Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

„Co się robi w pociągu? – podróż koleją transsyberyjską nad Bajkał”. Styczniowe spotkanie Klubu Podróżnika „Trampek”

Utworzono dnia 02.02.2018
Czcionka:

        Podczas spotkania mogliśmy dowiedzieć się o historii budowy kolei, o jej imponującej długości, która wynosi niemal 9300 km., obejmuje dwa kontynenty i 8 stref czasowych. Dzięki barwnej opowieści Pani Jadwigi oraz prezentacji multimedialnej, zawierającej zdjęcia jej autorstwa, poznaliśmy realia wagonów, w których przebywają podróżni, a także zasady, którymi „rządzi się pociąg”. Ciekawie zabrzmiała opowieść o kolejnych stacjach, na których zatrzymuje się kolej transsyberyjska. To tam można posilić się, nabywając przeróżne dobra kulinarne od handlujących nimi starszych kobiet. Wspólnie podziwialiśmy krajobrazy, przemykające za oknami, aż dotarliśmy nad Bajkał, najstarsze i najgłębsze jezioro świata, które mieści w sobie 20 % zasobów całej słodkiej wody na ziemi. Co ciekawe, wpływa do niego ponad 300 rzek, wypływa natomiast jedna – Angara.
         Nad Bajkałem wszystko jest niezwykłe: zarówno flora, jak i fauna potrafią zachwycić. Podobnie jak i mieszkańcy, niezwykle przyjaźni Buriaci – lód przybyły z Mongolii. Przemierzyliśmy wyróżniające się niezwykłą architekturą drewnianą niebajkalskie miejscowości, podziwialiśmy zabawne foki, będące nieodłączną atrakcją tamtych regionów, posłuchaliśmy historii o jedzeniu, religiach i obyczajach.
         Nie mogło również zabraknąć historii Polaków, tak silnie związanej z syberyjskim regionem. Dość wspomnieć o zesłańcach, którzy po odbyciu kary pozostawali na Syberii, przyczyniając się do odkryć i lepszej eksploracji tych nieprzyjaznych terenów. Chodzi tu m.in. o Jana Czerskiego, badacza, geologa, którego imieniem nazwano niezliczone twory przyrody na terenie Syberii, Benedykta Dybowskiego – badacza Bajkału, odkrywcy nowych gatunków zwierząt zamieszkujących ten akwen. Należy pamiętać również o Bronisławie Piłsudskim, etnografie, zajmującym się badaniem ludów Dalekiego Wschodu, prywatnie bracie marszałka Józefa Piłsudskiego.

       Podróż koleją transsyberyjską, chociaż męcząca i długotrwała, jest z pewnością wartym polecenia doświadczeniem, a sam pobyt nad Bajkałem doskonałą alternatywą na spędzenie urlopu w trochę innym, nieszablonowym miejscu.

       Na kolejne spotkanie Klubu Podróżnika „Trampek” zapraszamy 28 lutego o godz. 17:00, oczywiście do Biblioteki, przy ul. Meissnera 5. Tematem spotkania będą  Bałkany, a opowie o nich Andrzej Pasławski.

„Co się robi w pociągu? – podróż koleją transsyberyjską nad Bajkał”. Styczniowe spotkanie Klubu Podróżnika „Trampek”

Utworzono dnia 02.02.2018, 11:51

„Co się robi w pociągu? – podróż koleją transsyberyjską nad Bajkał”. Styczniowe spotkanie Klubu Podróżnika „Trampek”

Plan wydarzeń - kwiecień 2024

Media społecznościowe

Odnośnik do strony www.facebook.com/Biblioteka.Praga.Poludnie/Odnośnik do strony www.youtube.com BibliotekiOdnośnik do profilu Biblioteki na portalu Instagram

Tłumacz PJM

Kody Legimi i IBUK Libra

Sowa Mobi

Fredro w roli głównej

Projekt "Fredro w roli głównej - kampania
na rzecz czytelnictwa w kontekście Roku
Aleksandra Fredry" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Dofinansowano ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Góry literatury

Projekt "Góry literatury. Zdobądź szczyt" dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

BOOK

Projekt finansuje m.st. Warszawa.

Projekty europejskie

Flaga Unii Europejskiej
 

Biblioteka dla Ukrainy / Бібліотека для України

Mapa bibliotek obcojęzycznych w Warszawie

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki



 

Mężczyzna czytający gazetę
Wykaz prenumerowanej
prasy 2022 r. - czytaj

 


WOLONTARIAT​

link do strony Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

link do podstrony Praskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

link do strony Bibliotecznego Punktu Informacji Kulturalnej
 


link do podstrony Dyskusyjnego Klubu Książki