Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Niechciane dziedzictwo – styczniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Utworzono dnia 17.01.2019
Czcionka:

         Ta norweska pisarka zadebiutowała w 1983 roku. Obecnie ma na swoim koncie ponad trzydzieści książek, dla odbiorców reprezentujących różne grupy wiekowe. W swojej literaturze, skierowanej do osób dorosłych, poświęciła się przede wszystkim tematyce kobiecej. Jej proza była wielokrotnie nagradzana. Wzbudzała również dyskusje o relacjach społecznych, rodzinnych i międzyludzkich.

          Książka „Spadek” na polskim rynku ukazała się w 2018 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego. Jest to historia zagmatwanych i traumatycznych relacji rodzinnych. Kanwą historii jest, zamiatana od wielu lat, sprawa molestowania dziecka, którego dopuszcza się ojciec. Po latach prawda wychodzi na jaw, ale czy dorosła już ofiara spotka się ze zrozumieniem, pocieszeniem, a sprawca i jego czyn z potępieniem? Zachęcamy do przeczytania książki, która pokarze różne metody rozliczania się z trudną przeszłością.  Jak pisze sama autorka: „Żadna rodzina nie przypomina pięknej choinki, najczęściej woli udawać, zamiatając pod dywan to, co nie wygodne”.

         Uczestnicy Klubu mieli podzielone i ambiwalentne odczucia co do przeczytanej lektury. Z jednej strony była ona nurząca i męcząca, a autorce zarzucono przestarzały styl, pisanie ze zbytniego dystansu. Książka uznana została również za pozbawioną konkretnego zakończenia. Z drugiej strony doceniono realizm przedstawienia bardzo bolesnej sytuacji, zdającej się być historią bez wyjścia.

         Oczywiście, jak to zwykle bywa, książki poruszające trudne sprawy społeczne wywołują wiele tematów do pobocznych dyskusji, których nie zabrakło i tym razem.
Kolejną książką, którą przeczytamy w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, będzie proza polskiego autora, Wojsława Brydaka, pt. „Poste restante”. Porozmawiamy o niej w pierwszą środę miesiąca, czyli 6 lutego o godz. 17:00 podczas spotkania, które odbędzie się w Bibliotece, przy ul. Meissnera 5. Udział w Dyskusyjnym Klubie Książki jest wolny i darmowy. Serdecznie zapraszamy.
 

Media społecznościowe

Odnośnik do strony www.facebook.com/Biblioteka.Praga.Poludnie/Odnośnik do strony www.youtube.com BibliotekiOdnośnik do profilu Biblioteki na portalu Instagram

Tłumacz PJM

Kody Legimi i IBUK Libra

Sowa Mobi

Fredro w roli głównej

Projekt "Fredro w roli głównej - kampania
na rzecz czytelnictwa w kontekście Roku
Aleksandra Fredry" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Dofinansowano ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Góry literatury

Projekt "Góry literatury. Zdobądź szczyt" dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

BOOK

Projekt finansuje m.st. Warszawa.

Projekty europejskie

Flaga Unii Europejskiej
 

Biblioteka dla Ukrainy / Бібліотека для України

Mapa bibliotek obcojęzycznych w Warszawie

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki



 

Mężczyzna czytający gazetę
Wykaz prenumerowanej
prasy 2022 r. - czytaj

 


WOLONTARIAT​

link do strony Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

link do podstrony Praskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

link do strony Bibliotecznego Punktu Informacji Kulturalnej
 


link do podstrony Dyskusyjnego Klubu Książki