Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

VIVAT PATRIA - uroczystość online

Utworzono dnia 27.04.2021
Czcionka:
Fundacja Polonia Union we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Fundacją Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, Fundacją Sedeka, Biblioteką Publiczna im. Z. J. Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy, Stowarzyszeniem Współpracy Polska-Wschód, Gallery La Vie Skin, Izbą Przemysłowo-Handlową Polska-Azja, Stowarzyszeniem Związek Przedsiębiorców Chińskich w Polsce, firmą Euroenergocommerce wraz z partnerami zapraszają na uroczystość VIVAT PATRIA! w hołdzie tym, którzy walczyli o Polskę niepodległą, wolną i demokratyczną.
 
 
Na kalendarzowej mapie Polski jest wiele dat upamiętniających dzieje narodu polskiego, które na zawsze wpisały się w kształtowanie państwowości. Maj jest dla nas, Polaków, miesiącem szczególnym. „VIVAT PATRIA!”. Cytat ten z całą pewnością wyraziście oddaje ducha wydarzeń sprzed lat. 3 maja obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji – Święto Narodowe Trzeciego Maja, 2 maja przypada Dzień Polonii i Polaków za Granicą oraz Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto 1 maja przypada rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Inspiracją przeprowadzenia uroczystości są wartości szczególnie ważne dla Polaków: suwerenność, dążenie do wolności, solidarność, braterstwo, poszanowanie godności i praw człowieka.
 
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja.
Uchwalona przez Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego w dniu 3 maja 1791 roku Konstytucja, jak na tamte czasy, stanowiła bardzo nowatorskie posunięcie. Kształtowała bowiem podwaliny praworządności Rzeczypospolitej Obojga Narodów, wprowadziła trójpodział władzy, niosła gwarancje swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości Oświecenia. Jako pierwsza w Europie i druga na świecie Ustawa Rządowa stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych.
 
Radość z Konstytucji 3 maja nie trwała długo. Rozbiory Polski, które nastąpiły niedługo potem, nie były jednak w stanie złamać waleczności narodu. Burzliwe losy naszego kraju stanowią temat niezwykle obszerny, nurtujący również nas obecnych.
W tych dniach przypominamy sobie również, że my – Polacy – stanowimy ponad 60-milionowy naród. Skomplikowane dzieje Polski, a zwłaszcza splot wydarzeń ubiegłego stulecia (przesiedlenia, zmiana granic, deportacje, repatriacje, opuszczenie Polski z przyczyn politycznych, a również emigracja zarobkowa w czasach obecnych) sprawiły, iż ponad 20 milionów naszych rodaków żyje poza granicami Polski. 2 maja obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za Granicą, ustanowiony w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę Niepodległości, za wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach, w celu potwierdzenia więzi z Ojczyzną i jedności wszystkich Polaków. Fundacja Polonia Union kieruje swe działania na rzecz wsparcia Polonii i Polaków za granicą, a w szczególności na rzecz Polaków ze Wschodu w przywróceniu praw niesłusznie odebranych – prawie powrotu do kraju przodków, repatriacji i prawie do przywrócenia i odzyskania obywatelstwa polskiego. Dziś nadal są łamane prawa obywatelskie, prawa polskiej mniejszości narodowej w kraju sąsiednim – w Białorusi, której tereny i ludność w owych czasach stanowiły trzon Wielkiego Księstwa Litewskiego w składzie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wsparcie wspólnoty Polaków prześladowanych w Białorusi jest naszym historycznym i obywatelskim obowiązkiem. Bądźmy SOLIDARNI!
Na dzień 2. maja przypada również jeszcze jedno ważne święto, mianowicie Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Warto tutaj wspomnieć o rzeczy niezwykłej wagi. Otóż biel i czerwień użyto jako barw narodowych w I rocznicę konstytucji 3. maja, a także pierwszy raz w dziejach parlamentaryzmu polskiego ujęto w ramy prawne użycie barw narodowych podczas obrad Sejmu Królestwa Polskiego 7 lutego 1831 r.

