Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

AKTUALNOŚCI:

Kobiety ze znanych obrazów - miniwykład prof. Hanny Krajewskiej

Utworzono dnia 05.03.2021

Z okazji nadchodzącego Dnia Kobiet serdecznie polecamy obejrzenie miniwykładu, w którym Hanna Krajewska, dyrektor Archiwum w Warszawie Polskiej Akademii Nauk, opowiada o kobietach przedstawionych na znanych dziełach malarskich. Film jest przeznaczony dla dorosłych i młodzieży. Zostanie opublikowany w dniu 7 marca 2021 r. na Facebooku oraz na kanale YouTube Biblioteki Publicznej na Pradze-Południe.

czytaj dalej na temat: Kobiety ze znanych obrazów - miniwykład prof. Hanny Krajewskiej

Nowe fanpage'e placówek bibliotecznych

Utworzono dnia 02.02.2021

Czy wiecie, że kolejne placówki biblioteczne na Pradze-Południe mają swoje strony na Facebooku? Dzięki temu będą Państwo na bieżąco z działaniami Waszych filii. Zapraszamy do przejrzenia listy fanpage'ów oraz ich polubienia.

czytaj dalej na temat: Nowe fanpage'e placówek bibliotecznych

100-lecie urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Utworzono dnia 22.01.2021

Dokładnie 100 lat temu urodził się Krzysztof Kamil Baczyński (1921-1944), słynny poeta, przedstawiciel Pokolenia Kolumbów oraz uczestnik Powstania Warszawskiego. Zapraszamy do przejrzenia linków, które pomogą Wam dowiedzieć się więcej na temat jego życiorysu oraz twórczości.

czytaj dalej na temat: 100-lecie urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Nowy Bibliotekon Praski - Magazyn Bibliotek na Pradze-Południe

Utworzono dnia 05.02.2021

Z wielką przyjemnością przedstawiamy nowy internetowy numer "Bibliotekonu Praskiego - Magazynu Bibliotek na Pradze-Południe". Niniejsze wydanie stanowi podsumowanie minionego roku, który był czasem wyjątkowo owocnym dla działalności naszej instytucji, pomimo wielu trudności związanych z pandemią koronawirusa. Państwa uwadze szczególnie polecamy wywiad z architektem Dariuszem Śmiechowskim, który przedstawił nowe rozwiązania z zakresu projektowania nowoczesnych placówek bibliotecznych. Miłej lektury!   

Pobierz nowy numer "Bibliotekonu Praskiego"
 

czytaj dalej na temat: Nowy Bibliotekon Praski - Magazyn Bibliotek na Pradze-Południe

Fantastyczne słowa - konkurs Biblioteki na Majdańskiej

Utworzono dnia 22.02.2021

Zapraszamy do udziału w konkursie książkowym "Fantastyczne słowa" organizowanym przez Wypożyczalnię dla Dorosłych i Młodzieży nr 78. Szczegóły oraz regulamin konkursu znajdują się w niniejszym poście.

czytaj dalej na temat: Fantastyczne słowa - konkurs Biblioteki na Majdańskiej

Janusz Meissner - 120. rocznica urodzin

Utworzono dnia 21.01.2021
Warto wiedzieć, że 21 stycznia minęła 120. rocznica urodzin Janusza Meissnera - kapitana pilota Wojska Polskiego, pisarza i dziennikarza oraz patrona ulicy, przy której mieści się główna siedziba Biblioteki Publicznej na Pradze-Południe. W naszym księgozbiorze są dostępne książki tego autora, np. "Żądło Genowefy" czy "L jak Lucy", które popularyzowały lotnictwo i niegdyś inspirowały młodych czytelników do podjęcia zawodu pilota.
 
czytaj dalej na temat: Janusz Meissner - 120. rocznica urodzin

Zmiany pozorne i niepozorne. Wirtualna wystawa prac Wandy Dolores Baytel

Utworzono dnia 01.02.2021
Dla wielbicieli sztuki! Zapraszamy do obejrzenia wirtualnej wystawy prac Wandy Dolores Baytel "Zmiany pozorne i niepozorne", prezentowanej w dniach 1 - 25 lutego 2021 r. w gmachu Biblioteki przy ul. Meissnera 5.
 
