Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

AKTUALNOŚCI:

Komunikat

Utworzono dnia 23.03.2020

 

 


Szanowni Czytelnicy,

uprzejmie informuję, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 roku w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii ( Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 marca 2020r. poz. 491)

 wszystkie filie Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy będą zamknięte dla Czytelników

do odwołania

W związku z powyższym wszystkie działania edukacyjno-kulturalne są zawieszone.

Czytelnicy z powodu czasowego zamknięcia placówek nie będą ponosić opłat za przetrzymanie książek.

Dyrektor Biblioteki Publicznej
im. Zygmunta Jana Rumla
w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy


Dear Readers,

I would like to inform, that in accordance with the Regulation of the Minister of Health of 20 March 2020 regarding the announcement of a state of epidemic in the Republic of Poland

(Journal of Laws of the Republic of Poland of March 20, 2020, item 491)

All branches of the Zygmunt Jan Rumel Public Library in the Praga-Poludnie District of the Capital City of Warsaw will be closed for Readers until further notice.

Accordingly, all educational and cultural activities are suspended.

Readers will not be charged for overdue materials due to the temporary closure.

Yours faithfully,

Director of the Zygmunt Jan Rumel Public Library
in the Praga-Poludnie District of the Capital City of Warsaw

czytaj dalej na temat: Komunikat

PRAGnienie czytaniA – przełożenie terminu imprezy

Utworzono dnia 24.03.2020

Szanowni Państwo,

zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn. 20 marca 2020 roku w okresie od 20 marca 2020 r. do odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ogłoszony został stan epidemii (Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 marca 2020 r. poz. 491).

W związku z koniecznością zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2, Biblioteka Publiczna im. Z.J. Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy podjęła decyzję o przełożeniu terminu festiwalu czytelniczego PRAGnienie czytaniA, który planowany był na 9 maja 2020 roku w Parku nad Balatonem.

Wszystkim Państwu, którzy zgłosili swój udział w imprezie, przyjęli propozycję świadczenia usług lub zgodzili się objąć patronat nad wydarzeniem, serdecznie dziękujemy. Mocno wierzymy w to, że zaplanowane wspólne działania będą mogły być zrealizowane podczas organizacji festiwalu czytelniczego w innym terminie.

Jednocześnie informujemy o niewielkiej, w porównaniu z latami ubiegłymi, liczbie zgłoszeń nadesłanych przez placówki oświatowe. Decyzja Dyrektorów szkół i przedszkoli Pragi-Południe, którzy w związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną zrezygnowali z udziału dzieci i młodzieży w dzielnicowym festiwalu czytelniczym, jest dla nas w pełni zrozumiała. Również nasza decyzja, polegająca na przełożeniu terminu organizacji tegorocznej imprezy, wynika z odpowiedzialności i jest podyktowana troską o bezpieczeństwo zdrowotne jej uczestników.

Serdecznie Państwa zapraszamy do współtworzenia festiwalu PRAGnienie czytaniA w innym terminie, o którym zostaną Państwo powiadomieni tak szybko, jak to możliwe.


czytaj dalej na temat: PRAGnienie czytaniA – przełożenie terminu imprezy

Konkurs "Portret pani Wiosny"

Utworzono dnia 02.04.2020

Zapraszamy serdecznie Dzieci oraz Rodziców i Opiekunów do wzięcia udziału w facebookowym konkursie "Portret pani Wiosny"! Do wygrania nagrody książkowe! Prosimy o zapoznanie się z regulaminem dostępnym w poście. 

czytaj dalej na temat: Konkurs "Portret pani Wiosny"

#czytamwdomu cz. 2

Utworzono dnia 03.04.2020

#NieZostawiamyCzytelnika, to już oczywiste. W tym poście publikujemy nową porcję linków (związanych nie tylko z literaturą), dzięki którym można urozmaicić sobie i bliskim czas spędzony w domu.

