Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

AKTUALNOŚCI:

Dyskusyjny Klub Książki online

Utworzono dnia 23.06.2020

Działa Dyskusyjny Klub Książki online!
Już 8 lipca o godz. 17.30 będziemy rozmawiać o książce "Opowiadania bizarne" autorstwa Olga Tokarczuk. Zapraszamy wszystkich chętnych do dołączenia!

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/286348989147012/

 

czytaj dalej na temat: Dyskusyjny Klub Książki online

Poza chaosem - wystawa Ireny Iris Szewczyk

Utworzono dnia 17.06.2020

UWAGA!
Ponieważ w weekend Biblioteka będzie pełnić funkcję lokalu wyborczego, wystawa pani Ireny Iris Szewczyk "Poza chaosem" będzie dostępna z powrotem od wtorku 30.06 od godz. 14.00 (w godzinach otwarcia placówki). Za utrudnienia przepraszamy!

 

"Poza chaosem". Wystawa fotografii Ireny Iris Szewczyk. 22.06 - 28.08.2020 Biblioteka, ul. Meissnera 5

 

czytaj dalej na temat: Poza chaosem - wystawa Ireny Iris Szewczyk

Na północ. Festiwal literatury skandynawskiej - tydzień fiński

Utworzono dnia 22.06.2020

Czy są tu miłośnicy Kraju Tysiąca Jezior?
Dziś w ramach Festiwalu Literatury Skandynawskiej rozpoczyna się tydzień fiński! Udostępniamy program, bo zapowiada się interesująco.

Festiwal literatury skandynawskiej. 22 - 28 czerwca.

czytaj dalej na temat: Na północ. Festiwal literatury skandynawskiej - tydzień fiński

Otwieramy ponownie Czytelnię Naukową nr V!

Utworzono dnia 09.06.2020

Mamy dobrą wiadomość! Otwieramy ponownie Czytelnię Naukową nr V w gmachu Biblioteki przy ul. Meissnera 5.
Przed wizytą pamiętajcie jednak o paru ważnych zasadach:

- Na sali może przebywać do sześciu osób (maksymalnie pięcioro Czytelników oraz bibliotekarz).
- Każda osoba odwiedzająca powinna nosić maseczkę. Prasa oraz księgozbiór podręczny będą dostępne dla Czytelników, jednak podczas przeglądania należy korzystać z rękawiczek.

 

czytaj dalej na temat: Otwieramy ponownie Czytelnię Naukową nr V!

Grzegorz Kasdepke - Ambasador Dobrej Książki 2020/2021

Utworzono dnia 25.05.2020

Drodzy Czytelnicy,
mamy dla Was wspaniałą nowinę! Ogłaszamy, że Pan Grzegorz Kasdepke właśnie został Ambasadorem Dobrej Książki 2020/2021! Oznacza to, że przez rok nasza Biblioteka będzie współpracować z tym znakomitym Autorem książek dla dzieci i młodzieży.

Grzegorz Kasdepke jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich m.in. Nagrody im. Kornela Makuszyńskiego. Do najbardziej znanych książek pisarza zaliczamy serię o Detektywie Pozytywce, "Kacperiadę", "Najpiękniejsze mity dla dzieci", "Kubę i Bubę, czyli Awanturę do kwadratu".

 

Grzegorz Kasdepke

czytaj dalej na temat: Grzegorz Kasdepke - Ambasador Dobrej Książki 2020/2021

"Przepis na książkę. Czytelnicy gotują" - nabór przepisów

Utworzono dnia 28.04.2020

Drodzy Czytelnicy! 

Motto tegorocznego Tygodnia Bibliotek, przypadającego na 8-15 maja, brzmi „Zasmakuj w bibliotece”. W nawiązaniu do tego hasła Biblioteka Publiczna im. Z. J. Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy ma przyjemność ogłosić nabór przepisów do pierwszej stołecznej książki kucharskiej! Nasza wspólna publikacja będzie nosiła tytuł "Przepis na książkę. Czytelnicy gotują" i ukaże się w wersji elektronicznej. Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkich mieszkańców naszego miasta. Być może istnieją przepisy, które były przekazywane w Waszych rodzinach z pokolenia na pokolenie. A może są Waszym autorskim pomysłem i zawsze chcieliście się nimi podzielić? Albo wymyśliliście coś pysznego w ramach akcji #zostańwdomu? Jeśli tak, to śmiało wysyłajcie nam swoje przepisy na:

- przetwory,
- przystawki,
- zupy,
- dania główne,
- desery.

Ta inicjatywa odnosi się również do hasła dorocznego festiwalu czytelniczego PRAGnienie CzytaniA 2019 - „Czytamy ze smakiem”. Jak wiecie, wydarzenie w tym roku (z mottem „Czytaj na zdrowie”) musiało zostać przełożone z powodu pandemii. W związku z tym postanowiliśmy zainicjować działanie, które połączy tematykę kulinariów i zdrowia oraz przede wszystkim… mieszkańców Warszawy! Zatem zachęcamy serdecznie do #zostaniawdomu, celebrowania wspólnych posiłków z rodziną i tworzenia razem z nami wyjątkowej publikacji.

