Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Cieszmy się z małych rzeczy… Majowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Utworzono dnia 22.06.2017
Czcionka:

Kiedy myślimy o tym, co wpływa na nasz stan ducha, odczuwane zadowolenie i jaka nacja mogłaby przodować w rankingu najbardziej zadowolonych z życia, do głowy przychodzą nam kraje południowe. To Hiszpanie i Włosi ze swoim dystansem do życia i wiecznie świecącym nad głowami słońcem, powinni być życiowymi optymistami. Badania wskazują na coś zupełnie innego. Choć w tym roku zostali zdetronizowani, to Duńczycy przez wiele lat przodowali w rankingu OECD na społeczeństwo, posiadające najwyższy poziom satysfakcji. Choć pada, dzień krótki, a słońca jak na lekarstwo, mieszkańcy Danii są twórcami słynnej już filozofii życia – hygge.
Właśnie o tym fenomenie, który w swojej bestsellerowej książce „Hygge. Duńska sztuka szczęścia” opisała Marie Tourell Søderberg, rozmawialiśmy podczas ostatniego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 10 maja w praskiej Bibliotece Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla, mieszczącej się przy ul. Meissnera 5. Choć nie jest to lektura wymagająca, nie zachwyca pod względem literackim, stanowi doskonałe kompendium wiedzy dla osób, zainteresowanych samorozwojem, oczywiście w oparciu o filozofię hygge. Nie można pominąć faktu, że pozycja ta jest pięknie i starannie wydana. Każdy szczegół jest w niej dopracowany: począwszy od okładki na pięknych zdjęciach kończąc.
Hygge samo w sobie nie jest niczym odkrywczym. To zbiór zasad i zachowań, które często stosujemy w życiu, nie wiedząc, że Duńczycy mają na to specjalnie wymyśloną nazwę. Filozofia ta opiera się na tzw. „małych szczęściach” – dostrzeganiu zalet i czerpaniu przyjemności ze zwykłych, przyziemnych sytuacji, które spotykają nas na co dzień. Hygge mówi o byciu z rodziną, spędzaniu czasu w gronie przyjaciół, aranżowaniu sytuacji, w których możemy odpocząć, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. To świeczki, kwiaty, prostota i relaks, słowo chyba najtrafniej w języku polskim określające duńską filozofię szczęścia. 
Większości uczestniczek Dyskusyjnego Klubu Książki pozycja „Hygge. Duńska sztuka szczęścia” przypadła do gustu. Czytało się ją miło, szybko, ale pojawiły się również głosy o jej zbytniej infantylności i przeroście formy nad treścią. Z tą opinią należy się zgodzić, bo jest to poradnik lub może kompendium wiedzy o zwykłych sprawach, znanych większości, jednak takich, do których stosuje się mniejszość. A szkoda… przecież zawsze lepiej żyło się optymistom niż pesymistom. Autorce należą się jednak największe brawa i podziw, a nawet nutka zazdrości za pomysł, dzięki któremu trafiła na wysokie miejsca najlepiej sprzedających się książek.

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy 7 czerwca o godz.17:00 tradycyjnie do Biblioteki, przy ul. Meissnera 5. Wstęp wolny! Serdecznie zapraszamy!

Odnośnik do strony www.facebook.com/Biblioteka.Praga.Poludnie/Odnośnik do strony www.youtube.com BibliotekiOdnośnik do profilu Biblioteki na portalu Instagram

GODZINY OTWARCIA

Od 11 maja 2020 r. filie i oddziały Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy będą czynne w nowych godzinach:

  • poniedziałek, wtorek, środa 14:00-19:00
  • czwartek, piątek 11:00-16:00

Placówki biblioteczne przy ul. Abrahama 10 (Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110) będą czynne w godzinach:

  • poniedziałek, wtorek, czwartek 14:00-19:00
  • środa, piątek 9:00-14:00

KOMUNIKATY

Uprzejmie informujemy, że Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110, znajdujące się przy ul. Abrahama 10, w dniach 27.07-14.08.2020 będą nieczynne z powodu przerwy wakacyjnej.

Przepraszamy za utrudnienia!

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki


link do strony Warszawskich Dni Seniora


 

link do strony z informacją o funkcjonowaniu Punktu Cyfrowego Wsparcia Seniora

Mężczyzna czytający gazetę
Wykaz prenumerowanej
prasy 2020 r. - czytaj


WOLONTARIAT​

link do podstrony z informacjami o wolontariacie w bibliotece

link do strony Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

link do podstrony Praskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

link do strony Bibliotecznego Punktu Informacji Kulturalnej

link do strony Dzielnicowego Informatora Kulturalnego

link do strony Urzędu Dzielnicy na Pradze-Południe
link do podstrony Dyskusyjnego Klubu Książki 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.