 

 

czytaj dalej na temat: #czytamwdomu cz. 2

Warsztaty online "Elfy, krasnoludy, trolle, olbrzymy"

Utworzono dnia 02.04.2020

Nasze biblioteki również działają online! 
Biblioteka na Meksykańskiej oraz Fundacja Edukacji Międzykulturowej organizują wirtualne warsztaty "Elfy, krasnoludy, trolle, olbrzymy" z Emilianą Konopką w ramach projektu "Czytelnicza podróż". To już w najbliższy poniedziałek na fanpage'u filii na Meksykańskiej.

#bppragapoludnie
#NieZostawiamCzytelnika

 

czytaj dalej na temat: Warsztaty online "Elfy, krasnoludy, trolle, olbrzymy"

Biblioteka przy ul. Abrahama już po remoncie!

Utworzono dnia 02.04.2020

Drodzy Czytelnicy,

przekazujemy wspaniałą wiadomość od zespołu z Biblioteki przy ul. Abrahama! Więcej informacji w poście.

#bppragapoludnie

 

 

czytaj dalej na temat: Biblioteka przy ul. Abrahama już po remoncie!

Bibliotekarze polecają

Utworzono dnia 31.03.2020

#bibliotekarzepolecają

Gdyby nagle zabrakło Wam pomysłów, po którą książkę sięgnąć w następnej kolejności, to rzućcie okiem na spis przygotowany przez nasze Bibliotekarki i Bibliotekarzy! Pierwszą listę przysłała pani Marta z filii nr 66 przy ul. Angorskiej. Podobne polecajki będziemy publikować regularnie!

Bibliotekarze polecają książki

czytaj dalej na temat: Bibliotekarze polecają

IBUK Libra

Utworzono dnia 31.03.2020

Kolejny tydzień narodowej kwarantanny za nami, wszystkie zaległe lektury już przeczytane. Co teraz? Choć drzwi biblioteki są zamknięte, to wciąż możesz korzystać z książek w wersji on-line. 

Wydawnictwo Naukowe PWN poleca IBUKA Librę – e-czytelnię czynną całą dobę, w której do czytania e-booków nie potrzebujesz żadnej aplikacji. Wystarczy urządzenie z przeglądarką internetową obsługujące HTML5.

Weź tablet lub laptop, rozsiądź się wygodnie w fotelu i oddaj lekturze, korzystając z zasobów IBUK Libra. Potrzebujesz tylko kodu PIN, który zdobędziesz, pisząc na adres e-mail biblioteki. E-booki to świetne rozwiązanie na czas pandemii. Bez wychodzenia z domu szeroką ofertę publikacji masz w zasięgu ręki. Nie trać szansy na dostęp do literatury i korzystaj z IBUKA Libry.

#zostanwdomu #czytajebooki

Zostań w domu i czytaj e-booki. IBUK libra, PWN

czytaj dalej na temat: IBUK Libra

#NieZostawiamCzytelnika na Pradze-Południe

Utworzono dnia 27.03.2020

Drodzy Czytelnicy, 

pomimo czasowego zamknięcia naszych placówek wciąż jesteśmy i działamy dla Was! Z przyjemnością dołączamy do akcji #NieZostawiamCzytelnika organizowanej przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, która ma na celu promowanie dostępu do kultury w Internecie i ciekawych inicjatyw czytelniczych online. Poniżej publikujemy kilka istotnych informacji:   

