Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Cieszmy się z małych rzeczy… Majowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Utworzono dnia 22.06.2017
Czcionka:

Kiedy myślimy o tym, co wpływa na nasz stan ducha, odczuwane zadowolenie i jaka nacja mogłaby przodować w rankingu najbardziej zadowolonych z życia, do głowy przychodzą nam kraje południowe. To Hiszpanie i Włosi ze swoim dystansem do życia i wiecznie świecącym nad głowami słońcem, powinni być życiowymi optymistami. Badania wskazują na coś zupełnie innego. Choć w tym roku zostali zdetronizowani, to Duńczycy przez wiele lat przodowali w rankingu OECD na społeczeństwo, posiadające najwyższy poziom satysfakcji. Choć pada, dzień krótki, a słońca jak na lekarstwo, mieszkańcy Danii są twórcami słynnej już filozofii życia – hygge.
Właśnie o tym fenomenie, który w swojej bestsellerowej książce „Hygge. Duńska sztuka szczęścia” opisała Marie Tourell Søderberg, rozmawialiśmy podczas ostatniego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 10 maja w praskiej Bibliotece Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla, mieszczącej się przy ul. Meissnera 5. Choć nie jest to lektura wymagająca, nie zachwyca pod względem literackim, stanowi doskonałe kompendium wiedzy dla osób, zainteresowanych samorozwojem, oczywiście w oparciu o filozofię hygge. Nie można pominąć faktu, że pozycja ta jest pięknie i starannie wydana. Każdy szczegół jest w niej dopracowany: począwszy od okładki na pięknych zdjęciach kończąc.
Hygge samo w sobie nie jest niczym odkrywczym. To zbiór zasad i zachowań, które często stosujemy w życiu, nie wiedząc, że Duńczycy mają na to specjalnie wymyśloną nazwę. Filozofia ta opiera się na tzw. „małych szczęściach” – dostrzeganiu zalet i czerpaniu przyjemności ze zwykłych, przyziemnych sytuacji, które spotykają nas na co dzień. Hygge mówi o byciu z rodziną, spędzaniu czasu w gronie przyjaciół, aranżowaniu sytuacji, w których możemy odpocząć, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. To świeczki, kwiaty, prostota i relaks, słowo chyba najtrafniej w języku polskim określające duńską filozofię szczęścia. 
Większości uczestniczek Dyskusyjnego Klubu Książki pozycja „Hygge. Duńska sztuka szczęścia” przypadła do gustu. Czytało się ją miło, szybko, ale pojawiły się również głosy o jej zbytniej infantylności i przeroście formy nad treścią. Z tą opinią należy się zgodzić, bo jest to poradnik lub może kompendium wiedzy o zwykłych sprawach, znanych większości, jednak takich, do których stosuje się mniejszość. A szkoda… przecież zawsze lepiej żyło się optymistom niż pesymistom. Autorce należą się jednak największe brawa i podziw, a nawet nutka zazdrości za pomysł, dzięki któremu trafiła na wysokie miejsca najlepiej sprzedających się książek.

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy 7 czerwca o godz.17:00 tradycyjnie do Biblioteki, przy ul. Meissnera 5. Wstęp wolny! Serdecznie zapraszamy!

Kalendarium

Styczeń 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

GODZINY OTWARCIA

Placówki jednozmianowe
poniedziałek, środa, piątek: 13.00 - 19.00
wtorek, czwartek: 10.00 - 16.00

Placówki dwuzmianowe:     
poniedziałek - piątek: 10.00 - 19.00 

Oddziały, ul. Meissnera 5:
poniedziałek - piątek - 10:00 - 20:00
sobota - 9:00 - 15:00

(oprócz Wypożyczalni Książki Mówionej i Multimediów)


SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZNAJDĄ PAŃSTWO TUTAJ

KOMUNIKATY

Szanowni Czytelnicy!

informujemy, że  Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110 oraz Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67, mieszczące się przy ul. Abrahama 10, będą nieczynne do odwołania z powodu remontu.

Najbliższe biblioteki, z których mogą Państwo skorzystać znajdują się przy ul. Witoszyńskiego 2 – Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 19 oraz Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 2 oraz ul. Egipskiej 7- Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 62 oraz Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 55.

Przepraszamy za utrudnienia.

Biuletyn Informacji Publicznej 

Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora

Wykaz prenumerowanej prasy 2017 r.
Wykaz prenumerowanej
prasy 2019 r. - czytaj


WOLONTARIAT​Praskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Biblioteczny Punkt Informacji Kulturalnej

Dzielnicowy Informator Kulturalny


Dyskusyjny Klub Ksiązki

Facebook

You Tube

 

 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.