Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Urodziłam się na Grochowie – spotkanie autorskie z Elżbietą Jędrych-Pordes

Utworzono dnia 11.02.2017, 14:03

W roku 2016 mija 100. rocznica przyłączenia Grochowa, Saskiej Kępy i Gocławia do Warszawy. Z tej okazji, we czwartek 21 kwietnia, w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży Nr 78, mieszczącej się przy ul. Majdańskiej 5, odbyło się spotkanie z Panią Elżbietą Jędrych-Pordes, autorką książki „Urodziłam się na Grochowie”. I, jak sam tytuł wskazuje, autorka urodziła się, wychowała i do dziś, z niewielkimi przerwami, mieszka na Grochowie. Od czasów, kiedy była dzieckiem wiele się zmieniło. Sama tak wspomina Grochów: „Mieszkałam na osiedlu prawdziwie sielskim, wśród ogrodów, gdzie każdego roku kwitły i dojrzewały drzewa owocowe, uginające się od dorodnych jabłek, gruszek i wiśni, gdzie można się było bezpiecznie bawić po prostu na ulicy lub na pobliskiej łące, a latem zażywać kąpieli w jeziorku oddalonym zaledwie pięć minut drogi od domu”. Patrząc na zmiany i postęp, jaki dokonał się, trudno nam uwierzyć, że tak wyglądał Grochów i jego ulice: Attykowa, Tarczowa, Wzorcowa, Krypska, Kobielska, Fundamentowa czy Grenadierów. Na kartach książki autorka wspomina czasy szkolne, nauczycieli, a także opisuje jak wyglądało życie codzienne, jak wyglądały narzędzia i urządzenia gospodarstwa domowego, ówczesna moda oraz zabawki dla dzieci. Książka ta dla wielu osób będzie spacerem pełnym wspomnień i refleksji, a może również inspiracją do dalszego działania na rzecz historii Grochowa.

             Spotkanie, które odbyło się w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 78, było wspaniałym spacerem sentymentalnym. Pani Elżbieta zabrała nas w podróż po Grochowie z czasów swojego dzieciństwa. Omówiła ówczesne położenie ulic, konfrontując je z obecną topografią dzielnicy. Wspominano różne czynności, które kiedyś były na porządku dziennym, a dziś są w zaniku, np. podróż do magla. Autorka przyniosła ze sobą mnóstwo zdjęć oraz pamiętnik, który dostała od swojego ojca, prezentując uwiecznione w nim pamiątkowe wpisy od kolegów z klasy. Był to bardzo wzruszający moment spotkania, które wzbogaciła prezentacja archiwalnych zdjęć.

            W spotkaniu uczestniczyli również bliscy Pani Elżbiety Jędrych-Pordes. Tu należałoby wspomnieć, że książka „Urodziłam się na Grochowie” wydana została nakładem rodzinnym (rodzina od pokoleń związana ze środowiskiem drukarskim).
Rozmowy w kuluarach trwały długo, a kolejka która ustawiła się, jak za dawnych czasów, tym razem wiodła po autograf autorki.

Tekst na czerwonym tle NOWOŚCI WYDAWNICZE

Odnośnik do strony www.facebook.com/Biblioteka.Praga.Poludnie/Odnośnik do strony www.youtube.com BibliotekiOdnośnik do profilu Biblioteki na portalu Instagram

GODZINY OTWARCIA

Od 1 września 2020 r. wydłużamy czas otwarcia naszych placówek bibliotecznych. Zapraszamy o następujących porach:
poniedziałek, środa, piątek 13.00-19.00
wtorek, czwartek 10.00-16.00.

Wyjątkiem są placówki biblioteczne przy ul. Abrahama 10 (Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110), które będą działać w godzinach:
poniedziałek, wtorek, czwartek 14.00-19.00
środa, piątek 9.00-14.00

W soboty w godzinach 10.00-15.00 Wypożyczalnia Zbiorów Obcojęzycznych, Czytelnia Naukowa nr V oraz Dział Komputeryzacji i Edukacji Informatycznej przy ul. Meissnera 5 będą dostępne dla czytelników.

KOMUNIKATY

W dniach 14.09.2020 - 25.09.2020 Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 16 przy ul. Walewskiej 7a będzie nieczynna z powodu skontrum.
Przepraszamy za utrudnienia

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki


link do strony Warszawskich Dni Seniora


 

link do strony z informacją o funkcjonowaniu Punktu Cyfrowego Wsparcia Seniora

Mężczyzna czytający gazetę
Wykaz prenumerowanej
prasy 2020 r. - czytaj


WOLONTARIAT​

link do podstrony z informacjami o wolontariacie w bibliotece

link do strony Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

link do podstrony Praskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

link do strony Bibliotecznego Punktu Informacji Kulturalnej

link do strony Dzielnicowego Informatora Kulturalnego

link do strony Urzędu Dzielnicy na Pradze-Południe
link do podstrony Dyskusyjnego Klubu Książki 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.