  • Pamiętajcie, że pozostajemy z Wami w kontakcie mailowym. Ponadto działamy w mediach społecznościowych - odwiedźcie koniecznie nasze profile na Facebook oraz Instagram. Tam na bieżąco informujemy o ciekawych akcjach książkowych zainicjowanych przez naszych Bibliotekarzy czy internetowych wydarzeniach literackich. Polecamy również źródła, z których możecie pobierać darmowe ebooki. ​Na ten moment zachęcamy do zapoznania się z listą inicjatyw stworzoną przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. 
  • Wciąż dostępne są darmowe kody do platform Legimi oraz IBUK Libra. Te wirtualne czytelnie oferują dostęp do wielu tysięcy audiobooków i ebooków! Warto dodać, że platforma Legimi dołączyła do akcji #TerazCzasNaCzytanie zainicjowanej przez Fundację Powszechnego Czytania, dzięki czemu znajdziecie tam również lektury przeznaczone dla dzieci oraz młodzieży szkolnej. Aby otrzymać kod do wybranej usługi, prosimy o kontakt pod nr 671-04-51 (wew. 110 lub 111) w godzinach 10.00-13.00.
  • Zachęcamy również Najmłodszych do założenia Dziennika Czytelnika! To działanie, którego pomysłodawczynią jest p. Monika Szymańska z Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 42. Jest to zeszyt, w którym można zapisywać tytuły przeczytanych książek, cytaty, przemyślenia na temat ich treści, można również rysować bohaterów - zamieszczać wszystko, co tylko Małym Czytelnikom przyjdzie do głowy! Poniżej publikujemy przykładową Kartę Recenzji Książki do wydrukowania.

 

#NieZostawiamCzytelnika na Pradze-Południe. To działanie, którego pomysłodawczynią jest p. Monika Szymańska z Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 42. Jest to zeszyt, w którym można zapisywać tytuły przeczytanych książek, cytaty, przemyślenia na temat ich treści, można również rysować bohaterów - zamieszczać wszystko, co tylko Małym Czytelnikom przyjdzie do głowy!

czytaj dalej na temat: #NieZostawiamCzytelnika na Pradze-Południe

#czytamwdomu

Utworzono dnia 17.03.2020

Drodzy Czytelnicy, 

w związku z ostatnimi wydarzeniami gorąco zachęcamy do zostania w domu i oczywiście… czytania książek! Niech będzie to czas nadrobienia lekturowych zaległości. Dla tych, którzy nie mieli możliwości zaopatrzenia się w książki, przygotowaliśmy zestaw źródeł, z których otrzymacie dostęp do ulubionej literatury. 

 

#czytamwdomu Zostań w domu z książką!

czytaj dalej na temat: #czytamwdomu

Kalendarium

Kwiecień 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

GODZINY OTWARCIA

Placówki jednozmianowe
poniedziałek, środa, piątek: 13.00 - 19.00
wtorek, czwartek: 10.00 - 16.00

Placówki dwuzmianowe:     
poniedziałek - piątek: 10.00 - 19.00 

Oddziały, ul. Meissnera 5:
poniedziałek - piątek - 10:00 - 20:00
sobota - 9:00 - 15:00

(oprócz Wypożyczalni Książki Mówionej i Multimediów)


SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZNAJDĄ PAŃSTWO TUTAJ

KOMUNIKATY

 

Szanowni Czytelnicy,

uprzejmie informujemy, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 roku w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii ( Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 marca 2020r. poz. 491) wszystkie filie Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy będą zamknięte dla Czytelników do odwołania.

W związku z powyższym wszystkie działania edukacyjno-kulturalne są zawieszone. Czytelnicy z powodu czasowego zamknięcia placówek nie będą ponosić opłat za przetrzymanie książek.

 

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy


Warszawskie Dni Seniora


 

Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora

Wykaz prenumerowanej prasy 2017 r.
Wykaz prenumerowanej
prasy 2019 r. - czytaj


WOLONTARIAT​

Zostań wolontariuszem

Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

Praskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Biblioteczny Punkt Informacji Kulturalnej

Dzielnicowy Informator Kulturalny

Zakochaj się w Warszawie na Pradze-Południe
Dyskusyjny Klub Ksiązki

Facebook

You Tube

 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 1213

W poprzednim tygodniu: 2659

W tym miesiącu: 741

W poprzednim miesiącu: 13433

Wszystkich: 378981

 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.