Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

„Czytamy ze smakiem” – X edycja PRAGnienia czytaniA

Utworzono dnia 27.05.2019
Czcionka:

    I tak, jak co roku w majową sobotę, spotkaliśmy się na gościnnym terenie gocławskiego Parku nad Balatonem. Od południa aż do wieczora na odwiedzających teren festiwalu czekało wiele atrakcji, zarówno tych scenicznych, jak i odbywających się w namiotach.

   Tradycyjnie PRAGnienie czytaniA rozpoczęła Dyrektor Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Praga-Południe, Mirosława Majewska wraz z konferansjerami, którymi w tym roku byli: Kierownik filii bibliotecznych, zlokalizowanych przy ul. Egipskiej 7, Małgorzata Kalbarczyk oraz autor książek, m.in. „Literatura od kuchni”, dziennikarz Bogusław Deptuła, który uderzeniem w wielką patelnię zainaugurował jubileuszowy festiwal.

 Na scenie gościliśmy, m.in. Naczelnika Wydziału Dziedzictwa i Współpracy Zagranicznej Biura Kultury m.st. Warszawy, Leszka Napiontka, Zastępcę Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe, Adama Cieciurę, Rzecznika Prasowego Urzędu Dzielnicy Praga-Południe i redaktora naczelnego gazety Dzielnica.pragapld Andrzeja Opalę, Przewodniczącą Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Joannę Pasztaleniec-Jarzyńską.

Każda z zaproszonych osób zaprezentowała krótki fragment swojej ulubionej książki, oczywiście zawierający w sobie motyw kulinarny.

Niezwykle ważną i radosną chwilą, było nadanie miana Ambasadorki Dobrej Książki 2019/2020 aktorce, lektorce, mieszkance Pragi-Południe, Edycie Jungowskiej. Nasz gość specjalny w czarujący sposób zachęcił, szczególnie najmłodszych, do sięgnięcia po literaturę, a na stoisku Wydawnictwa Jung-Off-Ska każdy chętny mógł nabyć audiobooki z brawurowymi interpretacjami, m.in. twórczości Astrid Lindgren oraz uzyskać autograf Pani Edyty.

    Żelaznym punktem obchodów tego czytelniczego święta były prezentacje programów artystycznych, przygotowanych przez placówki oświatowe z terenu dzielnicy oraz inne zaprzyjaźnione instytucje.
Podziwialiśmy najmłodszych z przedszkoli nr 425, nr 384 „Tajemniczy ogród”, nr 392 „Wróbelka Elemelka”, nr 370, nr 177 „Bajkowe Przedszkole” oraz nr 12 im. Króla Maciusia z Legionowa, uczniów szkół podstawowych – nr 375 im. Orląt Lwowskich i nr 185 im. UNICEF i ponadpodstawowych – chóru z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich Majdańska, a także uczennicę z Zespołu Szkół Spożywczo-Gastronomicznych. Na scenie zaprezentowały się również zespoły oraz grupy dziecięce i młodzieżowe: Funky Voices z Klubu Kultury Gocław, N.O.R.A. (Zespół Szkół nr 37 im. Agnieszki Osieckiej) z programem „Jak dobrze mieć sąsiada” czy szkolny teatr PARADOX z LXXII LO im. gen. J. Jasińskiego.
Ważnymi akcentami muzycznymi wieńczącymi festiwal były dwa koncerty. Po godzinie 16:00 na scenie zaprezentował się grający na banjoli Grzegorz Domański, współtworzący Warszawską Orkiestrę Sentymentalną oraz akordeonista Robert Lipka. Zaprezentowali onI Szlagiery Międzywojennej Warszawy. Na zakończenie, tuż po godz. 18:00, sceną zawładnął zespół DGZZ – Daniel Gałązka z Zespołem. Podczas koncertu „Piosenki wysmakowane”, zaprezentowane zostały utwory z najnowszej płyty „I zobacz”, jak i, znane już fanom zespołu, starsze kompozycie.
 

