Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

PRAGnienie czytaniA - coroczny festiwal czytelniczy

Czcionka:

   PRAGnienie czytaniA to coroczne święto literatury na Pradze-Południe. Festiwal czytelniczy, organizowany przez Bibliotekę przy współpracy z  Urzędem Dzielnicy i innymi współorganizatorami, od 2010 roku, wpisał się na stałe w pejzaż wydarzen kulturalnych dzielnicy. Co roku może poszczycić się zacnymi patronatami: Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe, Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej i wielu innych.

   Już od 10 lat, w jedną z majowych sobót, mieszkańcy dzielnicy mogą obejrzeć występy uczniów południowopraskich placówek oświatowych, wziąć udział w kiermaszach książek, warsztatach, spotkaniach autorskich, pokazach, konkursach, koncertach, animacjach i innych aktywnościach dla całej rodziny. Każda edycja festiwalu krąży wokół innej tematyki. Poprzez historię, muzykę, film, podróżowanie, aż po kulinaria - wszystko to łączy się z literaturą, a jeśli z nią, to i z południowopraską książnicą i PRAGnieniem czytaniA.

AKTUALNOŚCI:

„Czytamy ze smakiem” – X edycja PRAGnienia czytaniA

Utworzono dnia 27.05.2019

„Wytrawny kucharz dba o ucztę dla umysłu, a nie tylko o zaspokojenie apetytu.”

   Takie motto, które w swojej książce, pt. „Ostatni chiński kucharz” zawarła Nicole Mones, przyświecało tegorocznej, jubileuszowej edycji festiwalu czytelniczego PRAGnienie czytaniA. Wszak poruszaliśmy się w tematach literacko-kulinarnych, a hasło festiwalu w 2019 roku brzmiało: Czytamy ze smakiem.

   Aż trudno uwierzyć, że już od dekady, za sprawą inicjatywy południowopraskiej Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla, we współpracy z Władzami Dzielnicy, Centrum Promocji Kultury i ze wsparciem Sponsorów, Przyjaciół i Patronów, w tym Honorowym Patronatem Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe Tomasza Kucharskiego, mieszkańcy dzielnicy udowadniają całej Warszawie, że czytanie jest jednym z najlepszych sposobów na spędzanie wolnego czasu. Aby przypomnieć wszystkie edycje wydarzenia, których różnorodna tematyka świadczy o bogactwie świata książek, scena została ozdobiona dziesięcioma plakatami, które co rok informują o kolejnych festiwalach.

czytaj dalej na temat: „Czytamy ze smakiem” – X edycja PRAGnienia czytaniA

Czytaj, podróżuj, odkrywaj. IX PRAGnienie czytaniA

Utworzono dnia 21.03.2019

   „Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę ”. Ów cytat św. Augustyna z pewnością dopisywał wszystkim, którzy postanowili odwiedzić w pewną piękną, słoneczną sobotę gocławski Park nad Balatonem. Tam bowiem, już po raz IX, mieszkańcy Pragi-Południe uczestniczyli w festiwalu czytelniczym PRAGnienie czytaniA.

czytaj dalej na temat: Czytaj, podróżuj, odkrywaj. IX PRAGnienie czytaniA

Kalendarium

Październik 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

GODZINY OTWARCIA

Placówki jednozmianowe
poniedziałek, środa, piątek: 13.00 - 19.00
wtorek, czwartek: 10.00 - 16.00

Placówki dwuzmianowe:     
poniedziałek - piątek: 10.00 - 19.00 

Oddziały, ul. Meissnera 5:
poniedziałek - piątek - 10:00 - 20:00
sobota - 9:00 - 15:00

(oprócz Wypożyczalni Książki Mówionej i Multimediów)


SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZNAJDĄ PAŃSTWO TUTAJ

KOMUNIKATY

Szanowni Czytelnicy 

informujemy, że od dnia 28 października 2019 roku Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67, mieszcząca się przy ul. Abrahama 10, będzie nieczynna do odwołania z powodu remontu.
Przepraszamy za utrudnienia.


Szanowni Czytelnicy 

W dniach 9.10 2019 – 29.10.2019 Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 42 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 92, mieszczące się przy ul. Biskupiej 50 będą nieczynne w związku z pracami remontowymi.
Przepraszamy za utrudnienia.


Szanowni Czytelnicy 

W dniach 14.10 2019 – 25.10.2019 Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 45, mieszcząca się przy ul. Meksykańskiej 3 będzie nieczynna z powodu skontrum.
Przepraszamy za utrudnienia.


Zmiany w godzinach otwarcia Działu Komputeryzacji i Edukacji Informatycznej

W związku z przystąpieniem Biblioteki Publicznej im. Z. J. Rumla do programu Warszawa Przyjazna Seniorom i prowadzeniem Kursów Komputerowych dla Seniorów 
poniedziałki i środy w godz. 12:50-15:1oraz wtorki i czwartki w godz. 10:00-12:10 
Dział Komputeryzacji i Edukacji Informatycznej będzie nieczynny

Za utrudnienia przepraszamy.

Biuletyn Informacji Publicznej 

Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora

Wykaz prenumerowanej prasy 2017 r.
Wykaz prenumerowanej
prasy 2019 r. - czytaj

Wolontariat

Praskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Biblioteczny Punkt Informacji Kulturalnej

Dzielnicowy Informator Kulturalny


Dyskusyjny Klub Ksiązki

Facebook

You Tube

 

 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.