Uroczystość uświetniająca wydarzenia ważkie w dziejach kraju to nie tylko swego rodzaju lekcja historii i upamiętnienia dorobku naszych przodków, lecz także lekcja charakterystycznego dla nowoczesnych państw patriotyzmu, który wcale nie jest sprzeczny z poczuciem przynależności do wspólnoty europejskiej. Przywiązanie do Ojczyzny, chrześcijańskiego dziedzictwa naszej kultury jest wartością samą w sobie. Bierze się z miłości, poczucia utożsamienia ze wspólnotą, z historii, tradycji, kultury i sztuki. Budujmy Polskę, w której miłość do ojczyzny, troska o polską tożsamość i tradycję nie stoją w sprzeczności, lecz przyczyniają się do integracji europejskiej, wzbogacania wzajemnego potencjału gospodarczego, intelektualnego i kulturalnego, a także do głębszego porozumienia współczesnych Europejczyków. Wolność, demokracja i prawa obywatelskie, choć raz zdobyte i zapisane w konstytucji, nie są zdobyte raz na zawsze. Trzeba o nie dbać i zabiegać każdego dnia, by strzegł ich naród świadomy swych praw.
Celem realizacji wydarzenia jest poszerzenie świadomości odbiorców o dziejach kształtowania i budowy państwowości, co umacnia poczucie wspólnoty wszystkich Polaków w oparciu o wartości wpisane w polską tradycję.
 
Program uroczystości VIVAT PATRIA zainicjowanej przez Fundację Polonia Union – zgodnie z zapotrzebowaniem szerokiej publiczności – obejmuje rys historyczny, a także koncert muzyki klasycznej i patriotycznej, tworzonej przez polskich kompozytorów „ku pokrzepieniu serc”.
 
Wydarzenia skierowane są do szerokiej grupy społecznej: młodzieży, studentów, do rodzin wielopokoleniowych, seniorów, środowisk polonijnych i kresowych, miłośników i sympatyków organizatorów uroczystości, a także do wszystkich zainteresowanych mieszkańców i gości Mazowsza.
Wydarzenie w formie wirtualnej pozwala szerokiemu audytorium, przynajmniej na odległość, doznać pocieszenia oraz odrobiny optymizmu – poprzez obcowanie z tradycją i sztuką. Przyczynia się również promocji, a także popularyzacji tradycji oraz spuścizny historycznej i kulturowej Polski.
Transmisja uroczystości rozpoczyna się w dniu 30 kwietnia 2021 r. i od tego dnia będzie udostępniona w Sieci na kanale YouTube, Facebook, w witrynach internetowych współorganizatorów i partnerów wydarzenia.
 

Koronawirus - dowiedz się więcej o działaniach Warszawy

Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 

Projekt "Śledztwo w bibliotece - wirtualny escape room" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

KOMUNIKATY

Od 26 kwietnia 2021 r. Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy będzie ponownie otwarta dla Czytelników z zachowaniem zasad rygoru sanitarnego. Placówki biblioteczne będą otwarte w następujących godzinach:

  • poniedziałek, środa, piątek 13.00-19.00
  • wtorek, czwartek 10.00-16.00

Wyjątkiem są placówki przy ul. Abrahama 10 (Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110), które będą działać w godzinach:

  • poniedziałek, wtorek, czwartek 14.00-19.00
  • środa, piątek 09.00-14.00

Dział Komputeryzacji i Edukacji Informatycznej przy ul. Meissnera 5 pozostaje nieczynny do odwołania.

Tekst na czerwonym tle NOWOŚCI WYDAWNICZE

Odnośnik do strony www.facebook.com/Biblioteka.Praga.Poludnie/Odnośnik do strony www.youtube.com BibliotekiOdnośnik do profilu Biblioteki na portalu Instagram

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki


link do strony Warszawskich Dni Seniora


 

link do strony z informacją o funkcjonowaniu Punktu Cyfrowego Wsparcia Seniora

Mężczyzna czytający gazetę
Wykaz prenumerowanej
prasy 2020 r. - czytaj


WOLONTARIAT​

link do podstrony z informacjami o wolontariacie w bibliotece

link do strony Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

link do podstrony Praskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

link do strony Bibliotecznego Punktu Informacji Kulturalnej

link do strony Dzielnicowego Informatora Kulturalnego

link do strony Urzędu Dzielnicy na Pradze-Południe
link do podstrony Dyskusyjnego Klubu Książki 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.