Wasze przepisy (składniki oraz sposób wykonania) można wysyłać do 30 czerwca do godz. 23.59 za pośrednictwem poniższego formularza.

 

FORMULARZ

czytaj dalej na temat: "Przepis na książkę. Czytelnicy gotują" - nabór przepisów

Na północ. Festiwal literatury skandynawskiej

Utworzono dnia 02.06.2020
Drogie Wielbicielki i Wielbiciele literatury skandynawskiej!
 
Właśnie ruszył Festiwal Literatury Skandynawskiej. Przez najbliższy miesiąc będzie można uczestniczyć w szkoleniach, warsztatach i spotkaniach dotyczących literatury islandzkiej, norweskiej, duńskiej, fińskiej i szwedzkiej.
 
Znamy Hansa Christiana Andersena, Astrid Lindgren i Tove Jansson. Kojarzymy kryminały Jo Nesbø czy Henninga Mankella, nie wspominając o trylogii Millenium Stiega Larssona. Słyszeliśmy o kontrowersyjnej 6-tomowej Mojej walce Karla Ove Knausgårda czy reportażach Åsne Seierstad. Dzięki festiwalowi możemy odkryć wiele, wiele innych ciekawych tytułów z tego kręgu kulturowego.
 
Oczywiście zapraszamy również do naszych filii i oddziałów, gdzie znajdziecie część polecanych w czasie festiwalu pozycji, nie tylko tłumaczeń z języków obcych, ale też interesujących reportaży o krajach skandynawskich napisanych przez Polaków (katalog centralny https://tiny.pl/797w1).
 

Niezależnie zachęcamy do korzystania z księgozbioru Wypożyczalni Zbiorów Obcojęzycznych i czytania w językach obcych https://tiny.pl/797wc.

 

czytaj dalej na temat: Na północ. Festiwal literatury skandynawskiej

#podróże

Utworzono dnia 29.05.2020
#podróże
Dziś jedna z naszych ulubionych podróżniczek, pani Elżbieta Wichrowska-Janikowska, zabiera nas do Gwatemali!
Zapraszamy do zobaczenia galerii zdjęć oraz przeczytania artykułu autorstwa pani Elżbiety w niniejszym poście.
czytaj dalej na temat: #podróże

Stypendia m.st Warszawy im. Jana Pawła II

Utworzono dnia 12.06.2020

W tym roku już po raz 16. warszawscy uczniowie i studenci mogą się ubiegać o Stypendium m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.

Program stypendialny jest skierowany do uczniów szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych oraz studentów uczących się w Warszawie.

czytaj dalej na temat: Stypendia m.st Warszawy im. Jana Pawła II

WSPÓŁPRACA

 

Miejsce Przyjazne SenioromEuropejskie Centrum Uniwersytetów Drugiego i Trzeciego Wieku Grochowski Uniwersytet Trzeciego WiekuKids in the CityFundacja Metropolia Dzieci
Stowarzyszenie Bibliotekarzy PolskichCała Polska Czyta DzieciomZ książką na startKsięgarnia internetowa BookMasterTeatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich

 

ZASOBY ONLINE

ACADEMICA - Cyfrowa Czytelnia Publikacji Naukowychwarszawskie biblioteki w jednym miejscu - biblioteki warszawy.plMazowiecka Biblioteka CyfrowaCyfrowa Biblioteka Urzędu m.st. Warszawywolnelektury.pl

FacebookYouTubeInstagram

GODZINY OTWARCIA

Od 11 maja 2020 r. filie i oddziały Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy będą czynne w nowych godzinach:

  • poniedziałek, wtorek, środa 14:00-19:00
  • czwartek, piątek 11:00-16:00

Placówki biblioteczne przy ul. Abrahama 10 (Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110) będą czynne w godzinach:

  • poniedziałek, wtorek, czwartek 14:00-19:00
  • środa, piątek 9:00-14:00

KOMUNIKATY

Uprzejmie informujemy, że Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110, znajdujące się przy ul. Abrahama 10, w dniach 27.07-14.08.2020 będą nieczynne z powodu przerwy wakacyjnej.

Przepraszamy za utrudnienia!

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy


Warszawskie Dni Seniora


 

Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora

Wykaz prenumerowanej prasy 2017 r.
Wykaz prenumerowanej
prasy 2020 r. - czytaj


WOLONTARIAT​

Zostań wolontariuszem

Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

Praskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Biblioteczny Punkt Informacji Kulturalnej

Dzielnicowy Informator Kulturalny

Zakochaj się w Warszawie na Pradze-Południe
Dyskusyjny Klub Ksiązki 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.