Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Szlakiem bawarskich zamków. Listopadowe spotkanie Klubu Podróżnika „Trampek”.

Utworzono dnia 19.12.2019
Czcionka:

   Ten kraj związkowy zamieszkuje ponad 12 mln. osób, a na jego terenie znajduje się aż 7 obiektów, z Listy światowego dziedzictwa UNESCO. Naszą podróż po Bawarii rozpoczęliśmy od jej północnych zakątków, gdzie w mieście Würzburg oglądaliśmy piękny, zdobiony barokowymi figurami świętych, most na rzece Men. Znajduje się tam imponująca katedra pw. Św. Kiliana oraz Twierdza Marienberg. Tam również mieści się, wpisany na listę UNESCO, dawny pałac biskupi.

   Następnie udaliśmy się na wschód, do miasta Bayreuth. To tam, jeden z najwybitniejszych niemieckich kompozytorów, Richard Wagner, założył swój własny Teatr Operowy. Oprócz tego możemy zwiedzić tam również muzeum jego teścia, kolejnego wielkiego kompozytora, Ferenca Liszta. Odwiedziliśmy też zwany, ze względu na swoje położenie na siedmiu wzgórzach, frankońskim Rzymem – Bamberg. Jego zabytkowe dzielnice figurują na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Podziwialiśmy tam katedrę św. Piotra i św. Jerzego oraz, nietypowo usytuowany ratusz, który wybudowany został na moście.

   Kolejnymi miastami o których opowiedziała Pani Kamila były: Coburg i Norymberga. Pierwszy z nich zasłynął, przede wszystkim, jako miejsce urodzenia księcia Alberta, późniejszego małżonka Królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii Wiktorii.  Drugie miasto słynie z malowniczo położonego Zamku Cesarskiego, pięknej gotyckiej fontanny ozdobionej czterdziestoma rzeźbami, a także miejscem – słynną salą nr 600, w której odbywały się procesy nazistowaskich zbrodniarzy. W Ratyzbonie, kolejnym miejscu, które mieliśmy okazję podziwiać, znajduje się, wpisane na listę UNESCO, historyczne stare miasto.
Położony na południowy-zachód od niej Ausburg, poszczycić się może pierwszą renesansową budowlą na terenie całych Niemiec – Kaplicą Fuggerów. W tym mieście na świat przyszedł ojciec Mozarta.
Wraz z Panią Kamilą udaliśmy się również do Oberstdorfu, uzdrowiska, znanego ze znajdującej się w nim skoczni narciarskiej. W końcu trafiliśmy również do stolicy landu – Monachium, zamieszkiwanego przez 2,5 mln. mieszkańców. To tu urodził się król Ludwik II Bawarski, zwany Bajkowym Królem, pomysłodawca bodowy wielu pięknych, bajkowych wręcz zamków, będących wizytówka południowej Bawarii. Podczas spotkania „Trampka” usłyszeliśmy o historii kilku z nich, ich przepychu, zapierających dech w piersiach lokalizacjach. Neuschwanstein, Herrenchiemsee, czy Linderhoff to miejsca, w których szczególnie dobrze widać bajkowość ich pomysłodawcy, który tak nie lubił ludzi, że starał się uciekać od nich, budując swoje siedziby w niedostępnych górskich rejonach. Obecnie stanowią atrakcję turystyczną, choć sam Ludwik II polecił zniszczyć je po swojej śmierci. Jego postać jest zarazem barwna, ale przez swoje problemy psychiczne i niewyjaśnione okoliczności, w których pożegnał się z tym światem, Ludwik II również niespełniona i tragiczna.

   Kolejne spotkanie w Klubie Podróżnika „Trampek” odbędzie się już w nowym, 2020 roku. Zapraszamy na nie 29 stycznia o godz. 18:00. Bibliotekę Publiczną im. Z. J. Rumla, mieszcząca się przy ul. Meissnera 5, odwiedzi Krzysztof Szczygielski, znany już Klubowiczom ze spotkania, na którym relacjonował swoją wyprawę na Kamczatkę. Tym razem opowie o podróży na Wyspy Owcze. Zapraszamy.

Plan wydarzeń - kwiecień 2024

Warszawska akcja "Lato w mieście" 2024

Media społecznościowe

Odnośnik do strony www.facebook.com/Biblioteka.Praga.Poludnie/Odnośnik do strony www.youtube.com BibliotekiOdnośnik do profilu Biblioteki na portalu Instagram

Tłumacz PJM

Kody Legimi i IBUK Libra

Sowa Mobi

Fredro w roli głównej

Projekt "Fredro w roli głównej - kampania
na rzecz czytelnictwa w kontekście Roku
Aleksandra Fredry" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Dofinansowano ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Góry literatury

Projekt "Góry literatury. Zdobądź szczyt" dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

BOOK

Projekt finansuje m.st. Warszawa.

Projekty europejskie

Flaga Unii Europejskiej
 

Biblioteka dla Ukrainy / Бібліотека для України

Mapa bibliotek obcojęzycznych w Warszawie

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki



 

Mężczyzna czytający gazetę
Wykaz prenumerowanej
prasy 2022 r. - czytaj

 


WOLONTARIAT​

link do strony Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

link do podstrony Praskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

link do strony Bibliotecznego Punktu Informacji Kulturalnej
 


link do podstrony Dyskusyjnego Klubu Książki