Wśród wielu gości nie mogło zabraknąć osób, na co dzień zajmujących się zdrowym odżywianiem. Uczestnicy festiwalu mogli skorzystać z porad, m.in. dietetyczki i autorki książek „Hashimoto. Dieta i styl życia w chorobie”, czy „Polska kuchnia bezglutenowa” - Agaty Lewandowskiej, psychodietetyczki Marty Stefańskiej-Parafiniuk podczas spotkania „Szybka Dieta czy trwała zmiana?”, autorki książki „Mama na roślinach” Asji Michnickiej, która prezentowała praktyczne porady na roślinne potrawy. Swoje spotkanie autorskie „Podróże kulinarne z Jarkiem Kretem”, poprowadził znany prezenter pogody, autor książek, podróżnik - Jarosław Kret.

 

Nie należy zapomnieć również o wielu stanowiskach, w których odbywały się animacje dla dzieci, konkursy oraz kiermasze książek, które przygotowali przedstawiciele bibliotecznych filii z terenu całej dzielnicy.

       W namiotach odbywały się przeróżne aktywności, wśród których każdy znalazł coś dla siebie. Na warsztaty kuchni latynoamerykańskiej zaprosiła Katarzyna Dembicz oraz inni przedstawicie Fundacji im. Profesora Andrzeja Dembicza. Miłośnicy słodkości z pewnością spędzili miłe i inspirujące chwile podczas warsztatów cukierniczych z dekorowania ciastek przy użyciu masy cukrowej, prowadzonych przez uczniów Zespołu Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych Majdańska. Prezentowali oni również sposoby przyrządzania dekoracji z warzyw i owoców. Przedstawiciel grupy Podróżników „Poznajemy świat”, Michał Jankowski, zaprosił najmłodszych na multisensoryczne warsztaty „Kolory i smaki Indii”. Na warsztaty pszczelarskie, prowadzone przez Magdalenę Kozerską, podczas których można było ulepić figurki i świeczki z wosku pszczelego, przymierzyć kapelusz pszczelarza, obserwować żywe pszczoły w przeszklonym ulu, zaprosiła Pasieka Miodowa Manufaktura oraz Fundacja Kochajmy Pszczoły. Chętni mogli zakupić miody, świece i inne wyroby pszczelarskiej, które dostępne były na stoisku firmy STANPOL. Przedstawiciele zaprzyjaźnionej Księgarni Cafe – Klubu „Między wierszami” zaprosili dzieci na spotkanie edukacyjne, pt. „Historia książek i komiksów”. Miłośników sztuk pięknych nie mogło zabraknąć na warsztatach plastycznych „Witraże mistrza Stanisława Wyspiańskiego”, prowadzonych przez uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 375 im. Orląt Lwowskich. Jak co roku towarzyszyła nam artystka Paulina Kopestyńska, u której zamówić można było portret. Podobizny wykonywała również uczennica z ZSGH Majdańska. Chętne dzieci mogły pomalować swoje buzie, a zajmowali się tym uczniowie z LXXII LO. Zainteresowanych dźwiękiem i różnymi jego aspektami, zaprosiliśmy  do plenerowego studia nagrań i udźwiękowienia firmy EchoAudio Anny i Adama Tkaczyków.
Swoje stoiska posiadały także: Wydawnictwa RM, Literówka, czy EGMONT, gdzie wolontariusze ze Szkoły Gastronomiczno-Hotelarskiej Majdańska, zachęcali do wspólnych gier planszowych.
Na stoiskach Osiedlowego Centrum Plastyki „Wilga”, Pracowni Ceramicznej Kreateria, Edwarda Kuracińskiego i Beaty Dziubak, zakupić można było wyroby artystyczne, m.in. biżuterię, ceramikę. Nad bezpieczeństwem uczestników festiwalu czuwała Sanitarna Służba Szkolna z LXXII Liceum Ogólnokształcącego.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Miejskiego Zakładu Oczyszczania, na którym w ramach ekologicznej kampanii informacyjno-edukacyjnej Ekoimpuls dla Warszawy, polegającej na rozbudowie i modernizacji Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych przy ul. Zabranieckiej 2, można było, m.in. ozdobić ekologiczne torby.

