Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

„Locos Polacos podbijają Amerykę Środkową”

Utworzono dnia 01.07.2019
Czcionka:

Czytelnicy mogą kojarzyć owe przedsięwzięcie z wizyty szalonej ekipy podróżników, która odwiedziła nas w 2018 roku podczas PRAGnienia czytaniA.
Panowie wraz ze grupą przyjaciół podróżują po całym świecie - gdzie tylko się da swoim czterdziestoletnim volkswagenem. Jednak planując swój PanaMex Trip 2019, korzystali z zupełnie innych, często nietypowych środków transportu – łodzi, tuk-tuków, quadów czy chwytanych na stopa pickupów. Swoją tegoroczną eskapadę, podczas której w dwadzieścia pięć dni przejechali siedem środkowoamerykańskich krajów, grupa rozpoczęła w Panamie, do której udała się, aby uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży. Po trwających rok przygotowaniach wylądowali w Panamie, jednym z najbogatszych krajów tego regionu. Jest to również doskonałe miejsce do obserwacji ogromnych dysproporcji społecznych – nowoczesne wieżowce sąsiadują tam z latynoskimi dzielnicami biedy – fawelami. Będąc w Panamie nie sposób nie zobaczyć na własne oczy cudu inżynierii – Kanału Panamskiego, który na zwiedzających robi ogromne wrażenie swoją pomysłowością i ogromem.
Już w pierwszym kraju, grupa szalonych Polaków, jak określano ich w trakcie wyjazdu, spotkała się z tym, z czego słyną tamtejsi mieszkańcy – ogromną otwartością i życzliwością.
   Kolejnym przystankiem była Kostaryka, wyróżniająca się walorami przyrodniczymi. Jej walory to z pewnością piękna, soczysta zieleń, zachęcające do relaksu plaże z białym i czarnym piaskiem, wszechobecne, jak to w prawie całej Ameryce Środkowej, wulkany oraz egzotyczne zwierzęta: leniwce i złodziejskie małpy, zainteresowane wszystkim, co mają ze sobą turyści. To właśnie one były przeciwnikami w sprincie do pozostawionego na plaży sprzętu wideo. Na szczęście dla mężczyzn z ekipy Chilli Ogórka, okazali się oni szybszymi biegaczami, ratując z rąk ciekawskich małp swoje kamery.
   Oryginalna i nieodkryta przez turystów Nikaragua, była kolejnym punktem na mapie wyprawy naszych rodaków. Będąc w takich miejscach nie można przejść obojętnie wobec oryginalnej kuchni, która dla nas, Europejczyków, jest często zaskakująca, ale i interesująca. Niskie ceny, szczególnie owoców, które w Polsce są często dość drogie, świeżość produktów i prostota – tak w skrócie można opisać zalety kuluarów Ameryki Środkowej. Nasi prelegenci wspominali o gościnach u miejscowych, podczas których spożywali tradycyjne dania i trunki. Łyżką dziegciu okazała się smażona świńska skóra, dodawana do wielu potraw, w których smakowała całkiem znośnie. Natomiast przyrządzone z niej chipsy okazały się być murem nie do przejścia i polecamy je zdecydowanie tylko koneserom.
   W Salwadorze, najmniejszym kraju całej Ameryki Środkowej, podróżnicy podziwiali uroki przyrody, a także doświadczyli swoistego mixu kulturowego. Podobnie było w Gwatemali, gdzie obowiązują 23 oficjalne języki, a mieszkanki i mieszkańcy tego kraju zakładają na co dzień piękne, niezwykle kolorowe stroje.
W leżącym na wybrzeżu Morza Karaibskiego rajskim Belize, ekipa zagościła na krótko. Pomimo swoich niezaprzeczalnych uroków, kraj ten ma również ogromny minus, jeśli chodzi o aspekt turystyczny – jest bardzo drogi.
   Zakończenie wyprawy nastąpiło w tętniącym życiem Meksyku. Stolicę tego kraju, zamieszkuje niemal 9 milionów ludzi, a licząc najbliższy okręg jest ich prawie 20 milionów. To powoduje niewyobrażalnych ścisk i chaos panujący na ulicach. Oczywiście Meksyk to tez kolory, taniec i śpiew, pyszna kuchnia oraz wszechobecne przejawy religijności jego mieszkańców.

Opowieść naszych gości okraszona była tradycyjnie pięknymi zdjęciami.
   Spotkanie z ekipą Chili Ogórka było ostatnim przed wakacyjną przerwą w działaniach kulturalno-edukacyjnych połudiowopraskiej książnicy. W ostatnią środę miesiąca, czyli 25 września o godz. 18:00, zapraszamy ponownie na spotkanie Klubu Podróżnika „Trampek”. Tym razem odwiedzimy tajemniczą, zamgloną i pełną imponujących zamków Szkocję.

„Locos Polacos podbijają Amerykę Środkową”

Utworzono dnia 01.07.2019, 12:35

Kalendarium

Styczeń 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

GODZINY OTWARCIA

Placówki jednozmianowe
poniedziałek, środa, piątek: 13.00 - 19.00
wtorek, czwartek: 10.00 - 16.00

Placówki dwuzmianowe:     
poniedziałek - piątek: 10.00 - 19.00 

Oddziały, ul. Meissnera 5:
poniedziałek - piątek - 10:00 - 20:00
sobota - 9:00 - 15:00

(oprócz Wypożyczalni Książki Mówionej i Multimediów)


SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZNAJDĄ PAŃSTWO TUTAJ

KOMUNIKATY

Szanowni Czytelnicy!

informujemy, że  Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110 oraz Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67, mieszczące się przy ul. Abrahama 10, będą nieczynne do odwołania z powodu remontu.

Najbliższe biblioteki, z których mogą Państwo skorzystać znajdują się przy ul. Witoszyńskiego 2 – Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 19 oraz Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 2 oraz ul. Egipskiej 7- Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 62 oraz Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 55.

Przepraszamy za utrudnienia.

Biuletyn Informacji Publicznej 

Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora

Wykaz prenumerowanej prasy 2017 r.
Wykaz prenumerowanej
prasy 2019 r. - czytaj


WOLONTARIAT​Praskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Biblioteczny Punkt Informacji Kulturalnej

Dzielnicowy Informator Kulturalny


Dyskusyjny Klub Ksiązki

Facebook

You Tube

 

 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.