Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

„Locos Polacos podbijają Amerykę Środkową”

Utworzono dnia 01.07.2019
Czcionka:

Czytelnicy mogą kojarzyć owe przedsięwzięcie z wizyty szalonej ekipy podróżników, która odwiedziła nas w 2018 roku podczas PRAGnienia czytaniA.
Panowie wraz ze grupą przyjaciół podróżują po całym świecie - gdzie tylko się da swoim czterdziestoletnim volkswagenem. Jednak planując swój PanaMex Trip 2019, korzystali z zupełnie innych, często nietypowych środków transportu – łodzi, tuk-tuków, quadów czy chwytanych na stopa pickupów. Swoją tegoroczną eskapadę, podczas której w dwadzieścia pięć dni przejechali siedem środkowoamerykańskich krajów, grupa rozpoczęła w Panamie, do której udała się, aby uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży. Po trwających rok przygotowaniach wylądowali w Panamie, jednym z najbogatszych krajów tego regionu. Jest to również doskonałe miejsce do obserwacji ogromnych dysproporcji społecznych – nowoczesne wieżowce sąsiadują tam z latynoskimi dzielnicami biedy – fawelami. Będąc w Panamie nie sposób nie zobaczyć na własne oczy cudu inżynierii – Kanału Panamskiego, który na zwiedzających robi ogromne wrażenie swoją pomysłowością i ogromem.
Już w pierwszym kraju, grupa szalonych Polaków, jak określano ich w trakcie wyjazdu, spotkała się z tym, z czego słyną tamtejsi mieszkańcy – ogromną otwartością i życzliwością.
   Kolejnym przystankiem była Kostaryka, wyróżniająca się walorami przyrodniczymi. Jej walory to z pewnością piękna, soczysta zieleń, zachęcające do relaksu plaże z białym i czarnym piaskiem, wszechobecne, jak to w prawie całej Ameryce Środkowej, wulkany oraz egzotyczne zwierzęta: leniwce i złodziejskie małpy, zainteresowane wszystkim, co mają ze sobą turyści. To właśnie one były przeciwnikami w sprincie do pozostawionego na plaży sprzętu wideo. Na szczęście dla mężczyzn z ekipy Chilli Ogórka, okazali się oni szybszymi biegaczami, ratując z rąk ciekawskich małp swoje kamery.
   Oryginalna i nieodkryta przez turystów Nikaragua, była kolejnym punktem na mapie wyprawy naszych rodaków. Będąc w takich miejscach nie można przejść obojętnie wobec oryginalnej kuchni, która dla nas, Europejczyków, jest często zaskakująca, ale i interesująca. Niskie ceny, szczególnie owoców, które w Polsce są często dość drogie, świeżość produktów i prostota – tak w skrócie można opisać zalety kuluarów Ameryki Środkowej. Nasi prelegenci wspominali o gościnach u miejscowych, podczas których spożywali tradycyjne dania i trunki. Łyżką dziegciu okazała się smażona świńska skóra, dodawana do wielu potraw, w których smakowała całkiem znośnie. Natomiast przyrządzone z niej chipsy okazały się być murem nie do przejścia i polecamy je zdecydowanie tylko koneserom.
   W Salwadorze, najmniejszym kraju całej Ameryki Środkowej, podróżnicy podziwiali uroki przyrody, a także doświadczyli swoistego mixu kulturowego. Podobnie było w Gwatemali, gdzie obowiązują 23 oficjalne języki, a mieszkanki i mieszkańcy tego kraju zakładają na co dzień piękne, niezwykle kolorowe stroje.
W leżącym na wybrzeżu Morza Karaibskiego rajskim Belize, ekipa zagościła na krótko. Pomimo swoich niezaprzeczalnych uroków, kraj ten ma również ogromny minus, jeśli chodzi o aspekt turystyczny – jest bardzo drogi.
   Zakończenie wyprawy nastąpiło w tętniącym życiem Meksyku. Stolicę tego kraju, zamieszkuje niemal 9 milionów ludzi, a licząc najbliższy okręg jest ich prawie 20 milionów. To powoduje niewyobrażalnych ścisk i chaos panujący na ulicach. Oczywiście Meksyk to tez kolory, taniec i śpiew, pyszna kuchnia oraz wszechobecne przejawy religijności jego mieszkańców.

Opowieść naszych gości okraszona była tradycyjnie pięknymi zdjęciami.
   Spotkanie z ekipą Chili Ogórka było ostatnim przed wakacyjną przerwą w działaniach kulturalno-edukacyjnych połudiowopraskiej książnicy. W ostatnią środę miesiąca, czyli 25 września o godz. 18:00, zapraszamy ponownie na spotkanie Klubu Podróżnika „Trampek”. Tym razem odwiedzimy tajemniczą, zamgloną i pełną imponujących zamków Szkocję.

„Locos Polacos podbijają Amerykę Środkową”

Utworzono dnia 01.07.2019, 12:35

Odnośnik do strony www.facebook.com/Biblioteka.Praga.Poludnie/Odnośnik do strony www.youtube.com BibliotekiOdnośnik do profilu Biblioteki na portalu Instagram

GODZINY OTWARCIA

Od 11 maja 2020 r. filie i oddziały Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy będą czynne w nowych godzinach:

  • poniedziałek, wtorek, środa 14:00-19:00
  • czwartek, piątek 11:00-16:00

Placówki biblioteczne przy ul. Abrahama 10 (Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110) będą czynne w godzinach:

  • poniedziałek, wtorek, czwartek 14:00-19:00
  • środa, piątek 9:00-14:00

KOMUNIKATY

Uprzejmie informujemy, że Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110, znajdujące się przy ul. Abrahama 10, w dniach 27.07-14.08.2020 będą nieczynne z powodu przerwy wakacyjnej.

Przepraszamy za utrudnienia!

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki


link do strony Warszawskich Dni Seniora


 

link do strony z informacją o funkcjonowaniu Punktu Cyfrowego Wsparcia Seniora

Mężczyzna czytający gazetę
Wykaz prenumerowanej
prasy 2020 r. - czytaj


WOLONTARIAT​

link do podstrony z informacjami o wolontariacie w bibliotece

link do strony Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

link do podstrony Praskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

link do strony Bibliotecznego Punktu Informacji Kulturalnej

link do strony Dzielnicowego Informatora Kulturalnego

link do strony Urzędu Dzielnicy na Pradze-Południe
link do podstrony Dyskusyjnego Klubu Książki 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.