    Czas festiwalu minął szybko, a patrząc na wielość atrakcji, jakie w tym roku zostały zaproponowane jego uczestnikom, zdecydowanie za szybko. Mamy nadzieję, że ten spędzony wspólnie czas, stał się inspiracją do poszukiwania literacko-kulinarnych przygód, inspirowanych choćby cytatami potwierdzającymi ścisły związek literatury i kuchni, zdobiącymi w dniu festiwalu teren Parku nad Balatonem. Dziękujemy, przede wszystkim, mieszkańcom Dzielnicy Praga-Południe za tak liczne uczestnictwo. Pragniemy podziękować również naszemu współorganizatorowi – Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy, naszym Patronom: Burmistrzowi Dzielnicy Praga-Południe Tomaszowi Kucharskiemu, Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich, Warszawskiemu Programowi Edukacji Kulturalnej, Wydawnictwom: RM, EGMONT, Buchmann, Grupie Foksal, Marginesy, blogowi kulinarnemu am.mniam, Zespołowi Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich Majdańska, Fundacji Języka Polskiego, Fundacji im. Profesora Andrzeja Dembicza, Firmie EchoAudio, Fundacji Edukacji Międzykulturowej, Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.
Za wsparcie dziękujemy patronom medialnym: gazetom - Dzielnica.pragapld, Wiadomościom sąsiedzkim, Kurierowi Praskiemu, portalom: Bezpłatna Warszawa, Kurier365.pl, i Radio Praga.
    Do zobaczenia za rok, kiedy to znowu w maju, podczas XI edycji festiwalu czytelniczego PRAGnienie czytaniA udowodnimy, że Prażanie uwielbiają czytanie! 

„Czytamy ze smakiem” – X edycja PRAGnienia czytaniA

Utworzono dnia 15.05.2019, 10:41

Kalendarium

Luty 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1

GODZINY OTWARCIA

Placówki jednozmianowe
poniedziałek, środa, piątek: 13.00 - 19.00
wtorek, czwartek: 10.00 - 16.00

Placówki dwuzmianowe:     
poniedziałek - piątek: 10.00 - 19.00 

Oddziały, ul. Meissnera 5:
poniedziałek - piątek - 10:00 - 20:00
sobota - 9:00 - 15:00

(oprócz Wypożyczalni Książki Mówionej i Multimediów)


SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZNAJDĄ PAŃSTWO TUTAJ

KOMUNIKATY

Szanowni Czytelnicy,

informujemy, że najbliższe (10.02) ogólnorozwojowe zajęcia dla dzieci w filii nr 78 przy ul. Majdańskiej 5 zostają odwołane. Zapraszamy na zajęcia w terminie 17 lutego 2020 r.

 

 

Szanowni Czytelnicy,

informujemy, że w związku z zajęciami komputerowymi w ramach programu "Zima w Mieście 2020" od poniedziałku do piątku (10.02-14.02) Dział Komputeryzacji i Edukacji Informatycznej przy ul. Meissnera 5 będzie niedostępny dla czytelników w godzinach 10.00-15.45

Przepraszamy za utrudnienia.

 

Szanowni Czytelnicy!

informujemy, że Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110 oraz Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67, mieszczące się przy ul. Abrahama 10, będą nieczynne do odwołania z powodu remontu.

Najbliższe biblioteki, z których mogą Państwo skorzystać znajdują się przy ul. Witoszyńskiego 2 – Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 19 oraz Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 2 oraz ul. Egipskiej 7- Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 62 oraz Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 55.

Przepraszamy za utrudnienia.

Biuletyn Informacji Publicznej 

Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora

Wykaz prenumerowanej prasy 2017 r.
Wykaz prenumerowanej
prasy 2019 r. - czytaj


WOLONTARIAT​Praskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Biblioteczny Punkt Informacji Kulturalnej

Dzielnicowy Informator Kulturalny


Dyskusyjny Klub Ksiązki

Facebook

You Tube

 

 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.