Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Czytaj, podróżuj, odkrywaj. IX PRAGnienie czytaniA

Utworzono dnia 21.03.2019
Czcionka:

   Tym razem 12 maja, w samo południe, udaliśmy się do świata podróży, zarówno tych, które wiodą nas w różne zakątki globu, jak i tych, które odbywamy przemierzając kolejne strony interesujących książek. Wszystko to za sprawą tegorocznego hasła: „Czytaj, podróżuj, odkrywaj”. Tradycyjnie patronat honorowy nad wydarzeniem, organizowanym przez Bibliotekę Publiczną im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy, objął Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe, Tomasz Kucharski, a także Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oraz Warszawskie Koło Przewodników Miejskich PTTK. Sponsorami wydarzenia były wydawnictwa: Sklepu Podróżnika oraz Bezdroża, a współorganizatorem Centrum Promocji Kultury Praga-Południe.
    Rozpoczęcie festiwalu, który w tym roku poprowadziła para konferansjerów – Małgorzata Kalbarczyk, kierownik filii Biblioteki, zlokalizowanych przy ul. Egipskiej 7 oraz aktor, Robert Mazurkiewicz, ogłosił światu oboista Mateusz Żurawski, student warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina. Uroczystego otwarcia wraz z Dyrektor Biblioteki, Mirosławą Majewską, dokonał Tomasz Kucharski, a także: wiceburmistrz dzielnicy, Michał Wieremiejczyk, Przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska, zastępca Dyrektora Centrum Promocji Kultury, Mirosław Salach, Rzecznik Prasowy Dzielnicy Praga-Południe, Andrzej Opala, przedstawiciele sponsorów i patronów oraz przyjaciele Biblioteki. Każdy zaprezentował fragment ulubionej książki o tematyce podróżniczej. Następnie sceną zawładnęły dzieci i młodzież z placówek oświatowych, zlokalizowanych na terenie dzielnicy. Z ogromnym zaangażowaniem przygotowali oni programy artystyczne, zachęcające do dalszych i bliższych wojaży.

Miłym akcentem była wizyta reżysera teatralnego, filmowego i telewizyjnego, Macieja Wojtyszki, który przybył na zaproszenie Szkoły Podstawowej nr 246, poprzedzając słowem wstępu przedstawienie, pt. „Bromba i przyjaciele”.

   Na scenie podziwiać mogliśmy również minikoncerty piosenek ABBY i Agnieszki Osieckiej, w wykonaniu Teatru N.O.R.A., interpretację „Odysei”, przygotowana przez Teatr PARADOX, a także inscenizację „Targ opowieści” w wykonaniu Stowarzyszenia „Grupa Studnia O.” i Agnieszki Aysen-Kaim. Na zakończenie festiwalu wystąpił Wojtek Kubiak, pierwszy wokalista zespołu „Mafia”, muzyk folkowy, rockowy, jazzowy, autor ponad 200 piosenek.
    Zabawnymi przerywnikami, akcentującymi jeszcze dobitniej podróżniczy charakter festiwalu, były konkursy dla dzieci, polegające na spakowaniu plecaków na czas. Chętni mogli wziąć udział w minigrze terenowej, sprawdzającej ich znajomość Dzielnicy Praga-Południe. Nagrodą w tym konkursie był profesjonalny plecak, ufundowany przez Wydawnictwo Sklepu Podróżnika. Natomiast książki, które otrzymały występujące na scenie dzieci, sprezentowało Wydawnictwo Bezdroża.

   Występom scenicznym towarzyszyło wiele atrakcji, odbywających się na terenie parku. W Namiocie Podróżnika można było spotkać, m.in. Barbarę Włodarczyk – znawczynię tematyki bliskowschodniej, byłą korespondentkę TVP w Rosji, czy ekipę Chilli Ogórka, przemierzającą świat hippisowskim busem. W namiotach odbywały się kiermasze taniej książki oraz animacje dla najmłodszych Czytelników. Swoje stoiska miały również: pracownia ceramiczna „Kreateria”, Osiedlowe Centrum Plastyki – Klub Twórczy „Vena”, prezentujące biżuterię artystyczną, ceramikę oraz malarstwo, Paulina Kopestyńska, malarka, a także Slaviana Holc, prezentująca na stoisku „Bułgarska róża” wyroby na bazie olejku różanego. Odwiedziły nas także wydawnictwa, m.in. Bezdroża, Stolica, Literówka.
    Ta wyjątkowo ciepła i bezchmurna sobota przejdzie do historii wydarzeń kulturalnych, realizowanych na terenie Dzielnicy Praga-Południe jako kolejne, wielkie święto książki i Czytelników. Jak co roku udowodniliśmy, że czytanie jest modne, inspirujące, a życie bez literatury jest o wiele uboższe.
Za rok widzimy się znowu, tym razem na jubileuszowej, X edycji festiwalu czytelniczego PRAGnienie czytaniA. Do zobaczenia!

Czytaj, podróżuj, odkrywaj. IX PRAGnienie czytaniA

Utworzono dnia 21.03.2019, 12:30

Kalendarium

Luty 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1

GODZINY OTWARCIA

Placówki jednozmianowe
poniedziałek, środa, piątek: 13.00 - 19.00
wtorek, czwartek: 10.00 - 16.00

Placówki dwuzmianowe:     
poniedziałek - piątek: 10.00 - 19.00 

Oddziały, ul. Meissnera 5:
poniedziałek - piątek - 10:00 - 20:00
sobota - 9:00 - 15:00

(oprócz Wypożyczalni Książki Mówionej i Multimediów)


SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZNAJDĄ PAŃSTWO TUTAJ

KOMUNIKATY

Szanowni Czytelnicy,

informujemy, że najbliższe (10.02) ogólnorozwojowe zajęcia dla dzieci w filii nr 78 przy ul. Majdańskiej 5 zostają odwołane. Zapraszamy na zajęcia w terminie 17 lutego 2020 r.

 

 

Szanowni Czytelnicy,

informujemy, że w związku z zajęciami komputerowymi w ramach programu "Zima w Mieście 2020" od poniedziałku do piątku (10.02-14.02) Dział Komputeryzacji i Edukacji Informatycznej przy ul. Meissnera 5 będzie niedostępny dla czytelników w godzinach 10.00-15.45

Przepraszamy za utrudnienia.

 

Szanowni Czytelnicy!

informujemy, że Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110 oraz Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67, mieszczące się przy ul. Abrahama 10, będą nieczynne do odwołania z powodu remontu.

Najbliższe biblioteki, z których mogą Państwo skorzystać znajdują się przy ul. Witoszyńskiego 2 – Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 19 oraz Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 2 oraz ul. Egipskiej 7- Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 62 oraz Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 55.

Przepraszamy za utrudnienia.

Biuletyn Informacji Publicznej 

Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora

Wykaz prenumerowanej prasy 2017 r.
Wykaz prenumerowanej
prasy 2019 r. - czytaj


WOLONTARIAT​Praskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Biblioteczny Punkt Informacji Kulturalnej

Dzielnicowy Informator Kulturalny


Dyskusyjny Klub Ksiązki

Facebook

You Tube

 

 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.