Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

„Locos Polacos podbijają Amerykę Środkową”

Utworzono dnia 01.07.2019
Czcionka:

Czytelnicy mogą kojarzyć owe przedsięwzięcie z wizyty szalonej ekipy podróżników, która odwiedziła nas w 2018 roku podczas PRAGnienia czytaniA.
Panowie wraz ze grupą przyjaciół podróżują po całym świecie - gdzie tylko się da swoim czterdziestoletnim volkswagenem. Jednak planując swój PanaMex Trip 2019, korzystali z zupełnie innych, często nietypowych środków transportu – łodzi, tuk-tuków, quadów czy chwytanych na stopa pickupów. Swoją tegoroczną eskapadę, podczas której w dwadzieścia pięć dni przejechali siedem środkowoamerykańskich krajów, grupa rozpoczęła w Panamie, do której udała się, aby uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży. Po trwających rok przygotowaniach wylądowali w Panamie, jednym z najbogatszych krajów tego regionu. Jest to również doskonałe miejsce do obserwacji ogromnych dysproporcji społecznych – nowoczesne wieżowce sąsiadują tam z latynoskimi dzielnicami biedy – fawelami. Będąc w Panamie nie sposób nie zobaczyć na własne oczy cudu inżynierii – Kanału Panamskiego, który na zwiedzających robi ogromne wrażenie swoją pomysłowością i ogromem.
Już w pierwszym kraju, grupa szalonych Polaków, jak określano ich w trakcie wyjazdu, spotkała się z tym, z czego słyną tamtejsi mieszkańcy – ogromną otwartością i życzliwością.
   Kolejnym przystankiem była Kostaryka, wyróżniająca się walorami przyrodniczymi. Jej walory to z pewnością piękna, soczysta zieleń, zachęcające do relaksu plaże z białym i czarnym piaskiem, wszechobecne, jak to w prawie całej Ameryce Środkowej, wulkany oraz egzotyczne zwierzęta: leniwce i złodziejskie małpy, zainteresowane wszystkim, co mają ze sobą turyści. To właśnie one były przeciwnikami w sprincie do pozostawionego na plaży sprzętu wideo. Na szczęście dla mężczyzn z ekipy Chilli Ogórka, okazali się oni szybszymi biegaczami, ratując z rąk ciekawskich małp swoje kamery.
   Oryginalna i nieodkryta przez turystów Nikaragua, była kolejnym punktem na mapie wyprawy naszych rodaków. Będąc w takich miejscach nie można przejść obojętnie wobec oryginalnej kuchni, która dla nas, Europejczyków, jest często zaskakująca, ale i interesująca. Niskie ceny, szczególnie owoców, które w Polsce są często dość drogie, świeżość produktów i prostota – tak w skrócie można opisać zalety kuluarów Ameryki Środkowej. Nasi prelegenci wspominali o gościnach u miejscowych, podczas których spożywali tradycyjne dania i trunki. Łyżką dziegciu okazała się smażona świńska skóra, dodawana do wielu potraw, w których smakowała całkiem znośnie. Natomiast przyrządzone z niej chipsy okazały się być murem nie do przejścia i polecamy je zdecydowanie tylko koneserom.
   W Salwadorze, najmniejszym kraju całej Ameryki Środkowej, podróżnicy podziwiali uroki przyrody, a także doświadczyli swoistego mixu kulturowego. Podobnie było w Gwatemali, gdzie obowiązują 23 oficjalne języki, a mieszkanki i mieszkańcy tego kraju zakładają na co dzień piękne, niezwykle kolorowe stroje.
W leżącym na wybrzeżu Morza Karaibskiego rajskim Belize, ekipa zagościła na krótko. Pomimo swoich niezaprzeczalnych uroków, kraj ten ma również ogromny minus, jeśli chodzi o aspekt turystyczny – jest bardzo drogi.
   Zakończenie wyprawy nastąpiło w tętniącym życiem Meksyku. Stolicę tego kraju, zamieszkuje niemal 9 milionów ludzi, a licząc najbliższy okręg jest ich prawie 20 milionów. To powoduje niewyobrażalnych ścisk i chaos panujący na ulicach. Oczywiście Meksyk to tez kolory, taniec i śpiew, pyszna kuchnia oraz wszechobecne przejawy religijności jego mieszkańców.

   Opowieść naszych gości okraszona była tradycyjnie pięknymi zdjęciami.
Spotkanie z ekipą Chili Ogórka było ostatnim przed wakacyjną przerwą w działaniach kulturalno-edukacyjnych połudiowopraskiej książnicy. W ostatnią środę miesiąca, czyli 25 września o godz. 18:00, zapraszamy ponownie na spotkanie Klubu Podróżnika „Trampek”. Tym razem odwiedzimy tajemniczą, zamgloną i pełną imponujących zamków Szkocję.

„Locos Polacos podbijają Amerykę Środkową”

Utworzono dnia 01.07.2019, 12:35

Kalendarium

Lipiec 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

GODZINY OTWARCIA

Placówki jednozmianowe
poniedziałek, środa, piątek: 13.00 - 19.00
wtorek, czwartek: 10.00 - 16.00

Placówki dwuzmianowe:     
poniedziałek - piątek: 10.00 - 19.00 

Oddziały, ul. Meissnera 5:
poniedziałek - piątek - 10:00 - 20:00
sobota - 9:00 - 15:00

(oprócz Wypożyczalni Książki Mówionej i Multimediów)


SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZNAJDĄ PAŃSTWO TUTAJ

KOMUNIKATY

WAKACYJNE GODZINY OTWARCIA FILII I ODDZIAŁÓW BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ IM. ZYGMUNTA JANA RUMLA W DZIELNICY PRAGA-POŁUDNIE M.ST. WARSZAWY

OD 1 LIPCA DO 31 SIERPNIA 2019:

PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – 14:00-19:00

CZWARTEK, PIĄTEK – 11:00-16:00

SOBOTA – NIECZYNNE

WYJĄTEK STANOWIĄ FILIE NR 67 I 11O MIESZCZĄCE SIĘ PRZY UL. ABRAHAMA 10

W DNIACH 29 LIPCA-16 SIERPNIA 2019 R. BĘDĄ ONE NIECZYNNE.

W POZOSTAŁYM OKRESIE PRACUJĄ BEZ ZMIAN.


Szanowni Czytelnicy!
Informujemy, że w związku z zajęciami prowadzonymi w trakcie akcji "Lato w mieście", w lipcu ulegną zmianie godziny otwarcia Działu Komputeryzacji i Edukacji Informatycznej przy ul. Meissnera 5.
 
W każdy wtorek lipca dział będzie otwarty od godziny 16:00. W każdy czwartek lipca dział będzie zamknięty. Przepraszamy za utrudnienia.

 

Biuletyn Informacji Publicznej 

Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora

Wykaz prenumerowanej prasy 2017 r.
Wykaz prenumerowanej
prasy 2019 r. - czytaj

Wolontariat

Praskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Biblioteczny Punkt Informacji Kulturalnej

Dzielnicowy Informator Kulturalny


Dyskusyjny Klub Ksiązki

Facebook

You Tube

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 3091

W poprzednim tygodniu: 3749

W tym miesiącu: 10404

W poprzednim miesiącu: 12745

Wszystkich: 249675

 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.