Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Urodziłam się na Grochowie – spotkanie autorskie z Elżbietą Jędrych-Pordes

Utworzono dnia 11.02.2017, 14:03

W roku 2016 mija 100. rocznica przyłączenia Grochowa, Saskiej Kępy i Gocławia do Warszawy. Z tej okazji, we czwartek 21 kwietnia, w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży Nr 78, mieszczącej się przy ul. Majdańskiej 5, odbyło się spotkanie z Panią Elżbietą Jędrych-Pordes, autorką książki „Urodziłam się na Grochowie”. I, jak sam tytuł wskazuje, autorka urodziła się, wychowała i do dziś, z niewielkimi przerwami, mieszka na Grochowie. Od czasów, kiedy była dzieckiem wiele się zmieniło. Sama tak wspomina Grochów: „Mieszkałam na osiedlu prawdziwie sielskim, wśród ogrodów, gdzie każdego roku kwitły i dojrzewały drzewa owocowe, uginające się od dorodnych jabłek, gruszek i wiśni, gdzie można się było bezpiecznie bawić po prostu na ulicy lub na pobliskiej łące, a latem zażywać kąpieli w jeziorku oddalonym zaledwie pięć minut drogi od domu”. Patrząc na zmiany i postęp, jaki dokonał się, trudno nam uwierzyć, że tak wyglądał Grochów i jego ulice: Attykowa, Tarczowa, Wzorcowa, Krypska, Kobielska, Fundamentowa czy Grenadierów. Na kartach książki autorka wspomina czasy szkolne, nauczycieli, a także opisuje jak wyglądało życie codzienne, jak wyglądały narzędzia i urządzenia gospodarstwa domowego, ówczesna moda oraz zabawki dla dzieci. Książka ta dla wielu osób będzie spacerem pełnym wspomnień i refleksji, a może również inspiracją do dalszego działania na rzecz historii Grochowa.

             Spotkanie, które odbyło się w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 78, było wspaniałym spacerem sentymentalnym. Pani Elżbieta zabrała nas w podróż po Grochowie z czasów swojego dzieciństwa. Omówiła ówczesne położenie ulic, konfrontując je z obecną topografią dzielnicy. Wspominano różne czynności, które kiedyś były na porządku dziennym, a dziś są w zaniku, np. podróż do magla. Autorka przyniosła ze sobą mnóstwo zdjęć oraz pamiętnik, który dostała od swojego ojca, prezentując uwiecznione w nim pamiątkowe wpisy od kolegów z klasy. Był to bardzo wzruszający moment spotkania, które wzbogaciła prezentacja archiwalnych zdjęć.

            W spotkaniu uczestniczyli również bliscy Pani Elżbiety Jędrych-Pordes. Tu należałoby wspomnieć, że książka „Urodziłam się na Grochowie” wydana została nakładem rodzinnym (rodzina od pokoleń związana ze środowiskiem drukarskim).
Rozmowy w kuluarach trwały długo, a kolejka która ustawiła się, jak za dawnych czasów, tym razem wiodła po autograf autorki.

FacebookYouTubeInstagram

GODZINY OTWARCIA

Od 11 maja 2020 r. filie i oddziały Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy będą czynne w nowych godzinach:

  • poniedziałek, wtorek, środa 14:00-19:00
  • czwartek, piątek 11:00-16:00

Placówki biblioteczne przy ul. Abrahama 10 (Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110) będą czynne w godzinach:

  • poniedziałek, wtorek, czwartek 14:00-19:00
  • środa, piątek 9:00-14:00

KOMUNIKATY

Uprzejmie informujemy, że Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110, znajdujące się przy ul. Abrahama 10, w dniach 27.07-14.08.2020 będą nieczynne z powodu przerwy wakacyjnej.

Przepraszamy za utrudnienia!

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy


Warszawskie Dni Seniora


 

Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora

Wykaz prenumerowanej prasy 2017 r.
Wykaz prenumerowanej
prasy 2020 r. - czytaj


WOLONTARIAT​

Zostań wolontariuszem

Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

Praskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Biblioteczny Punkt Informacji Kulturalnej

Dzielnicowy Informator Kulturalny

Zakochaj się w Warszawie na Pradze-Południe
Dyskusyjny Klub Ksiązki 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.