Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Urodziłam się na Grochowie – spotkanie autorskie z Elżbietą Jędrych-Pordes

Utworzono dnia 11.02.2017, 14:03

W roku 2016 mija 100. rocznica przyłączenia Grochowa, Saskiej Kępy i Gocławia do Warszawy. Z tej okazji, we czwartek 21 kwietnia, w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży Nr 78, mieszczącej się przy ul. Majdańskiej 5, odbyło się spotkanie z Panią Elżbietą Jędrych-Pordes, autorką książki „Urodziłam się na Grochowie”. I, jak sam tytuł wskazuje, autorka urodziła się, wychowała i do dziś, z niewielkimi przerwami, mieszka na Grochowie. Od czasów, kiedy była dzieckiem wiele się zmieniło. Sama tak wspomina Grochów: „Mieszkałam na osiedlu prawdziwie sielskim, wśród ogrodów, gdzie każdego roku kwitły i dojrzewały drzewa owocowe, uginające się od dorodnych jabłek, gruszek i wiśni, gdzie można się było bezpiecznie bawić po prostu na ulicy lub na pobliskiej łące, a latem zażywać kąpieli w jeziorku oddalonym zaledwie pięć minut drogi od domu”. Patrząc na zmiany i postęp, jaki dokonał się, trudno nam uwierzyć, że tak wyglądał Grochów i jego ulice: Attykowa, Tarczowa, Wzorcowa, Krypska, Kobielska, Fundamentowa czy Grenadierów. Na kartach książki autorka wspomina czasy szkolne, nauczycieli, a także opisuje jak wyglądało życie codzienne, jak wyglądały narzędzia i urządzenia gospodarstwa domowego, ówczesna moda oraz zabawki dla dzieci. Książka ta dla wielu osób będzie spacerem pełnym wspomnień i refleksji, a może również inspiracją do dalszego działania na rzecz historii Grochowa.

             Spotkanie, które odbyło się w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 78, było wspaniałym spacerem sentymentalnym. Pani Elżbieta zabrała nas w podróż po Grochowie z czasów swojego dzieciństwa. Omówiła ówczesne położenie ulic, konfrontując je z obecną topografią dzielnicy. Wspominano różne czynności, które kiedyś były na porządku dziennym, a dziś są w zaniku, np. podróż do magla. Autorka przyniosła ze sobą mnóstwo zdjęć oraz pamiętnik, który dostała od swojego ojca, prezentując uwiecznione w nim pamiątkowe wpisy od kolegów z klasy. Był to bardzo wzruszający moment spotkania, które wzbogaciła prezentacja archiwalnych zdjęć.

            W spotkaniu uczestniczyli również bliscy Pani Elżbiety Jędrych-Pordes. Tu należałoby wspomnieć, że książka „Urodziłam się na Grochowie” wydana została nakładem rodzinnym (rodzina od pokoleń związana ze środowiskiem drukarskim).
Rozmowy w kuluarach trwały długo, a kolejka która ustawiła się, jak za dawnych czasów, tym razem wiodła po autograf autorki.

Media społecznościowe

Odnośnik do strony www.facebook.com/Biblioteka.Praga.Poludnie/Odnośnik do strony www.youtube.com BibliotekiOdnośnik do profilu Biblioteki na portalu Instagram

Tłumacz PJM

Kody Legimi i IBUK Libra

Sowa Mobi

Fredro w roli głównej

Projekt "Fredro w roli głównej - kampania
na rzecz czytelnictwa w kontekście Roku
Aleksandra Fredry" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Dofinansowano ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Góry literatury

Projekt "Góry literatury. Zdobądź szczyt" dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

BOOK

Projekt finansuje m.st. Warszawa.

Projekty europejskie

Flaga Unii Europejskiej
 

Biblioteka dla Ukrainy / Бібліотека для України

Mapa bibliotek obcojęzycznych w Warszawie

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki



 

Mężczyzna czytający gazetę
Wykaz prenumerowanej
prasy 2022 r. - czytaj

 


WOLONTARIAT​

link do strony Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

link do podstrony Praskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

link do strony Bibliotecznego Punktu Informacji Kulturalnej
 


link do podstrony Dyskusyjnego Klubu Książki