Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

"Wyprawa w kratkę. Fascynująca Szkocja" - spotkanie Klubu Podróżnika "Trampek" - wrzesień 2019

Utworzono dnia 09.10.2019
Czcionka:

   Swoją tegoroczną wyprawę, która miała miejsce na przełomie sierpnia i września, rozpoczęli w Glasgow. Pokonując dziennie ok. 300 kilometrów, odwiedzili najbardziej charakterystyczne dla Szkocji miejsca. Na tej liście nie mogło zabraknąć oczywiście stolicy – Edynburga, który ujął naszych gości sympatycznymi mieszkańcami i pięknie położonym zamkiem.

   Wąskimi drogami podążyli na północ, zatrzymując się w niewielkich, malowniczo położonych hostelach, na polach kempingowych czy w prywatnych domach u gościnnych i, wcale nie skąpych, Szkotów. Przemierzając te regiony nie sposób nie zauważyć wszechobecnych zamków i pałaców. Jedne, choć często pozostały po nich same ruiny i tak imponują swoją niegdysiejszą potęgą. Część, szczególnie te, w których mieszczą się obecnie muzea, bądź stanowią własność prywatną, dostępne są dla zwiedzających.
Szkocja to również przepiękne krajobrazy, dzikość natury, soczysta zieleń, występująca w każdym odcieniu, a także stada pasących się owiec i niewielka ilość mieszkańców. Na terytorium odpowiadającym ok. 1/3 powierzchni naszego kraju, mieszka niespełna 6 mln. ludności. Prelegenci opowiadali także o narodowym szkockim stroju – kilcie, czyli kraciastej spódnicy noszonej przez mężczyzn i o tym, jak ściśle przestrzegana jest tradycja nienoszenia pod nią bielizny. Nie mogło zabraknąć informacji o jedzeniu, popularnym w tamtym regionie, czyli tradycyjnym huggies – potrawy przyrządzanej z owczych podrobów z dodatkami, m.in. cebulą, mogącej przypominać nam nieco kaszankę. Kolejne etapy podróży wzbudzały zachwyt, przede wszystkim walorami widokowymi i przyrodniczymi. Tak było podczas części prezentacji multimedialnej, relacjonującej wyprawę na Isle of Skye – czwartą, co do wielkości wyspę Wielkiej Brytanii z bajkowymi, zapierającymi dech w piersiach krajobrazami. Będąc w Szkocji nie można pominąć atrakcji jedynej w swoim rodzaju – poszukiwań legendarnego potwora, zamieszkującego ponoć Loch Ness. Polscy podróżnicy również odwiedzili brzeg jeziora, jednak tym razem nie udało się trafić na tę osobliwą atrakcję.

Szkocja słynie jeszcze z jednej, charakterystycznej rzeczy. Oczywiście mowa tu o whisky – alkoholowym napoju, zwanym „wodą życia”. Opowieść o odwiedzinach w destylarni, założonej przez mnichów, brzmiała nie tylko intersująco, ale pokazała, jakim szacunkiem darzony jest na tych terenach ów trunek.

   Spotkanie październikowe pokieruje nasze podróżnicze kroki w zgoła innym kierunku. O swojej wyprawie na Kamczatkę opowie Krzysztof Szczygielski. Na to wydarzenie zapraszamy 30 października o godz. 18:00 do biblioteki, przy ul. Meissnera 5. Wstęp wolny!

 

"Wyprawa w kratkę. Fascynująca Szkocja" - spotkanie Klubu Podróżnika "Trampek" - wrzesień 2019

Utworzono dnia 26.09.2019, 12:41

Kalendarium

Styczeń 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

GODZINY OTWARCIA

Placówki jednozmianowe
poniedziałek, środa, piątek: 13.00 - 19.00
wtorek, czwartek: 10.00 - 16.00

Placówki dwuzmianowe:     
poniedziałek - piątek: 10.00 - 19.00 

Oddziały, ul. Meissnera 5:
poniedziałek - piątek - 10:00 - 20:00
sobota - 9:00 - 15:00

(oprócz Wypożyczalni Książki Mówionej i Multimediów)


SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZNAJDĄ PAŃSTWO TUTAJ

KOMUNIKATY

Szanowni Czytelnicy!

informujemy, że  Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110 oraz Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67, mieszczące się przy ul. Abrahama 10, będą nieczynne do odwołania z powodu remontu.

Najbliższe biblioteki, z których mogą Państwo skorzystać znajdują się przy ul. Witoszyńskiego 2 – Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 19 oraz Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 2 oraz ul. Egipskiej 7- Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 62 oraz Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 55.

Przepraszamy za utrudnienia.

Biuletyn Informacji Publicznej 

Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora

Wykaz prenumerowanej prasy 2017 r.
Wykaz prenumerowanej
prasy 2019 r. - czytaj


WOLONTARIAT​Praskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Biblioteczny Punkt Informacji Kulturalnej

Dzielnicowy Informator Kulturalny


Dyskusyjny Klub Ksiązki

Facebook

You Tube

 

 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.