Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Brać życie na różne sposoby. Wrześniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Utworzono dnia 13.09.2019
Czcionka:

Pierwszą z wspominanych książek była pozycja autorstwa Teresy Anny Aleksandrowicz, pt. „Cudowne życie Staśka i innych aniołów”.

Wydana w czerwcu 2011 roku niemal 450-cio stronicowa pozycja, skupia się na historii codziennego życia trzech emerytek. Ich przyjaźń, na skutek kilku wydarzeń, zostaje poddana próbie. To ciepła opowieść o starzeniu się z godnością, mądrości życiowej, patrzeniu na otaczający świat sercem i optymistycznemu podchodzeniu do trudnych relacji. Okraszona humorem, wieloma ciekawymi obserwacjami i prawdami, dotyczącymi kontaktów międzyludzkich, pozostawi niejednego czytelnika w iście baśniowym nastroju.

Drugą lekturą, z którą wakacyjny czas spędzili nasi Klubowicze, była pozycja „Mim”, autorstwa Szymona Słomczyńskiego. To typowa współczesna literatura, docenionego już młodego pisarza, poety, finalisty Nagrody Literackiej Nike za rok 2014. Główny bohater, dwudziestopięcioletni Daniel to przedstawiciel specyficznej rodziny. To właśnie na kanwie rodzinnych wydarzeń ukazany jest świat Daniela, - pełen egzystencjalnych dylematów, zamieszania, braku poczucia bezpieczeństwa i tożsamości. Wzajemne pretensje, wymagania, oceny. Sam jest egocentrykiem, pozbawionym empatii. Autor w „Mimie” przedstawia zawiłość rodzinnych układów, wpływów i manipulacji.

Książka napisana jest specyficznym językiem. Wszak jest to powieściowy debiut Słomczyńskiego. Wcześniej znany był, przede wszystkim, z działalności na polu poetyckim i da się to wyczuć w jego prozie. Przeplatanie wielu wątków, ciągłe retrospekcje sprawiają, że łatwo można się pogubić. Dla jednych wciągająca, dla innych dziwna, ale z pewnością każdego czytelnika skłoni do refleksji i dyskusji.

Obie książki, omawiane podczas wrześniowego spotkania DKK, poruszają kwestie kontaktów międzyludzkich. Każda czyni to w zupełnie inny sposób. W „Cudownym życiu Staśka i innych aniołów” dostajemy lekko podaną historię o trudnych wydarzeniach. Jednak sposób, w jaki przedstawieni zostali bohaterowie oraz dotykające ich problemy, jest jak okład uśmierzający ból istnienia. W „Mimie” Słomczyński operuje sytuacjami i podejściem do ich w wyjątkowo ciężki i niezrozumiały sposób. Jest to jednak wielokrotnie niezwykle życiowe.  
 

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy w środę, 2 października o godz. 17:00, do biblioteki przy ul. Meissnera 5. Porozmawiamy o książce „Prowokatorka. Fascynujące życie Marii Dąbrowskiej”, autorstwa Iwony Kienzler.  

 


 

 

Unia Europejska

Kalendarium

Październik 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

GODZINY OTWARCIA

Placówki jednozmianowe
poniedziałek, środa, piątek: 13.00 - 19.00
wtorek, czwartek: 10.00 - 16.00

Placówki dwuzmianowe:     
poniedziałek - piątek: 10.00 - 19.00 

Oddziały, ul. Meissnera 5:
poniedziałek - piątek - 10:00 - 20:00
sobota - 9:00 - 15:00

(oprócz Wypożyczalni Książki Mówionej i Multimediów)


SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZNAJDĄ PAŃSTWO TUTAJ

KOMUNIKATY

Szanowni Czytelnicy 

informujemy, że od dnia 28 października 2019 roku Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67, mieszcząca się przy ul. Abrahama 10, będzie nieczynna do odwołania z powodu remontu.
Przepraszamy za utrudnienia.


Szanowni Czytelnicy 

W dniach 9.10 2019 – 29.10.2019 Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 42 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 92, mieszczące się przy ul. Biskupiej 50 będą nieczynne w związku z pracami remontowymi.
Przepraszamy za utrudnienia.


Szanowni Czytelnicy 

W dniach 14.10 2019 – 25.10.2019 Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 45, mieszcząca się przy ul. Meksykańskiej 3 będzie nieczynna z powodu skontrum.
Przepraszamy za utrudnienia.


Zmiany w godzinach otwarcia Działu Komputeryzacji i Edukacji Informatycznej

W związku z przystąpieniem Biblioteki Publicznej im. Z. J. Rumla do programu Warszawa Przyjazna Seniorom i prowadzeniem Kursów Komputerowych dla Seniorów 
poniedziałki i środy w godz. 12:50-15:1oraz wtorki i czwartki w godz. 10:00-12:10 
Dział Komputeryzacji i Edukacji Informatycznej będzie nieczynny

Za utrudnienia przepraszamy.

Biuletyn Informacji Publicznej 

Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora

Wykaz prenumerowanej prasy 2017 r.
Wykaz prenumerowanej
prasy 2019 r. - czytaj

Wolontariat

Praskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Biblioteczny Punkt Informacji Kulturalnej

Dzielnicowy Informator Kulturalny


Dyskusyjny Klub Ksiązki

Facebook

You Tube

 

 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.