głównej

Projekt "Fredro w roli głównej - kampania
na rzecz czytelnictwa w kontekście Roku
Aleksandra Fredry" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Dofinansowano ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Góry literatury

Projekt "Góry literatury. Zdobądź szczyt" dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

BOOK

Projekt finansuje m.st. Warszawa.

Projekty europejskie

Flaga Unii Europejskiej
 

Biblioteka dla Ukrainy / Бібліотека для України

Mapa bibliotek obcojęzycznych w Warszawie

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki



 

Mężczyzna czytający gazetę
Wykaz prenumerowanej
prasy 2022 r. - czytaj

 


WOLONTARIAT​

link do strony Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

link do podstrony Praskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

link do strony Bibliotecznego Punktu Informacji Kulturalnej
 


link do podstrony Dyskusyjnego Klubu Książki