czytaj dalej na temat: Zmiany pozorne i niepozorne. Wirtualna wystawa prac Wandy Dolores Baytel

Śledztwo w bibliotece - wirtualny escape room

Utworzono dnia 05.10.2020

To już dziś! Premiera "Śledztwa w bibliotece - wirtualnego escape roomu"! Zapraszamy serdecznie do udziału w grze. Przygotujcie się na niemałą ilość zagadek i łamigłówek. Fabuła gry będzie oparta na znanych książkach detektywistycznych pisanych z myślą o młodych Czytelnikach. Pojawią się nawiązania m.in. do Lassego i Mai, Detektywów z Tajemniczej 5., Nelly Rapp i wielu innych postaci. Autorkami zagadek są Sylwia Alicka, Agnieszka Czajkowska, Luiza Rojek oraz Monika Szymańska, z kolei za ilustracje odpowiada Ewa Olejnik-Rakowska. Do udziału zapraszamy dzieci w wieku 9-13 lat i nie tylko.

PS W niniejszym poście publikujemy również odpowiedzi do zagadek, gdyby były potrzebne po przejściu gry.

Link do gry internetowej "Śledztwo w bibliotece - wirtualny escape room"

czytaj dalej na temat: Śledztwo w bibliotece - wirtualny escape room

Książki o podróżach

Utworzono dnia 11.12.2020

Czy Wy też tęsknicie za podróżami? Polecamy zwiedzanie świata... poprzez literaturę! Przedstawiamy książki o podróżach, które są dostępne w Czytelni Naukowej nr V w Bibliotece przy ul. Meissnera. Zapraszamy po lektury!

Noc Bibliotek online

Utworzono dnia 13.10.2020

Noc Bibliotek już za nami! Dziękujemy serdecznie za wspólnie spędzony czas. Nagrania z naszych warsztatów oraz spotkań są już dostępne na kanale YouTube Biblioteki

czytaj dalej na temat: Noc Bibliotek online

Koronawirus - dowiedz się więcej o działaniach Warszawy

Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 

Projekt "Śledztwo w bibliotece - wirtualny escape room" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

KOMUNIKATY

Od 26 kwietnia 2021 r. Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy będzie ponownie otwarta dla Czytelników z zachowaniem zasad rygoru sanitarnego. Placówki biblioteczne będą otwarte w następujących godzinach:

  • poniedziałek, środa, piątek 13.00-19.00
  • wtorek, czwartek 10.00-16.00

Wyjątkiem są placówki przy ul. Abrahama 10 (Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110), które będą działać w godzinach:

  • poniedziałek, wtorek, czwartek 14.00-19.00
  • środa, piątek 09.00-14.00

Dział Komputeryzacji i Edukacji Informatycznej przy ul. Meissnera 5 pozostaje nieczynny do odwołania.

Tekst na czerwonym tle NOWOŚCI WYDAWNICZE

Odnośnik do strony www.facebook.com/Biblioteka.Praga.Poludnie/Odnośnik do strony www.youtube.com BibliotekiOdnośnik do profilu Biblioteki na portalu Instagram

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki


link do strony Warszawskich Dni Seniora


 

link do strony z informacją o funkcjonowaniu Punktu Cyfrowego Wsparcia Seniora

Mężczyzna czytający gazetę
Wykaz prenumerowanej
prasy 2020 r. - czytaj


WOLONTARIAT​

link do podstrony z informacjami o wolontariacie w bibliotece

link do strony Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

link do podstrony Praskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

link do strony Bibliotecznego Punktu Informacji Kulturalnej

link do strony Dzielnicowego Informatora Kulturalnego

link do strony Urzędu Dzielnicy na Pradze-Południe
link do podstrony Dyskusyjnego Klubu Książki 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.