Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

"Wyprawa w kratkę. Fascynująca Szkocja" - spotkanie Klubu Podróżnika "Trampek" - wrzesień 2019

Utworzono dnia 09.10.2019
Czcionka:

   Swoją tegoroczną wyprawę, która miała miejsce na przełomie sierpnia i września, rozpoczęli w Glasgow. Pokonując dziennie ok. 300 kilometrów, odwiedzili najbardziej charakterystyczne dla Szkocji miejsca. Na tej liście nie mogło zabraknąć oczywiście stolicy – Edynburga, który ujął naszych gości sympatycznymi mieszkańcami i pięknie położonym zamkiem.

   Wąskimi drogami podążyli na północ, zatrzymując się w niewielkich, malowniczo położonych hostelach, na polach kempingowych czy w prywatnych domach u gościnnych i, wcale nie skąpych, Szkotów. Przemierzając te regiony nie sposób nie zauważyć wszechobecnych zamków i pałaców. Jedne, choć często pozostały po nich same ruiny i tak imponują swoją niegdysiejszą potęgą. Część, szczególnie te, w których mieszczą się obecnie muzea, bądź stanowią własność prywatną, dostępne są dla zwiedzających.
Szkocja to również przepiękne krajobrazy, dzikość natury, soczysta zieleń, występująca w każdym odcieniu, a także stada pasących się owiec i niewielka ilość mieszkańców. Na terytorium odpowiadającym ok. 1/3 powierzchni naszego kraju, mieszka niespełna 6 mln. ludności. Prelegenci opowiadali także o narodowym szkockim stroju – kilcie, czyli kraciastej spódnicy noszonej przez mężczyzn i o tym, jak ściśle przestrzegana jest tradycja nienoszenia pod nią bielizny. Nie mogło zabraknąć informacji o jedzeniu, popularnym w tamtym regionie, czyli tradycyjnym huggies – potrawy przyrządzanej z owczych podrobów z dodatkami, m.in. cebulą, mogącej przypominać nam nieco kaszankę. Kolejne etapy podróży wzbudzały zachwyt, przede wszystkim walorami widokowymi i przyrodniczymi. Tak było podczas części prezentacji multimedialnej, relacjonującej wyprawę na Isle of Skye – czwartą, co do wielkości wyspę Wielkiej Brytanii z bajkowymi, zapierającymi dech w piersiach krajobrazami. Będąc w Szkocji nie można pominąć atrakcji jedynej w swoim rodzaju – poszukiwań legendarnego potwora, zamieszkującego ponoć Loch Ness. Polscy podróżnicy również odwiedzili brzeg jeziora, jednak tym razem nie udało się trafić na tę osobliwą atrakcję.

Szkocja słynie jeszcze z jednej, charakterystycznej rzeczy. Oczywiście mowa tu o whisky – alkoholowym napoju, zwanym „wodą życia”. Opowieść o odwiedzinach w destylarni, założonej przez mnichów, brzmiała nie tylko intersująco, ale pokazała, jakim szacunkiem darzony jest na tych terenach ów trunek.

   Spotkanie październikowe pokieruje nasze podróżnicze kroki w zgoła innym kierunku. O swojej wyprawie na Kamczatkę opowie Krzysztof Szczygielski. Na to wydarzenie zapraszamy 30 października o godz. 18:00 do biblioteki, przy ul. Meissnera 5. Wstęp wolny!

 

"Wyprawa w kratkę. Fascynująca Szkocja" - spotkanie Klubu Podróżnika "Trampek" - wrzesień 2019

Utworzono dnia 26.09.2019, 12:41

Odnośnik do strony www.facebook.com/Biblioteka.Praga.Poludnie/Odnośnik do strony www.youtube.com BibliotekiOdnośnik do profilu Biblioteki na portalu Instagram

GODZINY OTWARCIA

Od 11 maja 2020 r. filie i oddziały Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy będą czynne w nowych godzinach:

  • poniedziałek, wtorek, środa 14:00-19:00
  • czwartek, piątek 11:00-16:00

Placówki biblioteczne przy ul. Abrahama 10 (Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110) będą czynne w godzinach:

  • poniedziałek, wtorek, czwartek 14:00-19:00
  • środa, piątek 9:00-14:00

KOMUNIKATY

Uprzejmie informujemy, że Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110, znajdujące się przy ul. Abrahama 10, w dniach 27.07-14.08.2020 będą nieczynne z powodu przerwy wakacyjnej.

Przepraszamy za utrudnienia!

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki


link do strony Warszawskich Dni Seniora


 

link do strony z informacją o funkcjonowaniu Punktu Cyfrowego Wsparcia Seniora

Mężczyzna czytający gazetę
Wykaz prenumerowanej
prasy 2020 r. - czytaj


WOLONTARIAT​

link do podstrony z informacjami o wolontariacie w bibliotece

link do strony Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

link do podstrony Praskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

link do strony Bibliotecznego Punktu Informacji Kulturalnej

link do strony Dzielnicowego Informatora Kulturalnego

link do strony Urzędu Dzielnicy na Pradze-Południe
link do podstrony Dyskusyjnego Klubu Książki 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.