Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Czytaj, podróżuj, odkrywaj. IX PRAGnienie czytaniA

Utworzono dnia 15.05.2018
Czcionka:

           Tym razem 12 maja, w samo południe, udaliśmy się do świata podróży, zarówno tych, które wiodą nas w różne zakątki globu, jak i tych, które odbywamy przemierzając kolejne strony interesujących książek. Wszystko to za sprawą tegorocznego hasła: „Czytaj, podróżuj, odkrywaj”. Tradycyjnie patronat honorowy nad wydarzeniem, organizowanym przez Bibliotekę Publiczną im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy, objął Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe, Tomasz Kucharski, a także Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oraz Warszawskie Koło Przewodników Miejskich PTTK. Sponsorami wydarzenia były wydawnictwa: Sklepu Podróżnika oraz Bezdroża, a współorganizatorem Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe.
            Rozpoczęcie festiwalu, który w tym roku poprowadziła para konferansjerów – Małgorzata Kalbarczyk, kierownik filii Biblioteki, zlokalizowanych przy ul. Egipskiej 7 oraz aktor, Robert Mazurkiewicz, ogłosił światu oboista Mateusz Żurawski, student warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina. Uroczystego otwarcia wraz z Dyrektor Biblioteki, Mirosławą Majewską, dokonał Tomasz Kucharski, a także: wiceburmistrz Dzielnicy, Michał Wieremiejczyk, Przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska, zastępca Dyrektora Centrum Promocji Kultury, Mirosław Salach, Rzecznik Prasowy Dzielnicy Praga-Południe, Andrzej Opala, przedstawiciele sponsorów i patronów oraz przyjaciele Biblioteki. Każdy zaprezentował fragment ulubionej książki o tematyce podróżniczej.

Następnie sceną zawładnęły dzieci i młodzież z placówek oświatowych, zlokalizowanych na terenie dzielnicy. Z ogromnym zaangażowaniem przygotowali oni programy artystyczne, zachęcające do dalszych i bliższych wojaży.

Miłym akcentem była wizyta reżysera teatralnego, filmowego i telewizyjnego, Macieja Wojtyszki, który przybył na zaproszenie Szkoły Podstawowej nr 246, poprzedzając słowem wstępu przedstawienie, pt. „Bromba i przyjaciele”.

               Na scenie podziwiać mogliśmy również minikoncerty piosenek ABBY i utworów do słów Agnieszki Osieckiej, w wykonaniu Teatru N.O.R.A., interpretację „Odysei”, Teatru PARADOX, a także inscenizację „Targ opowieści” Stowarzyszenia „Grupa Studnia O.” i Agnieszki Aysen-Kaim. Na zakończenie festiwalu wystąpił Wojtek Kubiak, pierwszy wokalista zespołu „Mafia”, muzyk folkowy, rockowy, jazzowy, autor ponad 200 piosenek.
           Zabawnymi przerywnikami, akcentującymi jeszcze dobitniej podróżniczy charakter festiwalu, były konkursy dla dzieci, polegające na spakowaniu plecaków na czas. Chętni mogli wziąć udział w minigrze terenowej, sprawdzającej ich znajomość Dzielnicy Praga-Południe. Nagrodą w tym konkursie był profesjonalny plecak, ufundowany przez Wydawnictwo Sklepu Podróżnika. Natomiast książki, które otrzymały występujące na scenie dzieci, sprezentowało Wydawnictwo Bezdroża.

       Występom scenicznym towarzyszyło wiele atrakcji, odbywających się na terenie parku. W Namiocie Podróżnika można było spotkać, m.in. Barbarę Włodarczyk – znawczynię tematyki bliskowschodniej, byłą korespondentkę TVP w Rosji, czy ekipę Chilli Ogórka, przemierzającą świat kultowym hippisowskim busem. W namiotach filii Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Praga-Południe odbywały się kiermasze taniej książki oraz animacje dla najmłodszych Czytelników. Swoje stoiska miały również: pracownia ceramiczna „Kreateria”, gdzie można było pomalować dziecięcą buzię, Osiedlowe Centrum Plastyki – Klub Twórczy „Vena”, prezentujące biżuterię artystyczną, ceramikę oraz malarstwo, Paulina Kopestyńska, malarka, u której zrealizować można było karykaturę, a także Slaviana Holc, prezentująca na stoisku „Bułgarska róża” wyroby na bazie olejku różanego. Odwiedziły nas także wydawnictwa, m.in. Bezdroża, Stolica, Literówka.
         Ta wyjątkowo ciepła i bezchmurna sobota przejdzie do historii wydarzeń kulturalnych, realizowanych na terenie Dzielnicy Praga-Południe jako kolejne, wielkie święto książki i Czytelników. Jak co roku udowodniliśmy, że czytanie jest modne, inspirujące, a życie bez literatury jest o wiele uboższe.
Za rok widzimy się znowu, tym razem na jubileuszowej, X edycji festiwalu czytelniczego PRAGnienie czytaniA. Do zobaczenia!

PRAGnienie czytaniA 2018 - relacja

Utworzono dnia 15.05.2018, 13:51

Kalendarium

Maj 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

GODZINY OTWARCIA

Placówki jednozmianowe
poniedziałek, środa, piątek: 13.00 - 19.00
wtorek, czwartek: 10.00 - 16.00

Placówki dwuzmianowe:     
poniedziałek - piątek: 10.00 - 19.00 

Oddziały, ul. Meissnera 5:
poniedziałek - piątek - 10:00 - 20:00
sobota - 9:00 - 15:00

(oprócz Wypożyczalni Książki Mówionej i Multimediów)


SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZNAJDĄ PAŃSTWO TUTAJ

KOMUNIKATY

Szanowni Czytelnicy!

Informujemy, że 24 maja 2019 roku Czytelnia Naukowa nr V będzie czynna od godziny 13:00

Od godziny 11:00 zapraszamy na uroczyste obchody Dnia Bibliotekarza i Bibliotek.


Szanowni Czytelnicy!

Informujemy, że od 13 maja 2019 roku Czytelnia Naukowa nr V wznawia swoją pracę w przearanżowanej przestrzeni.

Na oficjalne otwarcie, połączone z obchodami Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, zapraszamy 24 maja o godz. 11:00 do Biblioteki, przy ul. Meissnera 5.


Szanowni Czytelnicy!

W związku z organizacją lokalu wyborczego w Bibliotece, przy ul. Meissnera 5, będzie ona nieczynna w dniu 25 maja (sobota). Przepraszamy za utrudnienia.

Zmiany w godzinach otwarcia Działu Komputeryzacji i Edukacji Informatycznej 

W związku z przystąpieniem Biblioteki Publicznej im. Z. J. Rumla do programu Warszawa Przyjazna Seniorom i prowadzeniem Kursów Komputerowych dla Seniorów
poniedziałki i środy w godz. 12:50-15:10 oraz wtorki i czwartki w godz. 10:00-12:10 
Dział Komputeryzacji i Edukacji Informatycznej będzie nieczynny

Za utrudnienia przepraszamy.

Biuletyn Informacji Publicznej 

Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora

Wykaz prenumerowanej prasy 2017 r.
Wykaz prenumerowanej
prasy 2019 r. - czytaj

Wolontariat

Praskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Biblioteczny Punkt Informacji Kulturalnej

Dzielnicowy Informator Kulturalny


Dyskusyjny Klub Ksiązki

Facebook

You Tube

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 1171

W poprzednim tygodniu: 3306

W tym miesiącu: 9614

W poprzednim miesiącu: 14028

Wszystkich: 222082

 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.